Ciekawostki

10 niesamowitych ciekawostek w Miliczu

Fot. Dawid Galus / Wikipedia

Milicz to miasto w Polsce w północnej części województwa dolnośląskiego. Historycznie leży na pograniczu dwóch krain – Dolnego Śląska i Wielkopolski. Ważnym elementem tego urokliwego miasta jest rzeka Barycz, przepływająca niedaleko oraz wiele stawów. Wśród nich zaś kryje się kilka tajemnic wartych poznania

1. Miliche

Po raz pierwszy nazwa miejscowości pojawia się w bulli z 1136 roku jako Miliche. W bulli wrocławskiej z 1155 było pod nazwą Milice. Przez następne kilka lat zmieniało ono formę na Melicz, Milich, Milicz i Melicz.

2. Ostateczna nazwa

Ostateczna nazwa Milicz pojawia się w średniowiecznym łacińskim utworze opisującym żywot świętej Jadwigi pod tytułem “Vita Sanctae Hedwigis”.

Mimo to w różnych dokumentach można spotkać zmienione formy do 1750 roku – przykład “Mielicz” pojawia się w zarządzeniu urzędowym wydanym dla mieszkańców Śląska przez Fryderyka II.

3. Pierwsi osadnicy

Pierwsi osadnicy w Miliczu pojawili się pod koniec IX wieku. Początkowo była to osada otwarta – to znaczy bez wałów ochronnych. Ochroną dla osady był otaczający ją podmokły teren. Mimo to po 960 roku otoczoną ją pierwszym wałem obronnym.

4. Pałac biskupi

Pod koniec XIII wieku na lewym brzegu Baryczy powstał pałac biskupi. Wkrótce osada targowa znajdująca się na drugim brzegu rzeki przeniosła się na lewy brzeg. Powstała w ten sposób osada otrzymała prawa targowe. Osada była w połowie własnością biskupią i w połowie książęcą.

5. Zespół pałacowo-parkowy

Pałac w Miliczu to XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy. Składa się na niego klasycystyczna budowla i zabytkowy park w stylu angielskim. Jest to miejsce urodzenia Marii von Maltzan, która ratowała Żydów podczas wojny.

Obecnie w tym budynku mieści się szkoła, ale dostępna jest do zwiedzenia przez chętnych.

6. Wspólnoty wyznaniowe

Milicz to miejsce działalności kilku wspólnot wyznaniowych. Są to Kościół rzymskokatolicki, Świadkowie Jehowy i Katolicki Kościół Narodowy w Polsce.

7. Stawy Milickich w Dolinie Baryczy

Milicz leży wśród słynnych Stawów Milickich Dolinie Baryczy – jest to największy w Europie zespół stawów hodowlanych, istniejących tutaj już od średniowiecza. Aby to podkreślić od kilkunastu lat co roku organizowane są Dni Karpia.

8. Kolorowy Szlak Karpia

Kolorowy Szlak Karpia w Dolinie Baryczy to piękne malowane, wzorzyste figury karpia o sporych gabarytach. Stoją one przy najważniejszych atrakcjach turystycznych Doliny Baryczy, na przykład przy wspomnianym wcześniej pałacu.

9. Fabryka bombek

Przy ulicy Dąbrowskiego, na terenie dawnej fabryki bombek mieści się Muzeum Bombki. Znajduje się tam 6000 szklanych, ręcznie malowanych ozdób. Można więc powiedzieć, że Milicz to Polskie Miasto Bożonarodzeniowe – karpia i bombek.

10. Ptasi Trakt

W Miliczu możemy przejść się Ptasim Traktem. Biegnie w pobliżu budynku urzędu miasta i wiedzie na Rynek. Łatwo ją wypatrzyć dzięki figurom ptaków, które poza karpiami są drugim symbolem Doliny Baryczy.