Ameryka Północna

Filadelfia

rzeka Schuylkill z Muzeum Sztuki Filadelfijskiej w tle

Filadelfia otrzymała swoją nazwę od starożytnych greckich słów „philos” oznaczających ukochanych i „adelfos” oznaczających braterstwo. Dlatego nazywa się ją „braterską miłością”. Oto interesujące ciekawostki i fakty o Filadelfii.

1. Filadelfia jest naprawdę znana ze swojej sceny artystycznej – jesteśmy domem dla impresjonistycznych obrazów.

2. Pierwszymi ludźmi, którzy osiedlili się w Filadelfii byli Indianie – Lenape. Mieszkali oni w Shackamaxon wzdłuż rzeki Delaware.

3. Miasto jest domem dla pierwszego szpitala i pierwszej szkoły medycznej.

4. Znajdziemy tutaj więcej sztuki publicznej niż w jakimkolwiek innym mieście w Stanach Zjednoczonych.

5. W XVIII wieku liczba społeczności Lenape gwałtownie zmniejszyła się z powodu ospy i konfliktów z Europejczykami.

Ratusz miejski

6. Tutaj był zorganizowany pierwszy protest przeciwko niewolnictwu

7. Jako jeden z krajowych ośrodków szkolnictwa wyższego, Filadelfia ma ponad 100 instytucji przyznających dyplomy, które przyjmują 440 tysięcy studentów w pełnym i niepełnym wymiarze godzin.

8. Benjamin Franklin zostawił w spadku $2,000 miastom Filadelfia i Boston w swoim testamencie, ale nie mogły one wyciągnąć pełnej sumy przez 200 lat. W 1990 roku miasta te otrzymały 6,5 miliona dolarów.

9. Filadelfia jest drugim co do wielkości miastem uniwersyteckim w USA i ośrodkiem nauk przyrodniczych.

10. Ratusz Filadelfijski został zaprojektowany przez architekta Johna McArthura Jr. jako najwyższy budynek na świecie, ale zarówno Wieża Eiffla jak i pomnik Waszyngtona zostały ukończone przed nim i były wyższe.

11. Ratusz jest największym budynkiem miejskim w kraju.

most Benjamina Franklina

12. 1 na 6 amerykańskich lekarzy zdobyło wykształcenie w Filadelfii.

13. W 1682 roku, William Penn został nazwany „Założycielem Filadelfii”.

14. CHOP był pierwszym szpitalem tylko dla dzieci. Prowadzony jest do dziś i jest jednym z najbardziej zaawansowanych szpitali dziecięcych w kraju.

15. Filadelfia jest stolicą ogrodu amerykańskiego. Philadelphia Flower Show, największa na świecie wystawa kwiatów pod dachem, odbywa się co roku w marcu w Pennsylvania Convention Center.

16. W Filadelfii mieści się dziwne Muzeum Muttera. W muzeum znajdują się medyczne dziwadła, takie jak slajdy mózgu Alberta Einsteina, guz usunięty z szczęki prezydenta Grovera Clevelanda i tkanka usunięta z kręgów Johna Wilkesa Bootha, zabójcy prezydenta Abrahama Lincolna.

Miasto nocą

17. Mother Bethel A.M.E. był pierwszym kościołem dla Afroamerykanów. Został założony w 1787 roku i działa do dziś.

18. Tutaj powstał pierwszy uniwersytet, pierwsze zoo, pierwsza wypożyczalnia książek.

19. Jest tutaj drugie co do wielkości Chinatown na Wschodnim Wybrzeżu.

20. W 1996 roku, jako kwietniowy żart prima aprilis, Taco Bell Corporation zamieściła całostronicowe ogłoszenie, które ukazało się w sześciu głównych gazetach mówiące, że kupiła Dzwon Wolności i zmieniła jego nazwę na Dzwon Wolności Taco. Narodowy Park Historyczny w Filadelfii otrzymał setki oburzonych telefonów.

21. 45 milionów ludzi mieszka w promieniu 200 mil, co stawia Filadelfię w centrum najgęściej zaludnionego obszaru kraju.

Wczesny poranek w mieście

22. Aby uczcić Super Bowl, Filadelfia jest domem dla corocznego Wing Bowl. Konkurs jedzenia, dwie 14-minutowe rundy jedzenia na skrzydłach, po których następuje 2-minutowa runda.

23. The Philadelphia Inquirer – Dziennik „The Inquirer” jest trzecią najstarszą gazetą codzienną, która nadal jest wydawana.

24. Filadelfia odegrała znaczącą rolę w amerykańskiej rewolucji przeciwko Wielkiej Brytanii. To tam spotykali się Ojcowie Założyciele Stanów Zjednoczonych. Podpisali tu Deklarację Niepodległości. W 1776 roku, Ojcowie Założyciele Stanów Zjednoczonych spotkali się na drugim Kongresie Kontynentalnym.

25. Filadelfia stała się domem dla pierwszego komputera ogólnego przeznaczenia w 1946 roku.. Ważył 27 ton.

26. Central High School of Philadelphia jest jedyną szkołą średnią w Ameryce, która może przyznać tytuł licencjata swoim uczniom.

27. Miasto ma najbardziej zaludnione centrum miasta w kraju.

panorama miasta

28. Słynny Filadelfijski Dzwon Wolności był pierwotnie nazywany Dzwonem Domu Stanu. Powszechnie nazywano go Dzwonem Wolności dopiero w połowie XVIII wieku.

29. Most Bena Franklina jest mostem wiszącym łączącym Filadelfię z New Jersey.

30. Pierwsza gazeta – The Philadelphia Packet and Daily Adviser – była pierwszą gazetą codzienną od 1784 do 1790 roku. Działała tylko sześć lat, ale jest ważną częścią dziennikarskiej historii Filadelfii.

31. Jest to drugie co do wielkości miasto na Wschodnim Wybrzeżu.

32. Posiadając ponad 2000 murali plenerowych, jest nazywana „stolicą murali w USA”.

33. Pierwotnie wiewiórki mieszkały tylko w lasach, trzymając się z dala od ludzi, i celowo zostały wprowadzone do miejskich parków, z których pierwszym był Plac Franklina w Filadelfii w 1847 roku.

budynek One Liberty Place

34. Podczas rewolucji Filadelfia była jedną ze stolic Stanów Zjednoczonych, a nawet stała się stolicą USA, podczas gdy Waszyngton był budowany od 1790 roku.

35. W 1988 roku Orły pomogły stworzyć największy na świecie sernik. Miał długość boiska piłkarskiego.

36. Filadelfia jest domem dla drugiej co do wielkości populacji irlandzkiej i włoskiej. W Tylko w Nowym Jorku mieszka więcej Irlandczyków i Włochów.

37. Browar Williama Framptona został tutaj uruchomiony w 1683 roku.

38. Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych pochodzi z Filadelfii.

39. Ciekawostka odnośnie podpisania konstytucji: John Adams i Thomas Jefferson wyjechali z miasta w interesach w momencie podpisania dokumentu.

40. Liczba ludności? 1,5 miliona w 2018 roku.

41. Powierzchnia miasta? 367 kilometrów kwadratowych.