Ameryka PółnocnaCiekawostki

Ciekawostki o Bahamach

Ciekawostki o Bahamach

Bahamy, oficjalnie Wspólnota Bahamów, jest krajem wyspiarskim. Bahamy stały się kolonią Korony Brytyjskiej w 1718 roku. Bahamy są jednym z najbogatszych krajów obu Ameryk pod względem produktu krajowego brutto na mieszkańca. Przedstawiamy ciekawostki, informacje i fakty o Wyspach Bahama.

Żółwie, papugi, iguany i największa na świecie kolonia różowych flamingów kwitną w ciepłym klimacie Bahamów, gdzie temperatura rzadko spada poniżej 15,5°C. Ciepłe wody otaczające wyspy mogą pochwalić się kolorowymi rybami. Na wyspie Andros znajduje się 225-kilometrowa rafa koralowa Andros – jedna z najdłuższych raf koralowych na świecie.

1. Powierzchnia lądowa Bahamów wynosi 13 940 kilometrów kwadratowych, a ich obszar obejmuje około 233 000 kilometrów kwadratowych wody w południowo-zachodniej części północnego Oceanu Atlantyckiego.

2. Wyspa Blue Lagoon jest prywatną wyspą położoną 5 kilometrówod Nassau i służy jako lokalna atrakcja turystyczna. Oferuje zwiedzającym wszystko, co marzycie o prywatnej tropikalnej wyspie – zapierające dech w piersiach turkusowe wody z ukrytą laguną, tysiące rodzimych palm kokosowych, dziewicze białe piaszczyste plaże, piękną naturalną roślinność, tropikalne ptaki i rafy koralowe tętniące rodzimymi gatunkami ryb.

3. Nazwa „Bahamy” pochodzi od hiszpańskich słów „baja mar”, oznaczających płytką wodę lub morze.

4. Wszystkie wyspy są dość płaskie, z pagórkami, które zazwyczaj wznoszą się nie więcej niż 15 do 20 metrów.

5. Różowy piasek plaży Pink Sands Beach, na wyspie Harbour na Bahamach, pochodzi z Foraminifera, mikroskopijnego zwierzęcia morskiego o jasnoróżowej lub czerwonej muszli.

6. Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Tainos.

7. Bahamy są członkiem licznych organizacji międzynarodowych, w tym Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

8. Bahamy mają dobre stosunki międzynarodowe, w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi i Zjednoczonym Królestwem.

9. Sierpień jest najcieplejszym i najbardziej wilgotnym miesiącem na Bahamach.

10. Obrona kraju jest mandatem Królewskich Sił Zbrojnych Bahamów, które składają się z armii, marynarki wojennej i sił powietrznych.

11. Bahamy znajdują się na skraju cieszącego się złą sławą trójkąta bermudzkiego.

12. Najbardziej popularnym owocem morza na wyspie jest „muszla”.

13. Tylko 30 z 700 wysp Bahamów jest zamieszkanych.

14. Ogrody Wersalskie na Wyspie Raj to jedno z najpopularniejszych miejsc zawierania związków małżeńskich na Bahamach.

15. Najdłuższa znana jaskinia podwodna na świecie znajduje się w Parku Narodowym Lucayan, na wyspie Grand Bahama.

16. Chris Hadfield uważa, że jest to najpiękniejsze miejsce na Ziemi widziane z kosmosu. „Bahamy są wspaniałe”, powiedział w wywiadzie.

17. Bahamy mają problem z wagą – jeszcze bardziej niż Stany Zjednoczone. Zgodnie z World Factbook CIA prawie 35 procent dorosłej populacji uważane jest za otyłych. W USA jest to 33 procent, a w Wielkiej Brytanii 27 procent.

18. Każdego roku na Bahamach jest ponad 315 słonecznych dni.

19. Na wyspie nie ma kolei, a sieć dróg na większych wyspach rozciąga się do 2693 km autostrad.

20. Bahamy posiadają trzeci co do wielkości rejestr statków na świecie.

21. Ludzie żyją na wyspach Bahama od około IV wieku. W XVII wieku obszar ten przyciągał piratów, takich jak Blackbeard i Calico Jack. Ci plądrowali statki towarowe płynące szlakami handlowymi.

22. 26 grudnia każdego roku obchodzą Junkanoo, jeden z najbardziej rozrywkowych karnawałów na świecie. Ludzie w kolorowych kostiumach paradują ulicami Nassau przy dźwiękach bębnów, dzwonków i gwizdów.

23. Na Bahamach istnieje tylko jedna giełda – Międzynarodowa Giełda Papierów Wartościowych Bahamów (BISX).

24. Bahamy, choć są niepodległym narodem, uznają królową Elżbietę II za głowę państwa.

25. Gwajakowiec to drzewo narodowe Bahamów, a także gatunek potencjalnie zagrożony.

26. Dzięki sprinterom takim jak Pauline Davis-Thompson, Tonique Williams-Darling i Shaunae Miller Bahamy zdobyły 14 medali olimpijskich.

27. Bahamy są jednym z dwóch krajów, których oficjalna nazwa zaczyna się od słowa „the” w języku angielskim. Drugim jest „Gambia”.

28. Bahamy mają wspaniały podwodny system jaskiń. Kwaśne deszcze spowodowały erozję wapienia na wyspie i doprowadziły do powstania pionowych i poziomych jaskiń.

29. Uważa się, że 12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb wylądował na wyspie.

30. Kraj ten ma stosunkowo młodą populację, gdyż 93,1 % jego ludności nie ukończyło 64 roku życia.

31. Oczekiwana długość życia na Bahamach wynosi 69,87 lat.

32. Na Bahamach religia chrześcijańska jest religią dominującą. Około 70% Bahamów identyfikuje się jako protestanci chrześcijańscy.

33. Junkanoo jest najpopularniejszym festiwalem w kraju i jest obchodzone każdego Sylwestra.

34. Konstytucja Bahamów przewiduje prawo do edukacji, a 98,2% ludności uważa się za zdolnych do czytania i pisania.

35. Bahamy mogą mieć tylko około 10 oddziałów Starbucks. Ale z populacją 390 tysięcy osób jest to i tak świetny wynik. Tylko trzy kraje: Stany Zjednoczone, Kanada i Monako, mają więcej kawiarni Starbucks na osobę.

36. Akwarium w kurorcie Atlantis Paradise Island obejmuje ponad 50 tysięcy zwierząt wodnych z 250 gatunkami. Przez jego środek prowadzi nawet zjeżdżalnia wodna.

37. Handel niewolnikami był głównym przedsięwzięciem gospodarczym na wyspie po odejściu pierwszego królewskiego gubernatora wyspy – kapitana Woodesa Rogersa. W 1838 roku niewolnictwo zakończyło się w narodzie wyspiarskim.

38. Mieszkańcy Bahamów nie płacą podatku dochodowego ani podatku od sprzedaży. Większość dochodów państwa pochodzi z ceł i opłat importowych.

39. Turystyka stanowi około 40-45% gospodarki kraju. Posiada doskonałe plaże, florę, faunę i wiele udogodnień rekreacyjno-wypoczynkowych.

40. Hazard jest legalny tylko dla turystów odwiedzających Bahamy.

41. W latach 80. ubiegłego wieku wyspa stała się uznanym miejscem handlu narkotykami. Według doniesień prawie 90 % kokainy wjechało do Stanów Zjednoczonych przez Bahamy.

42. W dniu 4 lutego 2005 roku Bahamy podpisały Traktat o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBT).

43. Prawie 20 % PKB pochodzi z turystyki. Co roku kraj ten przyciąga 3,7 zagranicznych turystów na każdego mieszkańca, co czyni go jednym z 51 krajów, w których liczba turystów przewyższa liczbę mieszkańców.