Ciekawostki

Ferrari – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Ferrari

W historii świata znajduje się wiele nazwisk osób, po wymienieniu których od razu można skojarzyć wymienioną osobę z czymś co ją jednoznacznie określa. Jedną z nich jest Enzo Ferrari. Nie trzeba być znawcą motoryzacji żeby na dźwięk nazwiska Ferrari nie skojarzyć go od razu z samochodami. Pożądanie wielu osób, najbardziej rozpoznawalna marka samochodów sportowych w historii motoryzacji.

Urodzony w 1898 roku we włoskiej Modenie Enzo od najmłodszych lat związany był z samochodami. Wiele lat zdobywał sławę jako kierowca rajdowy aż w końcu twórca kultowej marki samochodów Ferrari. Przeczytaj interesujące ciekawostki, fakty i zaskakujące informacje o marce Ferrari.

1. 1947 rok, Enzo Ferrari wprowadza na rynek pierwszy samochód nazwany od jego nazwiska, jest to model Ferrari 125 S

2. Pierwszy model Ferrari powstał w dwóch egzemplarzach, żaden z nich nie przetrwał ponieważ oba samochody zostały rozebrane i posłużyły do stworzenia następnych samochodów.

3. Logo Ferrari przedstawiające czarnego wierzgającego konia zostało zaczerpnięte z historii lotnictwa. Znany as powietrzny I wojny światowej Francesco Baracca miał taki emblemat wymalowany na swoim samolocie. Czarny wierzgający koń miał symbolizować szczęście. Ferrari przejął tą symbolikę, umieszczając konia na żółtym tle. Znaczek ten początkowo umieszczany był na samochodach wyścigowych Alfa Romeo. Za zgodą Alfy Ferrari przejął znak i zaczął umieszczać go na swoich samochodach. Od tej pory jest to oficjalne logo Ferrari.

4. Ferrari w 85 % jest własnością Fiata, rodzina Ferrari posiada jedynie 10 % udziałów a pozostałe 5 % jest w posiadaniu Mubadala Development Company.

5. Według Motor Sport anonimowy pasjonat kupił w 2013 roku model Ferrari 250 GTO Berlinetta za 52 miliony dolarów. Wiadomość ta nie jest oficjalnie potwierdzona.

6. 16, 4 miliona dolarów oficjalnie zapłacono za model Ferrari 250 Testa Rossa z 1957 roku. Transakcję wylicytowano na aukcji w Kalifornii. Aukcję organizowała firma aukcyjna Goodings & Co.

7. Najmocniejszym silnikiem może poszczycić się model Ferrari FXX K osiągając moc 1 050 KM.

8. Ferrari F40 osiągało prędkość 324 km/h i do 1990 roku uchodziło za najszybsze auto świata.

9. Model Ferrari Enzo został stworzony dla uczczenia twórcy i założyciela marki Enzo Ferrari. Zakup tego modelu został obwarowany specjalnymi warunkami. W jego posiadanie mogły wejść osoby zarekomendowane przez szefów firmy. Wyprodukowano 399 sztuk + 1 ze specjalnym przeznaczeniem.

10. Model Ferrari Enzo oznaczony nr 400 wręczono papieżowi Janowi Pawłowi II. Na samochodzie tym papież złożył własnoręczny podpis i przekazał go na aukcję z przeznaczeniem na cele dobroczynne.