16 Zaskakujących Ciekawostek o Dynastii Habsburgów
Habsburgowie byli rodziną książąt, królów i monarchów. Byli oni bardzo ważni w historii Europy. Rządzili Austrią, później Austro-Węgrami przez ponad 600 lat. Czasami władali też Hiszpanią, Holandią i Świętym Cesarstwem Rzymskim od ok. 1280 do 1806 roku. Ciekawostki o Habsburgach
1. Najstarszym znanym przedstawicielem rodu niemieckiej dynastii uznaje się Guntrama Bogatego. Był to lord Alzacji, który żył w czasach Mieszka I.
2. Nazwa tej dynastii pochodzi od pierwszej posiadłości klanu, czyli zamku Habsburg a dokładniej od słów: hab lub haw, co oznacza przejście. W legendarnej etymologii nazwa wywodzi się od od niemieckiego słowa Habichtsburg – czyli, Jastrzębi Zamek, który położony jest w jednostce terytorialnej w Szwajcarii.
3. Przedstawiciele tego rodu sprawowali władzę m.in. w państwach włoskich i niemieckich, Świętym Imperium Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, także na Węgrzech i Chorwacji, na ziemiach polskich głównie na Śląsku, na ziemiach ukraińskich, przez kolonie w Azji, Afryce i w obu Amerykach.
4. Za panowania Habsburgowie stale powiększali swoje posiadłości, które znajdowały się na terenach Szwajcarii, Francji i Niemiec. Budowali zamki, miasta i zakony. Nadzorowali trasy komunikacyjne w Alpach, w tym Przełęcz św. Gotarda. To oni rozwinęli jej budowę, otwierając na niej most. Dzięki temu stali się bardzo zamożni, chłopi i robotnicy bogacili się w handlu i wytwórstwie, dodatkowo opłaty celne dawały stałe źródło przychodów.
5. Droga na szczyt owocowała w wiele wyroków śmierci. Dynastia doskonale zdawała sobie z tego sprawę i na zimno, bez emocji wydawali wyroki śmierci na swoich politycznych rywali, którzy odważyli się pokrzyżować im plany. Niestety jedną z ofiar ich nieopanowanej żądzy zdobycia władzy padła polska królowa, Bona Sforza.
6. Następnym nieuczciwym przewinieniem w dynastii Habsburgów była endogamia. Praktyka ta stała się bardzo popularna wśród europejskich arystokratów, która nakazywała konsekwentnie do zawierania małżeństw i płodzenia dzieci w ściśle okrojonym i zamkniętym gronie osób. Miało to na celu, przestrzeganie rozprowadzania niepotrzebnie błękitnej krwi za pośrednictwem związków z mniej przyzwoitym urodzonym partnerem.
7. Skutki tego kazirodztwa świadczyły o ich niewiedzy na ten temat, gdy następne dzieci rodziły się z upośledzeniami, a następie jedno za drugim umierały, jeszcze przed osiągnięciem wieku pełnoletniego.
8. Genetycy z uniwersytetu Santiago de Compostela skupili się na dokładnym współczynniku rozmnażania wśród monarchów. Wniosek był dosyć szokujący, bowiem na jedenaście zawartych wtedy małżeństw do aż 9 doszło pomiędzy najbliższymi krewnymi!
9. Joanna Szalona, która zasłynęła z napadów złości i huśtawek nastroju, nie mogła uwierzyć w zdrady swojego męża a w następstwie w jego śmierć. Ciało traktowała tak jakby nadal oddychało. Służący musieli go cały czas przebierać, nosić w tronie i układać w łożu Joanny, mimo że zwłoki były już w zaawansowanym rozkładzie.
10. Dynastia była stale skłócona z Francją.
11. Albrecht II był przydzielony kluczowo do kariery duchownej. Z powodu ciężkiej choroby, która zaatakowała stawy, stracił władzę w nogach. Noszony był przez tragarzy tylko w lektyce. Kaleki monarcha zrezygnował z korony i poświęcił się dla rozwoju gospodarki Austrii.
12. Genealogowie bezinteresownie przez wiele lat próbowali udowodnić, że przeznaczeniem Habsburgów za sprawą swojego pochodzenia jest panowanie i rządzenie całym światem. Niektórzy z nich twierdzili nawet, że przodkiem niemieckiej dynastii był nawet Juliusz Cezar!
13. Do dziś chodzą legendy, że żaden inny ród nie prowadził równie groźnej i surowej polityki.
14. Obecni potomkowie tego narodu posługują się nazwą arcyksiążęcą i nazwiskiem von Habsburg tylko w Niemczech, natomiast w Austrii zakazano używania orzecznika szlacheckiego von, dlatego Austriacy posługują się nazwą Habsburg-Lothringen.
15. Na ilustracji z roku 1555 roku przedstawiona jest grafika herbu austriackiego z pawiem w tle.
16. Dynastia Habsburgów posiadała krótkie drzewo genealogiczne.