Ciekawostki

Fascynujące Fakty o Kaszubach

Kaszuby to przepiękne miejsce, w którym od pierwszego wejrzenia zakochuje się każdy, kto pojawia się tam po raz pierwszy. To prawdziwa kopalnia niezwykłych miejsc i fascynujących ciekawostek i faktów o Kaszubach, które zachwycą praktycznie każdego.

1. Rogarstwo

To jedna z tych niezwykłych ciekawostek dotyczących Kaszub. A dokładniej mówiąc, jego tradycji. To warsztaty, gdzie z bydlęcych rogów tworzy się tabakiery.

2. Dom na opak

To kolejne z bardzo ciekawych miejsc znajdujących się na terenie Kaszub. Szczególną frajdę mają tam ci najmłodsi odwiedzający, gdyż jest to miejsce, gdzie wszystko jest do góry nogami i sam widok jest naprawdę fascynujący.

3. Gunter Grass

Ciekawostką jest również fakt, że do rodowitych Kaszubów należy twórca znanego „Blaszanego Bębenka” i laureat Literackiej Nagrody Nobla, czyli Gunter Grass.

4. Wieżyca

Kaszuby mogą się również pochwalić jeszcze jednym, niezwykle interesującym faktem. Otóż obecna tam Wieżyca jest najwyższym szczytem pasma nizin w tej części Europy.

5. Kaszubski Haft

Kolejną z ciekawostek jest tak zwany haft Kaszubski. Charakteryzuje się on tym, że należy do regionalnej sztuki rękodzielniczej. Warto w tym wypadku zwrócić na fakt, że każdy z obecnych tam kolorów ma swoje znaczenie. Kolor czarny oznacza ziemię, zaś żółty to symbol słońca. Niebieski to natomiast kolor kaszubskich jezior.

6. Legendy

Kaszuby znane są również z dużej ilości niesamowitych legend, które fascynują każdego. Można znaleźć w nich różnorakie stolemy, czy też inne kreatury, które były niebezpieczne dla ludzi.

7. Kaszubska kuchnia

Na uwagę zasługuje również Kaszubska kuchnia. Znana jest przede wszystkim z zupy z żółtej brukwi oraz czerniny z gęsiej krwi z dodatkiem suszonych owoców. Doskonale smakuje również Kaszubski dorsz duszony.

8. Kaszubski język

Kolejna interesująca ciekawostka dotyczy kaszubskiego języku. A dokładniej mówiąc faktu, że posiada on aż 24 gwary, co sprawia, że Kaszubi z różnych terenów bardzo często mają problem w porozumiewaniu się.

9. Kaszubi w Kanadzie

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że najliczniejsza społeczność kaszubska poza terenami Polski znajduje się na terenie Kanady. Mówi się, że pierwsi emigranci osiedlili się tam już w 1858 roku.

10. Ścinanie kani

To jedna z najmroczniejszych tradycji na terenie Kaszub. Panuje tam przekonanie, że owy ptak, to prawdziwy symbol wszelkiego zła