Ciekawostki

10 ciekawostek o wodorze

Wodór jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem na świecie, dlatego warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Poniżej znajduje się kilka wybranych ciekawostek na temat wodoru.

1. Dwie cząsteczki wodoru i jedna cząsteczka tlenu dają razem wodę, która pokrywa aż trzy czwarte powierzchni całej naszej planety.

2. Naukowcy przypuszczają, że wewnątrz Jowisza występuje tak zwany metaliczny wodór. Jest to wodór pod niezwykle wysokim ciśnieniem, który ma właściwości ułatwiające przewodnictwo elektryczne.

3. Naturalnie na Ziemi występują trzy izotopy wodoru. Są to mianowicie prot, deuter oraz tryt. Pozostałe izotopy tego pierwiastka zostały wytworzone sztucznie.

4. Wbrew powszechnym mitom wodór nie jest paliwem, tylko nośnikiem energii. Oznacza to, że pozwala gromadzić energię elektryczną i zagospodarować jej nadmiar.

5. Wodór jest pierwiastkiem ekologicznym, dlatego stał się popularny w infrastrukturze energetycznej. Jedynym produktem ubocznym podczas korzystania z niego w tej dziedzinie może być woda.

6. Wodór jest gazem łatwopalnym, a w połączeniu z powietrzem tworzy prawdziwą mieszankę wybuchową. Nie zmienia to jednak faktu, że wcią zjest bezpieczniejszy od tradycyjnego gazu czy nawet benzyny.

7. W stanie wolnym wodór występuje przede wszystkim w najwyższych warstwach atmosfery, a także w gazach wulkanicznych oraz w niektórych skałach takich, jak granit.

8. Pierwsze obserwacje wodou do dzisiaj przypisuje się alchemikowi ze Szwajcarii, Paracelsusowi, który żył na przełomie XV i XVI wieku. Wykonywał on eksperymenty laboratoryjne, które dokładnie opisywał, dzięki czemu informacje o tych badaniach przetrwały do dnia dzisiejszego.

9. W przemyśle chemicznym wodór jest powszechnie wykorzystywany do otrzymywania chlorowodoru oraz amoniaku, a tym samym nawozów azotowych. Używa się go również do utwardzania tłuszczów ciekłych, a więc między innymi do produkcji masła oraz margaryny. Z kolei na statkach kosmicznych jest używany jako paliwo. Jego zastosowanie jest więc bardzo zróżnicowane i uchodzi on za pierwiastek uniwersalny.

10. Sprzedawany w sklepach wodór można rozpoznać po charakterystycznych stalowych butlach, które są pomalowane na ciemnozieloną barwę i mają czerwony napis.