Podróże

Experience travel – nowy trend w polskiej turystyce?

Experience travel

Każdy ma własne preferencje dotyczące podróżowania i spędzania czasu wolnego podczas urlopu. Jedni lubią błogie lenistwo nad basenem w luksusowym hotelu, jednak istnieje także grupa osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek. Zamiast wakacji all inclusive chętnie wybierają urlop w opcji experience travel, który powoli staje się trendem w polskiej turystyce. Na czym to polega? Wyjaśniamy!

Czym jest experience travel?

Biura podróży starają się elastycznie podchodzić do potrzeb swoich klientów, urozmaicając ofertę o różne formy wakacji. Oprócz standardowych wyjazdów all inclusive do popularnych kurortów, coraz częściej można wśród nich znaleźć wycieczki experience travel. Polegają one na odwiedzaniu mało znanych miejsc z dala od popularnych szlaków turystycznych i wielkich miast. Zazwyczaj obejmują destynacje, gdzie można obcować z lokalną społecznością i aktywnie spędzać czas. Taki wyjazd można zorganizować samodzielnie, co w wielu przypadkach pozwala wygenerować spore oszczędności. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, powinieneś zadać o swoje bezpieczeństwo.

Jak zorganizować experience travel?

W znanych biurach podróży bez problemu znajdziesz oferty obejmujące experience travel. Wbrew pozorom, mimo braku dostępu do luksusów, nie zawsze są one tańsze niż standardowe opcje all inclusive. To sprawia, że wiele osób próbuje zorganizować wyjazd we własnym zakresie, samodzielnie wykupując nocleg i wybierając środek transportu. Możesz to zrobić za pomocą platform internetowych, na których ogłaszają się prywatne osoby. Istnieje tam możliwość rezerwacji prywatnej kwatery czy wynajęcia samochodu po dotarciu na miejsce. Oprócz tego musisz zaplanować atrakcje i sposób spędzania czasu wolnego. Największą popularnością podczas experience travel cieszą się:

 • sporty wodne,
 • warsztaty kulinarne,
 • survival,
 • medytacja i joga,
 • zajęcia rzemieślnicze,
 • próbowanie lokalnych specjałów,
 • wyprawy szlakiem górskim.

Samodzielne zorganizowanie podróży wiąże się z większym ryzykiem niż wyjazd przez biuro. Bezwzględnie musisz więc wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Gdzie kupić polisę turystyczną?

Obecnie większość firm oferuje możliwość nabycia polisy zdalnie, całkowicie przez internet. Jednym z rozwiązań jest zakup ubezpieczenia turystycznego online w rankomat.pl, gdzie udostępniony jest specjalny kalkulator. Skonfigurujesz w nim parametry polisy oraz sprawdzisz, które towarzystwo może Ci zaproponować najkorzystniejszą ofertę. Najniższa cena nie powinna być jednak najważniejszym kryterium wyboru, gdyż znacznie istotniejszy jest zakres ochrony. Powinien on obejmować:

 • Assistance,
 • NNW,
 • OC w życiu prywatnym,
 • pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa medycznego,
 • odszkodowanie za utratę bagażu.

Ponadto, jeżeli podczas wyjazdu planujesz aktywnie spędzać czas, warto rozważyć rozszerzenie podstawowej polisy o sporty podwyższonego ryzyka. To gwarancja, że w razie kontuzji lub wypadku, nie będziesz musiał opłacać leczenia z własnej kieszeni.