Podróże

Najlepsze liczniki rowerowe 2021

Jazda na rowerze bardzo szybko wciąga, przez to już po niedługim czasie okazuje się czy chcemy jeździć więcej, bardziej efektywnie trenować, pokonywać większe dystanse, utrzymywać lepszą średnią prędkość, wyższą kadencję i wiele innych tego typu parametrów. Aby mieć kontrolę nad wszystkimi tymi czynnikami, musimy posiadać licznik rowerowy, który dla wielu rowerzystów, a szczególnie tych zaawansowanych jest nieodłącznym elementem wyposażenia ich roweru.

Jazda na rowerze bardzo szybko wciąga, przez to już po niedługim czasie okazuje się czy chcemy jeździć więcej, bardziej efektywnie trenować, pokonywać większe dystanse, utrzymywać lepszą średnią prędkość, wyższą kadencję i wiele innych tego typu parametrów. Aby mieć kontrolę nad wszystkimi tymi czynnikami, musimy posiadać odpowiednie urządzenie, które dostarczy nam informacji na ten temat. Takim urządzeniem jest licznik rowerowy, który dla wielu rowerzystów, a szczególnie tych zaawansowanych jest nieodłącznym elementem wyposażenia ich roweru.

Czym jest licznik rowerowy?

Licznik rowerowy to niewielkie urządzenie montowane najczęściej na kierownicy lub mostku roweru, które pozwala na dostarczanie informacji na temat różnych parametrów jazdy. Na rynku dostępne są obecnie zarówno liczniki przewodowe jak i bezprzewodowe. Jednak bez względu na sposób przesyłania danych ich zasada działania jest taka sama. Oprócz samego licznika do poprawnego jego działania niezbędne są także różnego rodzaju czujniki np. prędkości lub kadencji. Czujnik prędkości montuje się na widelcu roweru, natomiast magnes montuje się na jednej ze szprych. Dzięki temu w momencie, gdy magnes będzie w najbliższym położeniu względem czujnika, czujnik wyśle sygnał do licznika rowerowego. W taki właśnie sposób urządzenie odczytuje np. prędkość lub pokonany dystans. Bardziej zaawansowane modele liczników posiadają czujnik mocowany na piaście roweru. W przypadku czujnika kadencji sprawa wygląda bardzo podobnie, z tą różnicą, że czujnik montowany jest na ramie, a magnes na ramieniu korby. 

Kiedy warto zainwestować w licznik rowerowy?

Licznik rowerowy będzie dobrą inwestycją dla każdego rowerzysty, który chce monitorować parametry swojej jazdy. Jeśli podczas jazdy czujemy, że chcielibyśmy wiedzieć, jaka jest nasza aktualna prędkość lub jaki dystans pokonaliśmy do tej pory, zakup licznika jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Urządzenie tego typu pozwoli nam również śledzić nasze postępy treningowe i dzięki temu motywować się do jazdy. W przypadku sportowców licznik rowerowy jest urządzeniem, które dostarcza wszelkich informacji na temat odbytego treningu i aktualnej formy. W przypadku takich osób posiadanie licznika rowerowego jest wiec niezbędne.

Czy licznik rowerowy to tylko gadżet, czy może ważny element wyposażenia rowerzysty?

Liczniki rowerowe nie są obowiązkowym wyposażeniem każdego roweru. Z tego względu wiele osób może uważać, że urządzenia tego typu to tylko ciekawy gadżet, który tak naprawdę nie jest potrzebny. W rzeczywistości jednak licznik rowerowy to bardzo praktyczne i przydatne akcesorium, które pozwala zebrać wiele ciekawych informacji na temat naszej jazdy. Dzięki tym danym możemy trenować skuteczniej, przez co nasza kondycja, wydolność i siła znacznie szybciej wzrosną, a osoby chcące zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej, z pomocą licznika rowerowego i dostarczanych przez niego danych zrobią to zdecydowanie szybciej.

sigma sport rox 40

Najlepsze liczniki rowerowe dostępne w naszej ofercie

Wybór licznika rowerowego należy dokładnie przemyśleć pod kątem tego, jakie parametry naszej jazdy są dla nas ważne i jaki budżet chcemy przeznaczyć na jego zakup. Podstawowe modele liczników zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Wyprzedaże to zawsze dobry czas na zakup licznika rowerowego, ponieważ dzięki temu możemy zakupić lepsze urządzenie za znacznie niższą cenę.

  • SIGMA BC 5.16 – podstawowy model przewodowego licznika rowerowego stworzony głównie z myślą o początkujących oraz osobach posiadających mniejszy budżet, którym zależy na wytrzymałym urządzeniu pozwalającym na odczytanie podstawowych parametrów jazdy.
  • SIGMA BC 9.16 ATS – bezprzewodowy licznik rowerowy, który posiada podstawowe funkcje i kilka dodatkowych na przykład dane dotyczące ilości spalonych kalorii podczas treningu. Model ten będzie dobrym wyborem dla osób szukających podstawowego licznika, ale dysponujących większym budżetem.
  • SIGMA BC 14.16 STS CAD – cyfrowy licznik bezprzewodowy, który oprócz podstawowych informacji na temat jazdy, posiada również wiele innych funkcji takich jak aktualna wysokość, nachylenie w procentach, wysokość całkowita oraz aktualna temperatura.
  • CUBE Race Train – zaawansowany licznik rowerowy posiadający wiele funkcji w tym również pomiar tętna i kadencji. Idealne rozwiązanie dla osób trenujących oraz potrzebujących urządzenia, które dostarczy im większej ilości niezbędnych danych.
  • CICLOSPORT HAC 1.2+ Smartnavic – to licznik rowerowy, który zaspokoi potrzeby każdego rowerzysty. Pozwala on na pomiar tętna, mocy, wysokości, a dzięki zastosowaniu technologii Bluetooth Smart możliwe  jest połączenie go ze smartfonem, co dostarcza wielu dodatkowych funkcjonalności. Urządzenie to jest idealnym wyborem dla sportowców i osób potrzebujących najwyższej jakości licznika rowerowego, który dostarczy im wszystkich niezbędnych danych na temat jazdy i aktywności.