Podróże

O czym warto pamiętać przed wyjazdem na wakacje?

Wyjazd na urlop powinien być dla nas odpoczynkiem i czasem wolnym od zmartwień. Z tego względu zadbaj o odpowiednie przygotowania jeszcze przed wakacjami. Spokojny sen zapewni Ci skuteczne zabezpieczenie domu. Dziś mamy do dyspozycji różne metody i systemy zabezpieczeń mieszkania lub domu. Niektóre z nich są zupełnie darmowe, polegają na pomocy zaufanych osób i sąsiadów. Poniżej znajdziesz też kilka sprytnych zagrywek, które pozwolą przechytrzyć potencjalnego włamywacza.

Bezkosztowo bezpieczny dom na czas wakacji – dlaczego warto zabezpieczyć dom?

Systemy alarmowe i inne zabezpieczenia domu mogą być dość drogie, a niektórzy używają ich tylko raz w roku. Są jednak także pewne skuteczne i darmowe metody poprawienia bezpieczeństwa pozostawionego w mieszkaniu lub domu dobytku. Przede wszystkim warto zastanowić się, w jaki sposób najczęściej postępują rabusie. Złodzieje zwykle szukają momentu, w którym dom jest opuszczony na dłuższy czas. Wtedy mogą pozwolić sobie na gruntowne przeszukanie go i znalezienie kosztownych przedmiotów lub sprzętów.  Często sposób postępowania złodzieja polega więc na obserwacji. Taka osoba dość łatwo może zauważyć, że rodzina wyjeżdża na dłuższy urlop. Wiąże się to z wcześniejszym przygotowaniem samochodu, pakowaniem, czy opuszczeniem rolet na wiele dni. Już tu możemy więc działać w przemyślany sposób, nie dając znać o planowanym wyjeździe.

Wyjeżdżając na urlop warto więc zadbać, aby dom był co pewien czas odwiedzany. Możemy się tu zdać na pomoc sąsiedzką, wsparcie rodziny lub bliskich znajomych. Jeśli taka osoba przyjdzie do pozostawionego na czas urlopu mieszkania lub domu, aby podlać kwiatki, może także dać znać o swojej obecności. Warto uruchomić telewizor lub zapalić światła w pomieszczeniach. Taka wizyta powinna też trwać nieco dłużej, niż kilka minut. Możesz też poinformować sąsiadów (jeśli masz z nimi dobre relacje) o wyjeździe na urlop. Na pewno zwrócą wtedy większą uwagę na nieznane osoby pojawiające się w otoczeniu Twojego domu. Często pomoc sąsiedzka okazuje się znacznie bardziej skuteczna, niż nowoczesne systemy alarmowe lub wynajęcie agencji ochrony.

Zabezpieczenie domu zdroworozsądkowo 

Możemy także upozorować swoją obecność w mieszkaniu lub domu. Gdy nas tam nie ma, pomogą w tym odpowiednie urządzenia. Zgodnie z ustalonym przez Ciebie harmonogramem mogą naśladować światło i dźwięk domowych sprzętów. Charakterystyczna poświata telewizora lub typowe, domowe odgłosy na pewno zniechęcą potencjalnego złodzieja. Nie będzie pociągał za klamkę lub majstrował przy zamku, jeżeli pomyśli, że wewnątrz ktoś jest. Pomocna okazują się również sprzęty smart home. Jeśli masz inteligentne oświetlenie, zdalne sterowanie roletami lub podłączone do sieci Wi-Fi sprzęty audio, możesz dość łatwo upozorować swoją obecność będąc na wczasach.

Przydatne są również działające w domowej sieci bezprzewodowej kamery IP. Dzięki nim możesz mieć stały podgląd na to, co dzieje się w mieszkaniu lub przed domem. Lepsze modele posiadają detekcję ruchu i możliwość obrotu w zakresie 360 stopni. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, od razu powiadom sąsiadów, znajomych lub odpowiednie służby. Warto dodać, że najczęściej takie sprzęty, podnoszące poziom bezpieczeństwa domu, nie są drogie. Teraz możesz skorzystać z promocji i taniej zabezpieczyć swój dom na czas wyjazdu

Profesjonalne zabezpieczenia

Gdy naprawdę obawiasz się o swój dobytek i myśl o możliwości włamania psuje Ci urlop, możesz podjąć dalej idące działania. Profesjonalny system alarmowy wydaje się być najlepszym zabezpieczeniem domu na czas Twojej nieobecności. System kamer i czujników ruchu, a także detektory otwarcia drzwi i okien od razu powiadomią Cię o wszelkich próbach nieuprawnionego dostępu. Najlepiej, aby sygnał alarmowy został wtedy wysłany nie tylko do Ciebie, ale także do agencji ochrony. Pozwoli to na bardzo szybką reakcję w razie zagrożenia bezpieczeństwa Twojego mienia. Czasami nawet samo zamontowanie w widocznym miejscu naklejki z logo firmy ochroniarskiej może skutecznie zniechęcić rabusiów.

Możliwe jest też bardziej tradycyjne zabezpieczenie domu. Wysoki płot, oświetlenie terenu wokół domu, rolety i drzwi antywłamaniowe są dość drogie, zmieniają jednak dom w prawdziwą twierdzę. Pamiętaj jednak, że widoczna obecność wielu systemów zabezpieczeń może sugerować, że masz w domu wyjątkowo cenne przedmioty. Warto więc zachować umiar podczas przygotowań do wakacyjnych wyjazdów.