Ernest Hemingway – Mało znane ciekawostki, informacje i fakty

mieszkanie Ernesta Hemingwaya

Ernest Hemingway, urodzony w 1899 roku amerykański pisarz to znany większości nas autor licznych powieści i opowiadań. Za swoją twórczość otrzymał w 1952 roku Nagrodę Nobla. Określany był jako człowiek trudny, charyzmatyczny i wyjątkowo utalentowany.

Był także żołnierzem, podróżnikiem i reporterem wojennym, który często z premedytacją jechał w samo centrum działań zbrojnych. To zatem nie tylko pisarz, ale i niesamowicie ciekawa postać. Poznajcie 16 ciekawostek z życia tego niezwykłego pisarza

1. Ernest Hemingway miał być dziewczynką. Jego matka bardzo chciała urodzić dziewczynkę, na świat jednak przyszedł mały Ernest. Przez pierwsze lata życia ubierany był w sukienki i nosił długie włosy.’

2. Pisarz otrzymał włoski srebrny Medal za męstwo, które okazał podczas I wojny światowej. W tym czasie był kierowcą ambulansu i mimo ran odniesionych podczas ostrzału moździerzowego wciąż pomagał żołnierzom.

3. Hemingwaya można by uznać za nieśmiertelnego. W swoim życiu przeszedł przez zapalenie płuc, malarię, raka skóry, kontakt z wąglikiem, cukrzycę, pęknięte nerkę, śledzionę i wątrobę oraz problemy z kręgosłupem. Wszystko to po to aby ostatecznie popełnić samobójstwo.

4. Pisarz uwielbiał piec ciasta a nawet niegdyś opublikował swój przepis na szarlotkę.

5. Niektóre źródła sugerują, że pisarz mógł w latach 40. Być szpiegiem rosyjskiego wywiadu. Przypisywany my kryptonim to „Agent Argo”. Podobno spotkał się a rosyjskim agentem jednak został oceniony jako beznadziejny i zrezygnowano z jego „pomocy”.

6. Ernest Hemingway był kociarzem. Jego ukochany kot miał n a imię Śnieżka a w jego posiadłości żyło podobno aż 50 kotów.

7. Większość z utworów pisarza powstała w jego sypialni, to przy umieszczonej w niej biurku powstało sześć powieści, dwa reportaże i zbiory opowiadań pomimo, że autor posiadał wyznaczony do pisania osobny gabinet.

8. Hemingway najczęściej pisał na stojąco przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę.

9. W wolnym czasie pisarz uprawiał boks i wędkował.

10. Pisząc, w ciągu dnia Hemingway potrafił całkowicie zużyć nawet 7 ołówków.

11. Model strzelby za pomocą, której Hemingway dokonał samobójstwa został oficjalnie nazwany Hemingway.

12. Ernest Hemingway jest autorem najkrótszej znanej powieści, ma ona całe 6 złów i zawiera w sobie cała fabułę a brzmi ona: „Na sprzedaż: niemowlęce buty, nieużywane”.

13. Pisarz nie lubił wystąpień publicznych i dawania autografów. Podobno jeden z pasjonatów uparł się, że zdobędzie jego autograf i mu się udało, a sam autograf podobno brzmiał: „Dla Victora Hilla – prawdziwego skurczybyka, które nie wie, co znaczy nie – Ernest Hemingway.”

14. Pisarz lubił alkohol i pił go często i dużo spędzając sporo czasu w barach. Z jednego z nich ukradł pisuar twierdząc, że skoro z niego skorzystał to mu się należy.

15. Ernest Hemingway przeżył dwa wypadki lotnicze tego samego dnia. W 1954 roku udał się wraz z żoną zwiedzać Kongo Belgijskie poprzez lot widokowy, samolot, którym lecieli musiał lądować awaryjnie a pisarz odniósł obrażenia głowy. Chcąc udać się wraz z żoną, która podczas lotu złamała dwa żebra, do szpitala skorzystał z samolotu, który z kolei stanął w płomieniach chwilę po starcie. Po drugiej próbie lotu Hemingway miał poparzone dłonie i wstrząśnienie mózgu.

16. Z początku samobójczą śmierć pisarza zakwalifikowano jako nieszczęśliwy wypadek, dopiero po 5 latach od jego śmierci jego żona wyjawiła, że było to samobójstwo.

4.4/5 - (liczba ocen: 9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.