Ciekawostki

Ernest Hemingway – Mało znane ciekawostki, informacje i fakty

mieszkanie Ernesta Hemingwaya

 Ernest Hemingway to urodzony w 1899 roku amerykański pisarz. Znany większości nas, autor licznych powieści i opowiadań. Za swoją twórczość otrzymał w 1952 roku Nagrodę Nobla. Określany był jako człowiek trudny, charyzmatyczny i wyjątkowo utalentowany.
 
Był także żołnierzem, podróżnikiem i reporterem wojennym. Często z premedytacją jechał w samo centrum działań zbrojnych. To zatem nie tylko pisarz, ale i niesamowicie ciekawa postać. Poznajcie 16 ciekawostek z życia tego niezwykłego pisarza
 
1. Ernest Hemingway miał być dziewczynką. Jego matka bardzo chciała urodzić dziewczynkę, na świat jednak przyszedł mały Ernest. Przez pierwsze lata życia ubierany był w sukienki i nosił długie włosy.’
 
2. Pisarz otrzymał włoski srebrny Medal za męstwo, które okazał podczas I wojny światowej. W tym czasie był kierowcą ambulansu. Mimo ran odniesionych podczas ostrzału moździerzowego wciąż pomagał żołnierzom.
 
3. Hemingwaya można by uznać za nieśmiertelnego. W swoim życiu przeszedł przez zapalenie płuc, malarię, raka skóry, kontakt z wąglikiem. Do tego miał cukrzycę, pęknięte nerkę, śledzionę i wątrobę oraz problemy z kręgosłupem. Wszystko to po to, aby ostatecznie popełnić samobójstwo.
 
4. Pisarz uwielbiał piec ciasta, a nawet niegdyś opublikował swój przepis na szarlotkę.
 
5. Niektóre źródła sugerują, że pisarz mógł w latach 40. Być szpiegiem rosyjskiego wywiadu. Przypisywany my kryptonim to „Agent Argo”. Podobno spotkał się a rosyjskim agentem. Został jednak oceniony jako beznadziejny i zrezygnowano z jego „pomocy”.
 
6. Ernest Hemingway był kociarzem. Jego ukochany kot miał na imię Śnieżka a w jego posiadłości żyło podobno aż 50 kotów.
 
7. Większość z utworów pisarza powstała w jego sypialni. To przy umieszczonej w niej biurku powstało sześć powieści, dwa reportaże i zbiory opowiada. Wszystko to pomimo że autor posiadał wyznaczony do pisania osobny gabinet.
 
8. Hemingway najczęściej pisał na stojąco, przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę.
 
9. W wolnym czasie pisarz uprawiał boks i wędkował.
 
10. Pisząc, w ciągu dnia Hemingway potrafił całkowicie zużyć nawet 7 ołówków.
 
11. Model strzelby, za pomocą której Hemingway dokonał samobójstwa, został nazwany „Hemingway”.
 
12. Ernest Hemingway jest autorem najkrótszej znanej powieści. Ma ona całe 6 słów i zawiera w sobie całą fabułę, a brzmi ona: „Na sprzedaż: dziecięce buciki, nigdy nienoszone”
 
13. Pisarz nie lubił wystąpień publicznych i dawania autografów. Podobno jeden z pasjonatów uparł się, że zdobędzie jego autograf. Udało mu się to: „Dla Victora Hilla – prawdziwego skurczybyka, który nie wie, co znaczy nie”.
 
14. Pisarz lubił alkohol i pił go często i dużo spędzając sporo czasu w barach. Z jednego z nich ukradł pisuar. Twierdził, że skoro z niego skorzystał, to mu się należy.
 
15. Ernest Hemingway przeżył dwa wypadki lotnicze tego samego dnia. W 1954 roku udał się wraz z żoną zwiedzać Kongo Belgijskie. Samolot, którym lecieli, musiał lądować awaryjnie, a pisarz odniósł obrażenia głowy. Chcąc udać się wraz z żoną, która podczas lotu złamała dwa żebra, do szpitala skorzystał z samolotu. Ten z kolei stanął w płomieniach chwilę po starcie. Po drugiej próbie lotu Hemingway miał poparzone dłonie i wstrząśnienie mózgu.
 
16. Z początku samobójczą śmierć pisarza zakwalifikowano jako nieszczęśliwy wypadek. Dopiero po 5 latach od jego śmierci, żona wyjawiła, że było to samobójstwo.