Ciekawostki

Épagneul breton (Pies Brittany)

Épagneul breton

Épagneul breton to rasa psów, która należy do grupy wyżłów kontynentalnych. Jego klasyfikacja to psy spaniele. Jest to wyjątkowo elegancka rasa z dobrą postawą oraz długimi łapami. Sierść ma średnią długość ale gęstą z charakterystycznymi frędzlami na uszach.

Jego kolorystyka to biały kolor w ciemne łaty choć można spotkać też domieszkę brązowego koloru. Poniżej 10 ciekawostek o tej rasie psów:

1. Ta rasa ma wrodzony instynkt myśliwski. Mimo to można spokojnie wychowywać go wśród dzieci. Pies jest ogólnie spokojny i mało agresywny. Należy jedynie uważać w przypadku kontaktu psa z małymi zwierzętami, którym może zrobić krzywdę.

2. Ta rasa najlepiej czuje się na polowaniu, dlatego ich najczęstszymi właścicielami są myśliwi. Breton może cały dzień spędzić na polowaniu, a wyszkolony jest w stanie wykazać duży pożytek.

3. Wielkość psa jest średnia wynosi do około 51 cm oraz do około 47 cm dla suki.

4. Szacunkowy koszt psa z rodowodem nie jest wysoki i powinien zmieścić się w budżecie do 2 tysięcy złotych. Miesięczne utrzymanie zaś to koszt nie przekraczający 100 złotych.

5. Jest to bardzo zdrowa rasa jednak trapią go pewne choroby który są charakterystyczne dla wyżłów. Można do nich zaliczyć na przykład : zaćma, zanik siatkówki lub hemofilia.

6. Ta rasa szczególnie wymaga dużo ruchu. Jeżeli nie jesteśmy myśliwy i nie zabieramy psa na polowania do warto uprawiać z nim jogging.

7. Na pierwszej wystawie psów rasowych Breton zadebiutował w 1896 roku.

8. Ta rasa jest szczególnie wierna i ufna człowiekowi. Najbardziej oczywiście pies przywiązany jest do swojego pana ale toleruje również obecność obcych osób.

9. Breton to rasa psa która na ogół jest bardzo posłuszna. Wyjątkiem stanowią polowania lub spacery, gdzie pies może sam zadecydować i nie zgodzić się z poleceniem swojego pana.

10. Ten pies nie musi mieć kontaktu cały czas z człowiekiem. Może on spokojnie zostać kilka godzin sam w pustym domu.