Ciekawostki

18 ciekawostek przyrodniczych dla dzieci

niezwykły las

Już od małego uczymy nasze dzieci jak ważna jest przyroda i otaczające ją zwierzęta. Jednak najczęściej zapominamy o tym, że przyrodę należy szanować po stokroć, bo gdy to zaniedbamy, przez nasze poczynania może stać się krzywda nam oraz wszystkim zwierzętom.

Więc zdecydowanie pamiętaj o segregowaniu śmieci i odpadków, ponieważ wrzucone do rzeki bądź wyrzucone w lesie, prędzej czy później doprowadzą do opłakanych skutków. Zatem, by dbać o przyrodę musisz o niej co nieco wiedzieć.

1. Czy wiesz, że Baobaby mogą służyć za dom? Są one tak ogromne, a zarazem miękkie, że bez problemu można opróżnić ich środek i zamieszkać w środku.

2. Palma, która ma największe liście rośnie na wyspach Oceanu Indyjskiego i nazywa się Palma Raphia.

3. Czy wiesz, że pingwiny mogą nurkować nawet przez 18 minut non stop? Potrafią też zejść na głębokość 265metrów.

4. Niedźwiedzie polarne nie czują strachu przed ludźmi, bez problemu zaatakują człowieka kiedy stanie na ich drodze.

5. Leniwce trójpalczaste są najwolniejszymi ssakami na Ziemi. Poruszają się z prędkością 2 metrów na minutę.

6. Największa góra lodowa miała wymiary 32 000 tysięcy metrów kwadratowych, jest to mniej więcej powierzchnia Belgii. Przez co możemy wyobrazić sobie jak była gigantyczna.

7. Paznokcie u rąk rosną ok. 1mm na miesiąc, lecz paznokcie u nóg rosną 4 razy wolniej.

8. Psi węch jest w stanie wyczuć lotne związki organiczne świadczące o tym, że mężczyzna jest chory na raka prostaty. Wykazały to badania naukowców.

9. Czy wiesz, że ryby zamieszkujące wybrzeże Zachodnie Australii, śpiewają? Wydają z siebie charakterystyczny dźwięk przypominający śpiew.

10. W Etiopii podczas jednego dnia posadzono 350 mln drzew. Akcja ta była częścią kampanii ekologicznej.

11. Gołąb wędrowny był najliczniejszym ptakiem świata, lecz ostatni z tego gatunku padł 1 września 1914 roku. Do ich wyginięcia przyczyniły się liczne polowania, oraz brak siedlisk. Ich całkowita zagłada trwała ok. 40 lat.

12. Pies jest w stanie wyczytać emocje z naszej twarzy, te kochane ssaki są tak mądre, że są w stanie rozpoznać humor właściciela po wyglądzie jego twarzy. Psy wspaniale odróżniają złość, radość, czy smutek.

13. Gołąbek Fruczak, do złudzenia przypomina kolibra. Od maja do czerwca przylatują do Europy. Podczas lotu mogą osiągnąć nawet szybkość do 50km/h.

14. Słonie to osobniki, które są bardzo czułe oraz rodzinne, bez problemu pocieszą Cię w trakcie jakiegoś kryzysu, który Ci doskwiera.

15. Najnowsze badania mówią, że 2 godziny spędzone na świeżym powietrzu, powodują, że człowiek staje się zdrowszy i bardziej zrelaksowany. Najlepszym sposobem na dotlenienie naszego organizmu jest przebywanie w lesie. Jeśli usiądziemy obok drzewa, będziemy oddychać w pełni świeżym powietrzem.

16. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kur, możesz być zupełnie spokojny jeśli chodzi o ukąszenia komarów. Komary nie przylatują, gdy w pobliżu czują kurę.

17. Uwielbiasz kawę? Teraz będziesz mógł sobie pozwolić nawet na 25 filiżanek dziennie, naukowcy potwierdzili, że wypicie 25 filiżanek kawy nie ma złego wpływu na funkcjonowanie organizmu.

18. Zaskroniec jest najbardziej popularnym wężem w Polsce, częstym widokiem jest zaskroniec wygrzewający się w słońcu. Po czym więc rozpoznać zaskrońca? Po białych plamach w okolicy głowy. Jeśli takowe ma to zaskroniec.