10 intrygujących ciekawostek dla dzieci o żółwiach
1. Żółwie są to gady, czyli zwierzęta zmiennocieplne – oznacza to, że ich temperatura zależy od temperatury środowiska. Do tej grupy oprócz żółwi do grupy gadów zaliczane są krokodyle, jaszczurki, węże.
2. Charakteryzują się posiadaniem mocnej skorupy, przyrośniętej do ich ciała oraz brakiem zębów. Zamiast tego żółwie mają ostry dziób. Kolejnymi cechami ich wyglądu są cztery łapki zakończone pazurami, krótki ogon i długa szyja.
3. Żółwie gdy czują się zagrożone, są w stanie całkowicie schować się w skorupie. Ich skorupa zaś jest wystarczająco mocna, by ochronić je przed większością zagrożeń.
4. Istnieje ponad 340 gatunków żółwi. Przekłada się to na dużą różnorodność wśród nich – zamieszkują prawie cały świat, mogą żyć jedynie w wodzie, na lądzie, lub częściowo w wodzie częściowo na lądzie, żywią się zarówno roślinami, jak i innymi zwierzętami – głównie rybami, owadami.
5. Żółwie jako gatunek mają 215 milionów lat. Przez ten cały czas nie zmieniły się zbytnio, podobnie jak krokodyle.
6. W niektórych częściach świata żółwie żyjące na wolności hibernują, czyli zapadają w sen zimowy. Jest to spowodowane tym, że w zimie jest dla nich za zimno. Optymalna temperatura dla żółwi to około 20 – 30 stopni.
7. Skorupy żółwi są unikalne nie tylko dla każdego gatunku, ale także dla każdego osobnika – można je rozpoznać po kolorze i kształcie skorupy. Dodatkowo, zależnie od tego, jaka jest temperatura środowiska takie kolory są na niej – w cieplejszym klimacie są jaśniejsze, a w chłodniejszym ciemniejsze.
8. W żartach i bajkach często przedstawia się żółwie jako wolne. Jest w tym trochę prawdy – żółwie nie są najszybsze, gdyż większość swoich sił przeznaczają na niesienie skorupy. Jednak przeciętnie żółw chodzi w podobnym tempie co spacerujący człowiek, a niektóre gatunki są nawet 3 razy szybsze – głównie żółwie morskie.
9. Żółwie bardzo lubią się wygrzewać na nagrzanych kamieniach lub w pełnym słońcu. Wyciągają wtedy swoje długie szyje oraz łapy ze skorupy.
10. W Polsce występuje dziko jeden gatunek żółwia – żółw błotny.