Azja

Co Warto Wiedzieć o Dubaju – Interesujące Fakty

dubaj

Dubaj to miasto jak żadne inne. Pomyśl o nim jako o klimatyzowanej, luksusowej oazie na pustyni. Myślałeś, że wiesz już dużo o Dubaju? Pomyśl jeszcze raz, bo założymy się, że nasz zbiór zabawnych ciekawostek na pewno nauczy Cię czegoś nowego.

W tym artykule znajdziesz zaskakujące, edukacyjne i zabawne ciekawostki na temat Dubaju.

1. Publiczne całowanie w Dubaju jest zabronione i może prowadzić do deportacji.

2. Jedynie osoby niebędące muzułmanami mogą spożywać alkohol i tylko w licencjonowanych miejscach, takich jak hotele lub w domu za pozwoleniem.

3. Goście Dubaju nie mogą nosić „nieprzyzwoitych ubrań”, które odsłaniają zbyt wiele ciała.

4. Dubaj był czwartym pod względem popularności miastem turystycznym w 2015 roku.

5. Znajdują się tu jedne z najwyższych i największych obiektów na świecie. W Dubaju znajduje się największe centrum handlowe, najwyższy hotel, druga co do wielkości marina stworzona przez człowieka oraz największe na świecie akwarium. Z tych wszystkich powodów Dubaj jest tak atrakcyjny dla większości turystów i miliony turystów przyjeżdża tu każdego roku.

6. Nieruchomości i budownictwo, handel i usługi finansowe mają największy wkład w gospodarkę Dubaju. Przychody z ropy naftowej i gazu ziemnego stanowią mniej niż 5% przychodów emiratu.

7. Dubaj ma jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata, z dynamiką wzrostu na poziomie 6,1% w 2014 r.

8. Chiny są największym międzynarodowym partnerem handlowym Dubaju, na drugim miejscu plasują się Indie, a następnie Stany Zjednoczone.

9. Turystyka jest ważnym elementem strategii rządu Dubaju, mającej na celu utrzymanie przepływu gotówki z zagranicy do emiratu.

10. Międzynarodowy port lotniczy w Dubaju (DXB) był w 2014 r. siódmym pod względem natężenia ruchu pasażerskiego portem lotniczym na świecie, obsługującym 70,4 mln pasażerów.

11. Nie jest tak wysoki, jak myślisz. Dubaj liczy 1344 wieżowców – to mały narybek w porównaniu z Hongkongiem (6606 wieżowców) i Nowym Jorkiem (6180 wieżowców), według danych konstrukcyjnych ze strony emporis.com.

12. Położony na południowo-wschodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej, zamieszkały przez 2327000 mieszkańców (pod koniec 2014 roku), Dubaj jest najbardziej zaludnionym miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

13. Oprócz tego, że Dubaj jest wiodącym miastem na świecie, Dubaj jest jednym z siedmiu emiratów, którzy tworzą Zjednoczone Emiraty Arabskie lub po prostu „Emiraty” lub „ZEA”. Powstały w grudniu 1971 roku, siedem emiratów ZEA to Abu Dhabi (które jest stolicą), Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras al-Khaimah, Shar. Każdy emirat rządzony jest przez absolutnego monarchę; razem monarchowie tworzą Federalną Radę Najwyższą. Jeden z siedmiu monarchów został wybrany na prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

14. Dubaj i Abu Zabi są dwoma spośród siedmiu emiratów, którzy mają władzę weta nad krytycznymi sprawami o znaczeniu krajowym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

15. Dubaj z dnia na dzień staje się coraz bardziej rozwiniętym miastem. Wiele z największych i największych na świecie budynków i hoteli znajduje się w Dubaju, a ich liczba stopniowo rośnie. 20% światowych żurawi pracuje obecnie w Dubaju przy różnych konstrukcjach.

16. Chociaż język angielski jest powszechnie używany, arabski jest językiem urzędowym Dubaju i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

17. Islam jest oficjalną religią Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

18. Poziom przestępczości w Dubaju jest bardzo niski. Praktycznie 0% w Dubaju. Dlatego miasto to uważane jest za jedno z najbezpieczniejszych miast na świecie. Prawo w Dubaju jest surowe.

19. Burj Khalifa została zaprojektowana przez Adriana Smitha z Chicago. Budynek Burj Khalifa, otwarty w 2010 roku w ramach nowej inwestycji pod nazwą Downtown Dubai, został nazwany na cześć władcy Abu Dhabi i prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Khalifa bin Zayed Al Nahyan.

20. Mieszkańcy Dubaju nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatek dochodowy wynosi więc 0%. Z tego powodu można zarobić dużo pieniędzy i zaoszczędzić.

21. Dubaj leży bezpośrednio na pustyni arabskiej. Płaska piaszczysta pustynia ustępuje miejsca zachodnim górom Hajaru, które biegną wzdłuż granicy Dubaju z Omanem przy Hatta.

22. Większość dni w Dubaju jest słoneczna.

23. Dubaj znajduje się w stabilnej strefie przy minimalnym ryzyku trzęsień ziemi lub tsunami. Wody Zatoki Perskiej nie są wystarczająco głębokie, aby wywołać tsunami.