AzjaCiekawostki

Luang Prabang – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Luang Prabang

Luang Prabang, w północnym Laosie, jest otoczony przez góry i znajduje się u zbiegu rzek Mekong i Nam Khan. Oto kilkanaście ciekawostek i faktów na temat Luang Prabang, byłej królewskiej stolicy, która stała się celem podróży turystycznych.

1. Luang Prabang było stolicą królestwa Laosu przez ponad 200 lat aż do 1565 roku, kiedy to władza została przeniesiona do Wientian, z dala od najeźdźców.

2. Dziedzictwo Luang Prabang jest w doskonałej harmonii w środowisku naturalnym. Święta Góra Fousi stoi w samym sercu historycznego miasta zbudowanego na półwyspie ograniczonym przez Mekong i Nam Khan.

3. Po utworzeniu francuskiego protektoratu w 1893 roku, po okresie zawirowań, podczas których Laos został podzielony na trzy niezależne królestwa, Luang Prabang ponownie stał się królewską i religijną stolicą kraju.

4. Francuskie rządy zakończyły się w latach pięćdziesiątych XX wieku, po których nastąpiły lata wojny domowej i konfliktów regionalnych. Po wojnie w Wietnamie, Pathet Lao z Północnego Wietnamu zastąpił monarchię komunistycznym rządem w 1975 r. i kraj wycofał się w izolacji. Turyści zagraniczni nie mogli wrócić do kraju aż do 1989 roku.

5. Krajobrazy i tkanka miejska zachowują wysoki stopień autentyczności, a teren nie jest zakłócany przez żadną poważną nowoczesną konstrukcję.

6. Stare miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 r., jest połączeniem architektury buddyjskiej i francuskich willi kolonialnych położonych na półwyspie utworzonym przez dwie rzeki.

7. Turyści i mieszkańcy często wstają wcześnie i kierują się w stronę drogi Sisavangvong, aby obserwować niemy, starożytny rytuał buddyjskich mnichów przechodząc ulice w swoich pomarańczowych szatach, zbierających jałmużnę i inne jedzenie.

8. Bogactwo architektury Luang Prabang odzwierciedla mieszankę stylów i materiałów. Większość budynków to, zgodnie z tradycją, konstrukcje drewniane. Tylko świątynie są w kamieniu, podczas gdy jedno lub dwupiętrowe domy z cegły charakteryzują kolonialny element miasta.

9. Ponadto kult buddyjski i związane z nim tradycje kulturowe tj. rytuały i ceremonie są nadal żywe i pilnie praktykowane.

10. Na swojej stronie internetowej UNESCO informuje: dobrze zachowany krajobraz miasta ilustruje kluczowy etap w łączeniu tych buddyjskich i francuskich tradycji kulturowych.

11. Wśród dziesiątków świątyń w Luang Prabang, Wat Xieng Thong jest najbardziej znaną, pochodzącą z XVI wieku. Na uwagę zasługuje malutka, ozdobna czerwona kaplica na dziedzińcu oraz misterne dekoracje ścienne z maleńkimi szklanymi mozaikami.

12. Liczne pagody w Luang Prabang, które są jednymi z najbardziej wyrafinowanych świątyń buddyjskich w Azji Południowo-Wschodniej, są bogato zdobione (rzeźby, ryciny, obrazy, złocenia i meble).

13. Branża turystyczna w kraju odnotowała gwałtowny wzrost – liczba przyjazdów wzrosła o 13% do 4,6 mln w 2015 roku w porównaniu do roku poprzedniego. Większość odwiedzających pochodzi z sąsiednich krajów: Tajlandii, Wietnamu i Chin, jednak Korea Południowa, Japonia, Europa i Ameryka Północna są również kluczowymi rynkami skąd pochodzą turyści.

14. W dawnym Pałacu Królewskim mieści się Muzeum Narodowe, w którym znajdują się wybrane skarby sakralne i antyki. Wśród jego dzieł znajduje się złoty Budda Phra Bang, który dał nazwę Luang Prabang.

15. Miasto było sceną wielu wydarzeń podczas i po II wojnie światowej, a w czasie wojny było okupowane przez kilka obcych państw (Francja, Tajlandia, Cesarska Japonia, Francja i Chiny).

16. Ochronę zabytków i budowli sakralnych Luang Prabang zapewnia dekret nr 1375: 1978 Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, za które odpowiada administracja krajowa.

17. Odwiedzający Luang Prabang mogą zwiedzać miasto rowerem lub łodzią wzdłuż jego dróg wodnych. Główna historyczna część miasta oferuje wiele butików, restauracji i galerii.

Pytania i Odpowiedzi

Ile dni potrzebujesz w Luang Prabang?

4 dni. Aby jak najlepiej zwiedzić to piękne miasto i okolice, warto spróbować poświęcić na to 4 dni.

Co jest wyjątkowego w Laosie?

To buddyjski i komunistyczny kraj. W rzeczywistości jest to jeden z zaledwie pięciu pozostałych krajów komunistycznych na świecie. Pozostałe to Chiny, Wietnam, Korea Północna i Kuba).

Czy Luang Prabang jest drogi?

Według standardów Azji Południowo-Wschodniej niektóre aspekty Luang Prabeng są dość drogie, ale według innych standardów jest to nadal tanie miejsce. Istnieje nawet kilka bardzo tanich hoteli nadających się dla skromnego budżetu.

Dlaczego Luang Prabang jest obiektem światowego dziedzictwa?

Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Laosie w 1995 roku. UNESCO uznało, że Luang Prabang jest miastem niezwykłym pod względem zachowania dziedzictwa architektonicznego, kulturowego i religijnego. Za czasów Królestwa Lan Xang, miasto Luang Prabang służyło również jako starożytna stolica królewska.

Czy Luang Prabang jest warta odwiedzenia?

Tak, Luang Prabang jest nadal warty odwiedzenia. Dla wielu turystów jeden z najważniejszych punktów w Laosie. Stare miasto było idealnym miejscem do spacerów, relaksu i podziwiania wspaniałych widoków na rzekę.