Ameryka PółnocnaCiekawostki

Dominika – Informacje i ciekawostki o kraju

Dominika

Dominika jest częścią Wysp Zawietrznych na archipelagu Małych Antyli Morza Karaibskiego.

Wyspa od wschodu zwrócona jest w stronę Oceanu Atlantyckiego, a od zachodu Morza Karaibskiego. Jej najbliższymi sąsiadami są francuskie wyspy Gwadelupa na północy i Martynika na południu.

Na dzień 1 stycznia 2016 roku populacja Dominiki szacowana była na 72665 osób.

Dominika to górzysta, zalesiona wyspa karaibska z całorocznym klimatem tropikalnym, parkami narodowymi, rzadkimi rodzimymi ptakami i drugim co do wielkości wrzącym jeziorem na świecie.

Ma on znaczny potencjał turystyczny, ale słaba infrastruktura i brak dużego lotniska utrudniły rozwój branży. Kraj jest również podatny na huragany.

Dominika, posiadając niewiele zasobów naturalnych, stara się zmniejszyć swoją zależność od bananów, które tradycyjnie są jej głównym źródłem przychodów z eksportu.

Rynek bananów boryka się z ostrzejszą konkurencją, ponieważ Unia Europejska została zmuszona przez Światową Organizację Handlu do stopniowego zniesienia preferencyjnego traktowania producentów z byłych kolonii.

Dozwolony jest przewóz rzeczy osobistych i gospodarstwa domowego, plus 200 papierosów, 50 cygar i 40 uncji likieru lub wina na osobę.

Sytuacje awaryjne – Aby zadzwonić na policję, zgłosić pożar lub wezwać karetkę pogotowia, zadzwoń pod numer 999.

Apteki – Najlepiej zaopatrzoną apteką na wyspie jest apteka Jolly’s Pharmacy, w Roseau przy 36 Great George St. i 12 King George V St.

Bezpieczeństwo – Chociaż przestępczość jest tu rzadkością, powinieneś nadal chronić swoje kosztowności. Nigdy nie zostawiaj ich bez opieki na plaży lub w zamkniętym samochodzie.

Wyspa ma powierzchnię 754 kilometrów kwadratowych i ma 47 kilometrów długości i 26 kilometrów szerokości, z linią brzegową o długości 148 kilometrów.

Roseau jest stolicą i największym miastem Dominiki, z populacją około 16500 mieszkańców. Jest to niewielka i zwarta osada miejska otoczona przez Morze Karaibskie, rzekę Roseau i Morne Bruce.

Park Narodowy Morne Trois Pitons w Dominice jest tropikalnym lasem deszczowym z cechami wulkanicznymi, który 4 kwietnia 1995 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Większość wyspy pokrywają gęsto zalesione góry i lasy deszczowe. Cały teren jest bardzo stromy i bardzo nierówny.

Najwyższym szczytem Dominiki o wysokości 1447 metrów jest Morne Diablotins, który jest również drugą najwyższą górą w Małych Antylach.

Dominika jest często znana jako „Wyspa Przyrody Karaibów” ze względu na jej spektakularną, bujną i zróżnicowaną florę i faunę, które są chronione przez rozbudowany system parków narodowych.

Niewiele jest rozległych plaż. Na wyspie znajduje się ponad 360 rzek.

Na Dominice znajduje się 9 wulkanów i żaden z nich nie ma wyraźnego stożkowatego wierzchołka, kojarzonego zazwyczaj z wulkanami.

Wrzące jezioro, w Parku Narodowym Morne Trois Pitons, jest jednym z największych jezior termalnych na świecie. Ten niesamowicie wyglądający basen z bąbelkową, szaro-zieloną wodą leży na końcu uciążliwej, trzygodzinnej wędrówki przez gęsty las.