Afryka

Dlaczego warto pojechać na wakacje do Egiptu? – wakacyjny przewodnik

Piramidy w Gizie i turyści na wielbłądzie, Egipt

Piaszczyste plaże, słoneczne dni i skarby starożytności. O jakim kraju mowa? O Egipcie – pełen atrakcji turystycznych, rozrywek i zabytków przyciąga rocznie miliony odwiedzających. Dlaczego jeszcze warto pojechać na wczasy do Egiptu? Jakie najważniejsze miejsca odwiedzić? Gdzie nocować i jak poruszać się po kraju?

Atrakcje, które warto zwiedzić podczas wakacji w Egipcie

Młoda dorosła dziewczyna robi zdjęcia meczetu Al Sahaba

Egipt to jedno z niewielu miejsc na ziemi, w których tak dobrze zachowały się starożytne budowle i pozostałości po antycznych miastach. Turystów zachwycają również skarby natury i rozrywki przygotowane zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Oto lista największych atrakcji Egiptu.

Piramidy w Gizie – będąc na wakacjach w Egipcie, nie można pominąć najważniejszego symbolu kraju, z którego znany jest na całym świecie. Trzy główne piramidy, w tym piramida Cheopsa wpisana na listę siedmiu cudów świata starożytnego, piramida Chefrena oraz piramida Mykerinosa powstały około 4,5 tys. lat temu. Największa i jednocześnie najbardziej imponująca piramida Cheopsa mierzy 139 metrów wysokości, a boki jej podstawy to ponad 230 metrów. Powstała z ponad 2 milionów bloków wapiennych, z których każdy waży od 2 do 15 ton.

Sfinks – to kolejny, monumentalny zabytek, który wręcz trzeba zobaczyć podczas wakacji w Egipcie. Szczególnie że znajduje się na terenie kompleksu piramid w Gizie, tuż obok piramidy Chefrena. Posąg wyrzeźbiony w litej skale przedstawia leżącego lwa z głową człowieka owiniętego chustą, którą nosili starożytni Egipcjanie. Mierzy 20 metrów wysokości i 72 metry długości.

Luksor – dawna stolica Egiptu będąca punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Egiptu. To wyjątkowe miejsce, w którym można poczuć powiew starożytnej kultury i cywilizacji egipskiej. To właśnie tutaj znajduje się słynny grobowiec Tutenchamona, Dolina Królów i Świątynia Luksorska o imponujących rozmiarach i niebywałej architekturze.

Kair – obecna stolica Egiptu. Miasto, które w sposób perfekcyjny obrazuje połączenie zabytków, historii i kultury kształtującej się przez 5000 lat ze współczesnością i nowoczesnością.

Rejs po Nilu na wakacjach w Egipcie

Nil i feluki przed wieżą w Kairze, Egipt

Jednym z ciekawych sposobów zwiedzania najciekawszych miejsc Egiptu jest rejs po Nilu. Podróżowanie łodzią, promem, jachtem bądź statkiem to świetna atrakcja dla całych rodzin, które zdecydowały się spędzić wakacje w Egipcie. Podczas rejsu turyści mają okazję spojrzeć na największe zabytki kraju z zupełnie innej perspektywy. Rejsy zazwyczaj rozpoczynają się w Luksorze i kierują się w stronę Edfu, w którym znajduje się świątynia Horusa. Następnie dwie świątynie ku czci Horusa i Sobka w Kom Ombo, by dopłynąć do miasta Asuan, skąd blisko jest do świątyni bogini Izis, Wielkiej Tamy Asuańskiej, a także ogrodu botanicznego na Wyspie Kitchenera.

Wczasy w Egipcie z dzieckiem? Ależ tak!

Rodziny z dziećmi zmierzają najczęściej do dwóch najbardziej znanych kurortów w Egipcie – Szarm el-Szejk oraz Hurghanda. Dlaczego? Liczne hotele o wysokim standardzie, zapewniające niezbędne akcesoria dla rodzin z dziećmi, baseny, place zabaw i mini kluby dla maluchów, to idealne miejsce to wypoczynku z dziećmi. Wczasy w Egipcie mogą być dla najmłodszych turystów wielką atrakcją. Dwa wymienione kurorty są idealne do plażowania, a nawet nurkowania. Dzieci już w wieku 4-5 lat wyposażone w maskę, rurkę i płetwy mają możliwość poznawania podwodnego świata. Plaże pozbawione ostrych kamieni są bezpiecznym miejscem do wypoczynku, a liczne sale zabaw będą idealnym sposobem na uwolnienie dziecięcej energii.

Jaki hotel w Egipcie wybrać?

Hotele w Egipcie mają przygotowane oferty na każdą kieszeń. Turyści mogą korzystać zarówno z ekskluzywnych, jak i bardziej ekonomicznych noclegów w Egipcie. Wszystko zależy od wymagań i przyjętych standardów, a także ustalonego budżetu. Przed wyborem miejsca warto ocenić wszystkie oczekiwania, dodatkowe wyposażenie, odległość od atrakcji, które są uwzględnione w planie zwiedzania. Pomocne będzie spisanie listy, z którą następnie można przeszukiwać rankingi najlepszych hoteli w Egipcie.

Jak zwiedzać Egipt?

Mając już wybrane miejsce noclegu w Egipcie i wszystkie atrakcje, jakie zostaną zwiedzone podczas pobytu, warto zastanowić się, jak wygodnie dotrzeć i poruszać się po kraju. Najkorzystniejszą opcją dotarcia do Egiptu jest samolot. Turyści mogą trafić na bardzo korzystne połączenia bezpośrednio z Polski. Na terenie kraju znajduje się dobrze skomunikowany transport kolejowy i autobusowy. Funkcjonują również minibusy poruszające się po trasach między większymi miastami. Do dyspozycji zwiedzających jest też wiele wypożyczalni samochodowych.

Kiedy najlepiej jechać na wakacje do Egiptu?

W Egipcie wyróżnia się dwie pory roku, w tym bardzo łagodną zimę i niezwykle upalne lato. Co oznacza łagodna zima? W miesiącach, na które przypada, temperatura w ciągu dnia rzadko spada poniżej 20°C. Z kolei podczas najgorętszych dni latem temperatura może wynosić nawet 50°C. Z tego powodu najlepiej wybrać się na wycieczkę do Egiptu na przełomie tych dwóch pół roku. Idealnymi miesiącami do zwiedzania kraju będzie wrzesień i październik, a także okres wiosenno-letni, w tym marzec, kwiecień i maj.