Polska

9 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Dębkach

bałtyk
zdjęcie – Wikipedia

Dębki są małą miejscowością położoną nad wybrzeżem Morza Bałtyckiego, w pobliżu ujścia rzeki Piaśnicy. Administracyjnie należy do Gminy Krokowa.

Kiedyś ta osada była częścią majątku żarnowieckiego klasztoru, którym zarządzał zakon cysterek. Swoją karierę turystyczną Dębki rozpoczęły w okresie międzywojennym. Nad morze przyjeżdżali wtedy wczasowicze z centralnej Polski, niektórzy z nich pobudowali sobie domki letniskowe.

II wojna światowa przerwała dalszy rozwój tego miejsca. Na nowo doceniono walory Dębek w PRL, szczególnie na przełomie lat 50-tych i 60-tych. Aktualnie do miejscowości przyjeżdża sporo turystów. Jakie atrakcje, poza odpoczynkiem na plaży, są tutaj dostępne?

1. WIEŻA WIDOKOWA – RYBACZÓWKA

Przy plaży znajduje się obiekt „Rybaczówka”, który służy do zarządzania przystanią rybacką. Jedną z jego części jest dostępna dla turystów wieża widokowa, mająca 20 metrów wysokości. Widać z niej piękny krajobraz Bałtyku oraz okoliczne tereny.

2. KAMIEŃ GRANICZY

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, Dębki znalazły się tuż przy linii granicznej, którą wyznaczała rzeka Piaśnica. Dodatkowym symbolem miedzy stał się kamienny słup z datą podpisania traktatu wersalskiego.

3. Park Linowy „LINOWO”

Park dla dzieci i dorosłych. Posiada 3 trasy o różnej trudności. Rozmieszczony jest na 1,5 ha. Jedna z tras liczy około pół kilometra. Ponadto znajduje się tu plac zabaw oraz miejsce do odpoczynku.

4. WIEŻA WIDOKOWA – KASZUBSKIE OKO (GNIEWINO)

Co prawda nie mieści się w Dębkach, ale w położonym około 25 km dalej Gniewinie. Można z niej obserwować cały obszar, wliczając w to jezioro żarnowieckie.

5. ZAGRODA GBURSKA I RYBACKA (NADOLE)

Nadole to wieś oddalona o 20 km. Warto tutaj wstąpić z powodu skansenu prezentującego dawną zabudowę gburską i rybacką. Miejscowość leży nad brzegiem jeziora żarnowieckiego, więc jest to dodatkowy atut. W okresie wakacji w skansenie organizuje się ciekawe imprezy, np. dzień chleba i miodu, na którym sprzedaje się tradycyjne wyroby.

6. PLAC ZABAW, BOISKO I SIŁOWNIA

W miejscowości znajduje się również kompleks sportowy dla lubiących aktywnie spędzać czas.

7. SPŁYWY KAJAKOWE

Istnieje możliwość wybrać się na spływ kajakiem wzdłuż rzeki Piaśnicy, podczas którego zobaczymy miejscową przyrodę.

8. STADNINA KONI „RUMAK” (PARSZCZYCE)

Stadnina działa 10 km od Dębek. Poza nauką jazdy konnej i obcowaniu z tymi zwierzętami, możliwe jest pokonanie labiryntu w kukurydzy.

9. REZERWAT PRZYRODY PIAŚNICKIE ŁĄKI

Można odpocząć w otoczeniu fauny i flory, tuż nad brzegiem rzeki.