Czy płazy to dobre zwierzęta dla dzieci?

Dorastanie dziecka ze zwierzęciem sprawia, że maluch jest bardziej empatyczny i nauczony odpowiedzialności za drugą istotę. Dzieci zwykle proszą o pieski czy kotki lub mniejsze zwierzaki jak króliczki, chomiczki, świnki morskie czy inne.

Do opieki nad płazami trzeba się przygotować i zebrać odpowiednią wiedzę. Do hodowli płaza konieczne jest terrarium. Za dodatkowym kosztem można zautomatyzować niektóre funkcje jak spryskiwanie wodą, zapalanie czy gaszenie świateł. W przypadku płazów karmienie nie jest problemem, gdyż rzadko, kiedy wymagane jest codziennie. Wystarczy podanie pokarmu raz czy dwa razy w tygodniu, aby zaspokoić potrzeby większości gatunków. Nie jest konieczne sprzątanie zbiornika bioaktywnego w przypadku mniejszych gatunków.

Sprzątać codziennie i bardzo dokładnie trzeba w przypadku dużego zagęszczenia zwierząt w typowym zbiorniku hodowlanym. Większość płazów bezogonowych wydaje głośne odgłosy najczęściej w środku nocy. Dodatkowym minusem jest konieczność karmienia płazów żywymi owadami.

Płazami często wybieranymi do domów są żaby, które mogą być wielkości paznokcia u dłoni jak i kilkunastocentymetrowymi olbrzymami. Żaby są raczej aktywne i żarłoczne, a do tego mają szybką przemianę materii, co sprawia, że mocno brudzą. Mniejsze gatunki żab z reguły reagują na człowieka paniczną ucieczką, natomiast większe gatunki przyzwyczajają się do człowieka. Zwykle żaby wydają odgłosy rodem z filmów grozy. Żaby mogą być kolorowe i dziwaczne, ale mogą też osiągać potężne rozmiary. Istnieją oczywiście gatunki mniej wymagające i niewydające głośnych odgłosów. Jednak wciąż ich hodowla wymaga wiedzy i to rozległej.

Z wymaganiami każdego zwierzęcia należ się starannie zapoznać i pamiętać, że zwierzę odczuwa i konieczna jest właściwa opieka nad nimi. W przypadku małych dzieci raczej trudne będzie zdobywanie dzieci. Dopiero nastolatek, dla którego taka hodowla stanie się pasją może zaoferować zwierzęciu odpowiednie warunki hodowli. Młodsze dzieci raczej chcą zwierzaka, którego można przytulić czy pogłaskać i który nie będzie uciekał na ich widok. Obserwowanie płaza w terrarium będzie nudzić mniejsze dzieci, które z natury są ruchliwe i chcą poznawać otoczenie.

4/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.