Ciekawostki

42 Fascynujące Ciekawostki na temat Czasu

Zegarek Kieszonkowy

Używamy czasu, aby uporządkować wydarzenia z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Używamy go również do dokonywania porównań i mierzenia szybkości, z jaką rzeczy się poruszają. Poznajcie fascynujące ciekawostki, zaskakujące informacje i fakty na temat czasu.

1. Nie zawsze mieliśmy obsesję na punkcie czasu. Dopiero nadejście rewolucji przemysłowej spowodowało, że zegary stały się istotne, ponieważ fabryki musiały skoordynować pracę tysięcy ludzi i zatrudnić ich do pracy w synchronizacji.

2. Naukowcy i filozofowie od wielu lat nie zgadzają się co do naszego rozumienia czasu. Niektórzy twierdzą, że jest on prawdziwą częścią Wszechświata, podczas gdy inni twierdzą, że jest on po prostu sposobem myślenia ludzi, porównywania zdarzeń i układania ich w sekwencje.

3. Dzień nie trwa pełnych 24 godzin. Ziemia obraca się raz na 23 godzin, 56 minut i 4,2 sekund.

4. Teoria względności Einsteina mówi, że im bliżej jesteśmy Ziemi, tym czas płynie wolniej. Rok na szczycie Mount Everest czas leci 15 mikrosekund szybciej, niż na poziomie morza.

5. Normalne lata mają 365 dni, ale rok przestępny ma 366. Ziemia potrzebuje trochę więcej niż 365 dni, aby obejść Słońce, więc dodajemy dodatkowy dzień w lutym co cztery lata, aby utrzymać kalendarze i pory roku w ryzach.

6. Ten sam okres czasu może przelecieć błyskawicznie podczas oglądania ciekawego filmu i może trwać wiecznie podczas czytania nudnej książki. Kiedy jesteśmy znudzeni, jesteśmy bardzo skoncentrowani na sobie. Innymi słowy, za dużo myślimy. To sprawia, że przetwarzamy więcej informacji, a to spowalnia naszą percepcję czasu. W przeciwieństwie do tego, kiedy jesteśmy w pełni skoncentrowani na czymś innym niż my sami, czas wydaje się płynąć szybko.

7. Pogoda również zmienia dzień. Podczas wydarzeń w El Niño silne wiatry mogą spowalniać obrót Ziemi o ułamek milisekundy co 24 godziny.

8. Kraje eksperymentowały ze zmianą sposobu mierzenia czasu – na przykład Związek Radziecki próbował egzekwować pięć i sześć tygodni sześciodniowych w latach 1929-193, podczas gdy Francja próbowała wprowadzić 10-godzinny zegar po rewolucji francuskiej.

9. Nasze słońce ma około pięciu miliardów lat. Szacuje się, że Ziemia ma 4,5 miliarda lat.

10. Według Einsteina, „rozróżnienie pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością jest tylko iluzją, ale trwałą”. Dzieje się tak dlatego, że przestrzeń i czas są płynne i podlegają wpływowi grawitacji i prędkości.

11. Przeciętny człowiek spędza 25 lat na spaniu.

12. Kometa Halley’a mija Ziemię co 76 lat. Wróci do nas znowu w 2062 roku.

13. Zegar słoneczny jest narzędziem, które wykorzystuje pozycję Słońca do pomiaru czasu, zwykle z wykorzystaniem cienia rzucanego na zaznaczoną powierzchnię.

14. Jedna sekunda była definiowana jako 1/86400 długości dnia. Jednak obrót Ziemi nie jest całkowicie niezawodny. Tarcie pływowe od Słońca i Księżyca spowalnia naszą planetę i zwiększa długość dnia o 3 milisekundy na wiek. Oznacza to, że w czasach dinozaurów dzień ten trwał zaledwie 23 godziny.

15. Część firm w Szwecji oferuje sześciogodzinne dni pracy, co ma na celu zachęcenie ludzi do większej ilości pracy w krótszym czasie.

16. Zegar atomowy strontu jest najdokładniejszym zegarem, jaki kiedykolwiek zbudowano. Ma być dokładny co do sekundy w ciągu najbliższych 15 miliardów lat.

17. Galaktyka zwana z8_GND_5296 jest najstarszym obiektem w znanym wszechświecie. Szacuje się, że ma ona 13,1 miliarda lat, czyli jest około 700 milionów lat młodsza od samego wszechświata.

18. Teorie związane z czasem zostały przedstawione przez znanych naukowców, takich jak Isaac Newton i Albert Einstein. Być może słyszeliście nawet o określeniu „czasoprzestrzeń”, modelu w fizyce łączącym przestrzeń i czas.

19. Legenda mówi, że pierwszy kalendarz rzymski pochodzi od Romulusa, który został wychowany przez wilki z bratem bliźniakiem Remusem i założył Rzym w 735 roku.

20. Teoria względności sugeruje, że przed Wielkim Wybuchem 13,7 miliarda lat temu, przestrzeń i czas nie istniały, a materia była spakowana w maleńkiej kulce.

21. Czas rozciąga się, gdy jesteśmy w niebezpieczeństwie lub gdy się boimy. Kiedy boimy się, nasz mózg rejestruje ogromną ilość informacji na raz. Odbiera on wszystko, co może wykorzystać do przeżycia. To sprawia, że wierzymy, że ten stresujący okres czasu był w rzeczywistości znacznie dłuższy niż był w rzeczywistości.

22. Jest 31557600 sekund w roku.

23. Gdyby istnienie Ziemi zostało ściśnięte do 24 godzin, pierwsi ludzie pojawiliby się zaledwie 40 sekund przed północą.

24. Najdłuższe możliwe zaćmienie słońca może trwać 7 minut i 31 sekund.

25. Jak wszystkie dobre rzeczy, czy czas się skończy? Teoria względności sugeruje, że wszechświat będzie się rozszerzał w nieskończoność, jednak niektórzy fizycy teoretyczni przewidują, że czas skończy się w ciągu najbliższych czterech miliardów lat.

26. Kryształ, cyrkon, jest najstarszym znanym obiektem na Ziemi i ma 4,4 miliardów lat. Został znaleziony w Jack Hills w Zachodniej Australii i jest tylko 160 milionów lat młodszy od Ziemi.

27. W dniu 18 listopada 1883 r. amerykańskie przedsiębiorstwa kolejowe wymusiły przyjęcie w kraju znormalizowanych stref czasowych.

28. Może być koniec czasu. Trzej hiszpańscy naukowcy twierdzą, że obserwowane przyspieszenie rozszerzającego się kosmosu jest iluzją spowodowaną spowolnieniem czasu. Zgodnie z ich matematyką czas może się w końcu zatrzymać, w którym to momencie wszystko się zatrzyma.

29. Błyskawica uderza w Ziemię 6000 razy na minutę.

30. Koty spędzają 66% swojego życia śpiąc.

31. 10 lat jest znane jako dekada, 100 lat to wiek, a 1000 lat to tysiąclecie.

32. Einstein pokazał, że grawitacja sprawia, że czas płynie wolniej. W ten sposób pasażerowie samolotu, lecący tam, gdzie siła przyciągania Ziemi jest słabsza, starzeją się o kilka nanosekund w każdym locie.

33. Wszystkie zegary w filmie „Pulp Fiction” są ustawione na 4:20.

34. Potrzeba czasu, aby dotarło do nas światło, a w rezultacie światło które widzimy, jest przeszłością. Kiedy widzimy słońce za oknem, światło ma już osiem minut i 20 sekund. Światło z drugiej najbliższej gwiazdy Ziemi Proxima Centauri ma cztery lata.

35. Koala śpi około 18 godzin na dobę.

36. Naukowcy zgadzają się, że więcej przyjemności sprawia nam przecenianie czasu niż niedocenianie. Jeśli zadanie szacowane na godzinę zostanie wykonane w ciągu 15 minut, dana osoba potraktuje to doświadczenie przyjemniej niż odwrotnie. Dlatego też ludzie denerwują się, gdy ktoś się spóźnia, a parki rozrywki przeceniają przewidywany czas oczekiwania na przejażdżkę.

37. Serce kolibra bije ponad 1000 razy na minutę.

38. Zgodnie z teorią kwantową najkrótszy moment czasu, który może istniećma 0,000000000000000000000000000000000000000000001 sekundy.

39. Przeciętny człowiek zasypia w 7 minut.

40. Milisekundy, mikrosekundy i nanosekundy są przykładami bardzo małych jednostek czasu.

41. Czas nie istniał wiecznie. Większość naukowców uważa, że został on stworzony wraz z resztą wszechświata w Wielkim Wybuchu, 13,7 mld lat temu.

42. Droga do określonego miejsca po raz pierwszy jest znacznie dłuższa niż droga powrotna. Powodem jest to, że kiedy nasz mózg otrzymuje wiele nowych informacji, potrzebuje czasu, aby je zreorganizować i przedstawić nam w zrozumiały sposób. Im dłużej to trwa, tym dłuższy jest ten okres czasu. Kiedy informacja jest już znana, proces ten zachodzi znacznie szybciej.