Ciekawostki

Zimorodek – 10 Ciekawostek, Informacji i Faktów

Zimorodek

Zimorodek jest jednym z najbarwniejszych ptaków, jakie dość powszechnie występują w Polsce. Jest rybożerny i należy do rodziny zimorodkowatych. W zależności od podgatunku zimorodki występują niemal w całej Europie.

1. Etymologia nazwy tych ptaków nawiązuje do ich gniazd, a więc miejsca narodzin. Zimorodek pochodzi od „ziemio-rodek”, a więc rodzący się w ziemi. Nazwano je tak dlatego, że budują gniazda w norach nad rzekami, a nie w koronach drzew, jak większość ptaków.

2. Zimorodki zostały po raz pierwszy opisane w 1758 roku przez szwedzkiego przyrodnika, Karola Linneusza. W dzisiejszych czasach ornitolodzy wyróżniają siedem podgatunków zimorodka.

3. Zimorodki są niewielkie, a ich głowa i dziób są nieproporcjonalnie duże w porównaniu do reszty ciała. Ich grzbiet jest błękitny, skrzydła zielone, brzuch mają pomarańczowy, a gardło białe. Jest bardzo jaskrawo ubarwiony, dlatego nawet amatorzy potrafią go rozpoznać.

4. Zimorodki codziennie zjadają ilość jedzenia, która odpowiada sześćdziesięciu procentom masy jego ciała. Poświęca więc sporo czasu na polowanie i żywi się rybami, które wyłowi z rzeki.

5. Zimorodki są ptakami terytorialnymi i rywalizują ze sobą o swoje miejsce. Zdarza się, że zimorodek usiłuje utopić innego ptaka tego samego gatunku, przytrzymując jego głowę pod powierzchnią wody.

6. Samica składa zwykle od dwóch do dziesięciu jaj o bardzo białym odcieniu. W ciągu dnia wysiadują je oboje rodziców, a w nocy wyłącznie samica. Po dwudziestu dniach wykluwają się młode zimorodki.

7. Niektórzy twierdzą, że w odpowiednich warunkach zimorodki mogą żyć nawet dwadzieścia lat, ale większość z nich żyje około siedmiu lat.

8. Zimorodek poluje na ryby nurkując pod kątem prostym w rzece. Poza rybami chętnie jada również żaby i raki. Jeśli złapana ryba jest dla danego osobnika, natychmiast ją połyka, kierując ją przodem w stosunku do przełyku. Jeśli ryba jest dla pisklaka, zimorodek trzyma ją w dziobie odwrotnie.

9. Ze względu na zamarzanie zbiorników wodnych i brak możliwości zdobycia jedzenia, śmiertelność wśród zimorodków jest wyjątkowo wysoka, bo sięgająca aż siedemdziesięciu procent. Od kilku lat zimy nie są aż tak ostre, a więc sytuacja zimorodków znacznie się poprawiła.

10. W języku niemieckim zimorodek to „eisvogel”, czyli ptak lodowy, a z kolei w angielskim jest nazywany „kingfisher”, co oznacza króla rybaków.