Ciekawostki

13 fascynujących ciekawostek o Coco Chanel

coco chanel

W świecie mody każdego dnia kreuje się nowe trendy, a osoby, które zajmują się tym zawodowo, marzą, by ich nazwiska zapisały się w historii, by przez kolejne lata opowiadać o nich różne ciekawostki — Coco Chanel była właśnie taką postacią, o której wciąż sporo się mówi przez to, jak zrewolucjonowała świat mody i dała kobietom prawo do wyrażenia siebie poprzez strój.

1. Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się w 1883 roku w Saumur w stanie Maine-et-Loire we Francji. Gabrielle Chanel zyskała imię „Coco” podczas swoich lat śpiewania. Kiedy została utożsamiona z dwiema popularnymi piosenkami „Ko Ko Ri Ko” i „Qui qu’a vu Coco”. Później powiedziała wszystkim, że Coco to pseudonim nadany jej przez jej ojca.

2. Na początku była śpiewaczką kabaretową Jedyne pieniądze, z których zarabiała, to śpiewanie na koncercie w kawiarni, kiedy udało jej się zgromadzić gotówkę, gdy talerz został przekazany publiczności w podziękowaniu za jej występ.

3. Coco Chanel oburzyła świat mody, gdy nosiła spodnie w Wenecji, aby ułatwić podróżowanie gondolą. Coco Chanel uznała, że ​​nie ma wygodnego sposobu na jazdę konną w długiej spódnicy.

4. Coco Chanel dała nam najsłynniejsze perfumy, Chanel No 5. Perfumy zostały wprowadzone na rynek w 1921 roku i miały swoje miejsce w historii, gdy Marilyn Monroe została zapytana, co nosi do łóżka, i odpowiedziała „Tylko kilka kropli Chanel No 5”. Nazwano go Chanel No 5, ponieważ był to piąty zapach z jej próbek.

5. Kiedy Chanel miała 12 lat, jej matka zmarła na zapalenie oskrzeli. Jej ojciec wysłał jej dwóch braci do pracy na farmie, a trzy siostry zostawił w klasztorze Aubazine, który prowadził sierociniec. Jej punktem wyjścia było zero. Fantastyczne jest to, co udało jej się zrobić.

6. Coco Chanel nauczyła się sztuki szycia w sierocińcu. Została licencjonowaną modystką w 1910 roku i otworzyła butik Chanel Modes przy 21 rue Cambon w Paryżu. Jej pierwszymi klientami były proste kobiety, ale wkrótce pojawiły się ważne postacie.

7. Mieszkała w hotelu przez ponad 30 lat. W swoich zmierzchowych latach Coco Chanel żyła samotnie, mieszkając w hotelu Ritz w Paryżu, gdzie zmarła w 1971 r. w wieku 87 lat. W ciągu dnia mieszkała w swoim mieszkaniu, a noce spędzała w hotelu Ritz. Codziennie po jej wyjściu z hotelu portier dzwonił do pracownika, który spryskiwał schody przed jej przyjazdem.

8. Odtajnione dokumenty francuskich tajnych służb ujawniły, że Coco Chanel była zarejestrowana jako członek Abwher (niemiecka grupa szpiegowska). Coco Chanel spędziła większość wojny, przebywając w hotelu Ritz w Paryżu, dzieląc bliskie stosunki z nazistowskimi oficerami generalnymi, agentami i szpiegami. W wyniku tego musiała opuścić Europę.

9. Chanel zrewolucjonizowała modę kobiecą, uwalniając je od „sukien, w których nie można się ruszyć”. Słynny garnitur Chanel ma inspirowaną wojskiem marynarkę, kieszenie na wkładki i guziki, które wyglądają jak biżuteria.

10. Jej znakiem zodiaku był Lew. Całe życie trzymała posąg lwa obok swoich papierosów i nożyczek. Lwa można również zobaczyć na dole jej tweedowych garniturów. „Jestem Lwem i tak jak on pokazuję pazury, aby się chronić”, powiedziała „Ale uwierz mi, bardziej cierpię z powodu pazurów niż bycia pazurami”.

11. Chociaż biel, beż, złoto i czerwień są dla Chanel symbolami, czerń była jej ulubionym kolorem. W przypadku Coco Chanel czerń podkreślała kobiecy blask i podkreślała to, co najważniejsze. Wierzyła, że ​​nie ma nic bardziej eleganckiego niż mała czarna sukienka.

12. Na jej pogrzebie pierwsze miejsca zajęły jej modelki, a jej trumnę pokryto białymi kwiatami (kamelie, gardenie, orchidee, azalie i czerwone róże). Coco Chanel jest pochowany w Lozannie w Szwajcarii. Jej nagrobek został zaprojektowany przez samą projektantkę i przedstawia emblematycznego lwa. „Bez kamienia nade mną chciałabym odejść, gdybym chciała iść do nieba i ubrać anioły” – powiedziała.

13. Boy Capel był angielskim graczem polo, ale najbardziej znany jest jako kochanek Gabrielle Chanel. Poznali się w 1909 roku, gdy była kochanką jego przyjaciela, Étienne Balsan. Capel zapoznał młodą dziewczynę z literaturą i był tym, który sfinansował pierwsze sklepy Coco Chanel. Jego styl był również inspiracją dla Chanel, która przyczyniła się do stworzenia Chanel Look. Boy Capel zginął w wypadku samochodowym w 1919 roku. Był to pierwszy i ostatni raz, kiedy widziano, jak Coco Chanel płakała. „Albo ja też umrę, albo skończę to, co razem zaczęliśmy” – powiedziała. I nie poddała się.