AzjaCiekawostki

Zaskakujące ciekawostki oraz informacje o mieście Chongqing w Chinach

Chongqing

Chongqing leży u zbiegu rzeki Jialing i rzeki Jangcy. Rzeki uczyniły z niego największe miasto portowe Chin w południowo-zachodnim regionie.

Miasto znane jest z gorącego i wilgotnego lata oraz smogu.

W 1189 roku C.E. Chongqing otrzymał swoją obecną nazwę. W 1362 r. podczas chińskiej dynastii Yuan, buntownik Ming Yuzhen założył w tym regionie Królestwo Daxia. W 1621 roku Chongqing stał się stolicą królestwa Daliang podczas dynastii Ming w Chinach.

W 1891 r. Chongqing stał się ważnym ośrodkiem gospodarczym w Chinach, ponieważ stał się pierwszym śródlądowym centrum otwartym na handel spoza Chin. W 1929 r. Chongqing stał się gminą Republiki Chińskiej, a podczas II wojny chińsko-japońskiej w latach 1937-1945 został zaatakowany przez japońskie siły powietrzne.

Jednak znaczna część miasta była chroniona przed zniszczeniem z powodu nierównego, górzystego terenu. W wyniku tej naturalnej ochrony wiele fabryk w Chinach zostało przeniesionych do Chongqing i szybko przekształciło się w ważne miasto przemysłowe.

Chongqing podzielony jest na 19 okręgów, z Yuzhong jako okręg centralny o najwyższej gęstości zaludnienia. Jest to centrum polityczne i gospodarcze Chongqing. Centrum centrum Yuzhong jest Jiefangbei CBD, głównym centrum finansowym zachodnich Chin.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń i pomimo pagórkowatego terenu, budowane tu wieżowce należą do najwyższych w Chinach.

Dziś Chongqing jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w zachodnich Chinach. Posiada również zróżnicowaną gospodarkę z głównymi gałęziami przemysłu w przetwórstwie żywności, przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym, tekstylnym, maszynowym i elektronicznym. Miasto jest również największym obszarem produkcji motocykli w Chinach.

Klimat Chongqing jest uważany za wilgotny, subtropikalny. Lata są bardzo gorące i wilgotne, podczas gdy zimy są krótkie i łagodne.

Ważne strefy rozwoju znajdują się w Jiangbei oraz w podmiejskich obszarach Shapingba, Nan’an i Jiulongpo. Jednak dzielnica Yubei, w której znajduje się lotnisko, jest również bardzo gęsto zaludniona.

Chongqing stał się głównym ośrodkiem produkcji chińskich pojazdów silnikowych, ale przemysł chemiczny i tekstylny stają się również coraz ważniejsze. Kilku producentów komputerów, takich jak HP, produkuje tu komputery osobiste i notebooki.

Wybrane ciekawostki i fakty

W 316 p.n.e. Imperium Qin podbiło ten obszar.

W 1891 Miasto zostało otwarte dla obcokrajowców.

W 1997 Rząd połączył Chongqing z kilkoma otaczającymi go dzielnicami i uczynił Chongqing bardzo dużą metropolią.

Znaczenie miasta: Jest to miasto portowe w głębi lądu, a dostęp do taniej energii i taniej siły roboczej czyni miasto liderem w przemyśle ciężkim.

W pobliżu miasta: Chengdu (268 km), Guiyang (306 km), Zunyi (192 km)

Miasto leży na wielu wzgórzach na równinie Syczuan u zbiegu rzeki Jialing i rzeki Jangcy.

Średnia wysokość: 237 metrów

Obszar regionu: 82401 km2

Średnia najwyższa temperatura w sierpniu: 34 °C

Średnia najniższa temperatura w styczniu: 6 °C

Klimat subtropikalny wilgotny, wpływ monsunów