Polska

Co Warto Zwiedzić i Zobaczyć w Płocku w 2024

Odkryj urok i piękno miasta, które jest skarbem polskiego dziedzictwa, unikalnym klejnotem na mapie naszego kraju. Płock, dawniej królewska stolica, jest miastem, które zaskakuje swoją historią, bogatą kulturą i wspaniałą architekturą. Ten wpis na blogu poświęcony jest właśnie temu fascynującemu miastu, odsłaniając przed Tobą największe atrakcje. Przygotuj się na wędrówkę przez wąskie, brukowane uliczki, spotkania z duchami dawnych wieków w średniowiecznych zaułkach i inspirujące widoki z wysoko położonych punktów obserwacyjnych. Każda z tych atrakcji jest unikalna i porywa swoją atmosferą, a ich odkrywanie dostarczy niezapomnianych doświadczeń. Więc zapnij pasy, zanurz się w ten wpis i pozwól Płockowi pokazać Ci, jak wiele ma do zaoferowania.

Molo w Płocku

Płock posiada molo rzeczne – jest to pomost o długości 358 metrów, który zbudowany został wzdłuż brzegu Wisły. Płockie molo jest miejscem wartym odwiedzenia, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Wisłę. Ta przestrzeń cieszy się popularnością nie tylko wśród mieszkańców, ale również przyciąga turystów. Molo dostarcza spektakularne perspektywy na rzekę, czyniąc je perfekcyjnym miejscem do podziwiania zachodów słońca czy zanurzania się w ciszy otaczającej natury. Przechadzając się po molo, można napełnić płuca świeżym powietrzem i delektować się malowniczymi panoramami.

Wzgórze Tumskie

To naprawdę urocze miejsce z niesamowitymi widokami. Niestety, gdy tam byłem, katedra była zamknięta, ale ogólnie to świetne miejsce na odpoczynek z przyjaciółmi i podziwianie pięknych widoków.

Muzeum Diecezjalne

Muzeum składa się z dwóch budynków – drugi znajduje się po drugiej stronie ulicy, bliżej katedry. Wiele ciekawych eksponatów. Jest kilka wystaw tematycznych. Pani przewodnik bardzo chętnie oprowadza i odpowiada na pytania. Bilet 20zł więc do zaakceptowania.

Ogród zoologiczny

Ogród zoologiczny w Płocku to miejsce, gdzie zobaczyć można 3700 zwierząt w 320 gatunek. Występują tu również gatunki zagrożone jak ibisy, kondory wielkie, żurawie mandżurskie. Można tu również zobaczyć najmniejsze małpki świata – marmozety.

Rynek

Miasto posiada dwa rynki – Stary Rynek z fontanną Afrodyty i ratuszem oraz Nowy. Na płockim rynku odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku.

Zabytki

W mieście znajduje się wiele zabytków, między innymi Zamek książęcy z XIV wieku, amfiteatr płocki, Stary Rynek, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zabytki miasta znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Rogatki Warszawskie

Przed 200 laty Jakub Kubicki, Intendent Generalny Budynków Królewskich, zaprojektował i zbudował Rogatki zwane warszawskimi lub wyszogrodzkimi w Płocku. Ocalały trzy pary Rogatek: Rogatki Dobrzyńskie oraz Płońskie. Brak śladów po czwartych tego typu obiekcie, tj. Rogatkach Bielskich. Te Rogatki dawniej wyznaczały granice miasta Płocka. Warto dzisiaj odwiedzić i podziwiać te kunsztowne dzieła projektanta i budowniczych podczas spaceru.

Ławeczka Jakuba Chojnackiego

Ławeczka upamiętniająca Jakuba Chojnackiego – prezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego.

I Love Płock

Kolorowa i duża atrakcja turystyczna w Płocku, idealna do robienia zdjęć i podkreślenia przywiązania do tego miasta. Napis zachęcający do rozpowszechniania uroków Płocka. Fajna pamiątka, którą można uwiecznić nawet z kilkoma osobami.

Alejka Widokowa

Śliczna aleja z cudownym widokiem na Wisłę i drugi brzeg. Miejsce jest zadbane i niezwykle urokliwe, idealne na romantyczne spacery z ukochaną osobą. Po drodze znajduje się wiele ławeczek, na których przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można z przyjemnością usiąść i podziwiać widok. Gorąco polecam wszystkim, którzy odwiedzą Płock. Adres: Piekarska