Polska

10 najważniejszych atrakcji w Kielcach

Dla większości osób Kielce to położona gdzieś w środku lasu miejscowość, do której nie warto zaglądać. Co najwyżej punkt postojowy na trasie z Warszawy do Krakowa.
Stolica województwa świętokrzyskiego jest położona w najstarszych geologicznie górach w Polsce, a Kielce przez ostatnie lata rozwijały się bardzo prężnie i mają dużo do zaoferowania. Co warto zobaczyć w Kielcach?

1. Rezerwat Kadzielnia

Miejsce to pierwotnie było kamieniołomem. Z czasem zaprzestano eksploatacji, a Kadzielnia została przekształcona w rezerwat. W latach 70 i 80 XX wieku znajdowało się tu jeziorko, zwane „Szmaragdowym”. Istniała nawet możliwość wypożyczenia kajaków. Wraz z opadnięciem wód gruntowych poziom wody w jeziorze zmniejszył się, ale przy odrobinie szczęścia wciąż można oglądać odbijające się w tafli jeziora skały. Obecne są tu liczne, otwarte dla turystów jaskinie. Znajduje się tutaj też najbardziej malowniczo w Polsce położony amfiteatr, w którym odbywają się koncerty i gale kabaretowe. W okresie zimowym na skałach jest tworzony lodospad. Prawdziwa igraszka dla miłośników wspinaczki.

2. Klasztor na Karczówce

Klasztor powstał w 1628 roku w podziękowaniu za ochronienie miasta przed epidemią cholery. W 1629 roku zostali tu sprowadzeni ojcowie benedyktyni. Ich działalność została przerwana przez wybuch II wojny światowej. Obecnie kościół jest siedzibą pallotynów. Na wzgórze, na którym jest położony, wiodą kolejne stacje drogi krzyżowej, a ze szczytu roztacza się wspaniała panorama na miasto.

3. Telegraf

Na szczycie Telegrafu obecny jest stok narciarski, zaopatrzony w wyciąg krzesełkowy. W sąsiedztwie stoku znajduje się karczma, strefa odpoczynku oraz minigolf. W sezonie letnim organizowane są tu zawody biegowe i kolarskie.

4. Rynek

Kielecki rynek istnieje już od drugiej połowy XII wieku. Od tamtych czasów służył jako miejsce lokalnych targów. Dzisiaj mieści się tutaj wiele klimatycznych restauracji i kawiarni z ogródkami.
Zabudowa tego miejsca pochodzi głównie z XIX i XX. Najbardziej istotną budowlą na rynku jest ratusz. Na rynku jest również obecny zarys murów starego ratusza. Podziwiać można tutaj także replikę pręgierza z XVI wieku oraz kiosk Kiebabczego, który jest odwzorowaniem budowli z 1910 roku.

5. Pałac Biskupów Krakowskich

Ten barokowy pałac z połowy XVII wieku. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Narodowe, w którym można podziwiać wystawy malarstwa oraz rzeźbiarstwa. W tych pięknych barokowych wnętrzach często odbywają się wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty muzyki symfonicznej, wystawy. Nieopodal Pałacu Biskupów Krakowskich, na zboczu Zamkowym mieści się malowniczy ogród włoski.

6. Muzeum Zabawek i Zabawy

Najstarszym eksponatem obecnym na wystawie jest niemiecka lalka z końca XVIII wieku. Podziwiać również można kolekcję lalek z przełomu XIX i XX wieku. W zbiorach muzeum jest też kolekcja ołowianych żołnierzyków, mebelków, pokoików dla lalek. Obejrzeć można także gry z okresu międzywojennego np. domino z kości, jojo z lat 30 XX wieku, „Lotto”, „Mah Jong”. Obecne są również eksponaty bardziej współczesne jak zabawki dźwiękowe Fisher Price z lat 60 XX wieku. Także są tutaj zabawki z nie istniejących już spółdzielni zabawkarskich m. in. „Gromada”. Nieopodal muzeum mieści się kawiarnia familijna, w której organizowane są liczne wydarzenia dla dzieci.

7. Ulica Henryka Sienkiewicza

Reprezentacyjna ulica Kielc. Ten pieszy deptak ciągnie się od dworca PKP, aż do pomnika Henryka Sienkiewicza. Po drodze mieści się wiele knajpek, restauracji i sklepów.
Do ulicy przylega również Plac Artystów, na którym obecna jest fontanna oraz pomnik Dzika- symbolu Kielc. Przy pomniku są umieszczone tablice opisujące historię powstania miasta.
Na placu ma miejsce wiele wydarzeń kulturalnych jak np. koncerty, wystawy.

8. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

Siedzibą ośrodka jest byłe kieleckie więzienie, które powstało w 1816 roku. Przetrzymywani tu byli m. in. powstańcy styczniowi, działacze niepodległościowi, a także bojownicy PPS.
Od 2005 roku działa tutaj muzeum, w którym zwiedzać można- salę „Wybranieckich”, która jest poświęcona żołnierzom AK. W sali przedstawiona jest metoda stosowana przez gestapo, która była nazywana „tramwajem”. Zobaczyć można także trzy pomieszczenia karcerów,

9. Rezerwat Wietrznia

Rezerwat utworzono mocą wojewody świętokrzyskiego w 1999 roku. Jego obszar zajmuje 17, 95 ha. Jest to wspaniałe miejsce spacerowe, w którym obecne są liczne tablice informacyjne przybliżające historię rezerwatu. Do 1974 roku były wydobywane tutaj systemem stokowym dolomity i kamienie przeznaczone na produkcję kamieni budowlanych, wapna oraz tłuczeni drogowych.
Ścieżka edukacyjna jest poprowadzona dnem wyrobiska, a z obecnych tu punktów widokowych można obserwować panoramę gór świętokrzyskich. W części południowo-wschodniej rezerwatu Wietrznia obecne jest Centrum Geoedukacji.

10. Muzeum Historii Kielc

Muzeum mieści się w kamienicy z XIX wieku wybudowanej przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie. Obecna jest tutaj stała ekspozycja „Z dziejów Kielc” opisująca historię tego rejonu od średniowiecza.