Europa

Co warto zobaczyć w Wiedniu w jeden dzień – Najlepsze Atrakcje Turystyczne

Wiedeń to stolica, a zarazem największe miasto w Austrii. Leży nad Dunajem i słynie z wielu przepięknych zabytków. Zobaczcie też co zrobić w Polsce na weekend i o tym co warto zobaczyć w Francji. A co warto zobaczyć w Wiedniu?

Katedra Świętego Szczepana

 Katedra Świętego Szczepana
źródło: wikipedia

Budowla znajduje się w najstarszej dzielnicy miasta i jest też jedną z najstarszych świątyń w Austrii. Od połowy piętnastego wieku jest siedzibą biskupstwa wiedeńskiego, które zresztą w osiemnastym wieku stało się arcybiskupstwem. Wybudowano ją w trzynastym wieku w późnoromańskim stylu, a później przebudowano na styl gotycki. Warto wiedzieć, że jest to także jednak z największych świątyń w całej Europie. Do jej wnętrza prowadzi między innymi przepiękna Brama Olbrzymów, a także Brama Śpiewaków, którą zdobią figury fundatorów katedry.

W jej wnętrzu znajduje się wiele gotyckich i barokowych dzieł. Na szczególną uwagę zasługuje okazały ołtarz z Wiener Neustadt, kazalnica z późnego gotyku, a także grobowiec Fryderyka III. Podziwiać tam można także barokowych ołtarzy. Poza tym w podziemiach znajdują się groby Habsburgów oraz różnych ważnych austriackich osobistości. Świątynia jest też bardzo ważnym ośrodkiem maryjnego kultu. To właśnie tu znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej z Pócs.

Ratusz w Wiedniu

Ratusz w Wiedniu
źródło: wikipedia

Obecnie w budynku tym mieści się siedziba burmistrza i rady miejskiej. Jest to budowla neogotycka, którą wybudowano w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Jej autorem jest Friedrich von Schmidt. Przed ratuszem znajduje się także przepiękny plac, który słynie z posągów wielu ważnych dla Wiednia osób. Na uwagę zasługują także od dwie okazałe wieże, a na szczycie jednej mieści się posąg Rathausmann.

Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn
źródło: wikipedia

Wybudowano go na przełomie siedemnastego i osiemnastego wieku, a za głównego zleceniodawcę przyjmuje się cesarza Leopolda I. Budynek został zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. W 1996 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wzniesiono go w przepięknym Parku Schönbrunn. Maria Teresa zadbała o jego barokowy wystrój i to właśnie jej zawdzięcza się żółty kolor elewacji. Wnętrza pokrywa wiele fresków oraz urokliwa sztukateria.

Zwiedzający mogą zobaczyć apartamenty, a także zwiedzić Muzeum Powozów, które znajduje się w przybudówce. Z kolei ogród zaprojektowany jest w stylu francuskim i otworzono w nim między innymi palmiarnię. Warto wiedzieć, że pałac składa się aż z 1441 komnat, a zwiedzający mogą zobaczyć 45 z nich. Ciekawym pomieszczeniem jest Sala Lustrzana, gdyż właśnie tu koncertował sześcioletni Mozart.

Z kolei w Im Vieux-Lacque bywał Napoleon a w Okrągłym Gabinecie Chińskim Maria Teresa odbywała wiele tajnych konferencji. Z kolei w Wielkiej Galerii obył się bal kongresu wiedeńskiego. Obecnie odbywają się tu różne ważne spotkania. Godny uwagi jest też Pokój Milionowy, którego ściany są wybijane różanym drewnem i ozdobione różnymi miniaturami azjatyckimi. Uważa się, że jest to jedno z najpiękniejszych rokokowych wnętrz na całym świecie.

Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus
źródło: wikipedia

To dom mieszkalny, który znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Kegelgasse z Loewengasse. Budynek powstał w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a jego nazwa pochodzi od austriackiego artysty i działacza na rzecz ochrony środowiska. Dom ten słynie z ostrych kolorów, braku prostych linii, licznych ceramicznych elementów, a także sporej ilości roślin. Wydaje się, że budynek ten odszedł od jakichkolwiek praw i zasad architektury. Znajduje się w nim aż kilkadziesiąt apartamentów.

Belweder

Belweder
źródło: wikipedia

To barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Budowla została zaprojektowana przez Johanna Lucasa von Hildebrandta. Składają się na nią dwa budynki, które rozdziela francuski ogród. Warto wiedzieć, że ogród ten zdobi szereg sfinksów. Jedna część Belwederu przeznaczona była na różne uroczystości i bale, a druga stanowiła letnią rezydencję. W 1752 roku pałac wykupiła Maria Teresa i przechowywano tu wiele obrazów należących do rodziny cesarskiej.

Jako ostatni z Habsburgów urzędował tu Franciszek Ferdynand. Już po pierwsze wojnie otworzono tu muzea. Niestety, podczas II wojny światowej Belweder nie uniknął zniszczeń. Spłonął między innymi „Złoty Gabinet”. Na szczęście udało się go zrekonstruować. Najstarszą częścią całego zespołu jest ogród, który zaprojektowano pod koniec siedemnastego wieku.

Hofburg

Hofburg
źródło: wikipedia

Pałac należący do władców Austrii, a więc między innymi Rudolfa I oraz Karola I. Taką funkcję pełnił aż od trzynastego wieku do końca I wojny światowej. Budowla wiele razy była przebudowywana, ale prezentuje przede wszystkim styl barokowy i klasycystyczny. Najstarszym fragmentem jest Dziedziniec Szwajcarski, który pochodzi z trzynastego wieku. Przylega do niego renesansowa Brama Szwajcarska.

Za nią znajduje się ogromny plac In der Burg, na którym stoi pomnik Franciszka II. W pomieszczeniach, które należały kiedyś do Franciszka Józefa oraz cesarzowej Elżbiety znajduje się dziś muzeum. Warto wiedzieć, że co roku w Hofburgu organizuje się wielki bal cesarski. Z kolei w skrzydle Leopolda mieści się rezydencja prezydenta Austrii.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zwiedzić w Wiedniu według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?