Europa

17 ciekawostek oraz informacji dla dzieci o Holandii

kwiaty

Holandia jest krajem, który przede wszystkim kojarzy się ze słynnymi holenderskimi wiatrakami. Ten kraj jest bardzo przyjazny i otwarty na wszystkich, dlatego też warto odwiedzić go ze swoim dzieckiem i pokazać mu co niderlandzka kultura ma do zaoferowania.

1. Jeśli Twoje dziecko uwielbia rycerzy i średniowieczne zamki, to Holandia jest idealnym miejscem na zwiedzanie zamków. Dlaczego? Ponieważ w Holandii znajduje się aż 300 zamków, które otwarte są dla zwiedzających. Odwiedzenie z naszą pociechą, choćby 10, będzie dla dziecka niesamowitym przeżyciem, które będzie wspominać długie lata.

2. Niemalże każdy mieszkaniec Holandii, ma rower. Kraj ten, jest po prostu stworzony do rowerowych wycieczek, ponieważ ilość ścieżek rowerowych, wprost zapiera dech w piersiach. Dlaczego tak jest? Ponieważ Holendrzy i Holenderki uwielbiają poruszać się rowerami. Prawie wszyscy jeżdżą rowerami do pracy, także premier rządu i jego ministrowie. Dzięki temu w coraz mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko naturalne. Warto brać z nich czynny przykład.

3. Holandia znajduje się w tak zwanej depresji. I nie chodzi tutaj bynajmniej o stan psychiczny. Chodzi o depresję terenu, czyli położenie niżej, niż poziom morza. W Holandii ponad 25% terenów, znajduje się poniżej poziomu morza. Dlatego też Holandia tak dba o środowisko oraz o to, żeby przerzucać się na ekologiczną energię. Jeśli poziom mórz wzrośnie, to wiele z terenów Holandii zostanie zalanych przez wdzierającą się wodę.

4. Miasto Delf jest wyjątkowe. Dlaczego? Ponieważ występuje tam efekt, tak zwanego wielkiego nieba. Złudzenie optyczne wynika z terenu, który jest wielką równiną, oraz depresji w której znajduje się duża część tego kraju.

5. Holenderskie wiatraki, to coś co nieodzownie kojarzy się wszystkim, którzy pomyślą o Holandii. W tym kraju jest ponad tysiąc wiatraków. Warto pokazać dzieciom te historyczne i wiekowe wiatraki i wyjaśnić do czego one służyły.

6. Holandia, zwana jest także rajem tulipanów. W tym kraju hoduje się ogromne ilości, tych pięknych kwiatów. Jeśli chodzi o kolorystykę, to w sprzedaży są niemalże wszystkie kolory tulipanów, od czerwonych, przez żółte, aż po czarne. Rocznie w Holandii sprzedaje się ponad 6 milionów tych niesamowitych kwiatów.

7. Twoje dziecko nie lubi gdy jest ciemno? Holandia to miejsce, w którym w okresie letnim, przy dobrej pogodzie, potrafi być widno, nawet do 11 wieczór. Taka krótka noc działa na wszystkich w bardzo pozytywny sposób.

8. Jeśli chcesz wybrać się z dzieckiem w wycieczkę samochodową po Holandii, to podróżowanie po tym kraju, nie będzie żadnym problemem, ponieważ Holandia posiada najgęstszą sieć autostrad na świecie. Podróżowanie po tym kraju, to czysta przyjemność, ponieważ drogi są w świetnym stanie.

9. Jadąc z dzieckiem do Holandii warto pamiętać, że w tym kraju, każdy obywatel i turysta musi posiadać przy sobie dokument tożsamości. Prawo to dotyczy także młodzież od 14 roku życia.

10. Pomarańczowa marchewka wydaje się dzisiaj czymś oczywistym, a to właśnie Holendrom, ponieważ to właśnie oni wypromowali ten kolor tego warzywa. Wcześniej popularne była także marchew w kolorze białym, żółtym, a nawet fioletowym.

11. Holandia jest miejscem w którym zarówno Ty, jak i Twoje dziecko, świetnie dogadacie się za pomocą języka angielskiego. Ponad 90 % mieszkańców Holandii, zna język Szekspira, co sprawia, że społeczeństwo otwarte jest na wszelkiego rodzaju kontakty. Zapytanie o drogę na ulicy, będzie miłym zaskoczeniem, ponieważ na pewno uzyskamy informacje nam potrzebne.

12. Jeśli Twoje dziecko używa już młodzieżowego slangu, to wymawiając słowo,,lol’’ może zostać zrozumiane, ponieważ,,lol’’ w wolnym tłumaczeniu z holenderskiego, oznacza,,zabawa’’. Jest to powiązane z tym, w jakim celu dzisiaj dzieci mówią to słowo. Lol w młodzieżowym slangu oznacza skrót od angielskich słów,,Lot Of Laugh’’ czyli dużo śmiechu.

13. Słynne na cały świat, holenderskie tulipany, zostały do tego kraju sprowadzone z Turcji, na przełomie XVI i XVII wieku. Były wówczas ulubionym kwiatem, wśród europejskiej arystokracji.

14. Amsterdam, jest często zwany także, miastem mostów, ponieważ znajduje się w nim, aż 1281 mostów! Jest po czym chodzić.

15. Holandia, swego czasu bardzo mocno zajmowała się odkrywaniem nowych i nieznanych lądów. Dlatego też w XVII wieku Holendrzy, którzy badali zachodnie i północne wybrzeże Australii, nazwali ten obszar, po prostu Nową Holandią.

16. Obowiązkowa edukacja w Holandii trwa 13 lat, a jej początek dzieci rozpoczynają w wieku 6 lat. Czas jaki młodzież musi poświęcić na naukę, jest bardzo podobny do innych Europejskich państw.

17. Niewiele osób wie, że miasto Nowy Jork, które kojarzą dzisiaj chyba wszyscy, zarówno Ci młodzi jak i starzy, nazywało się kiedyś Nowy Amsterdam.