Ciekawostki

Co ubrać na rower?

jazda na rowerze

Jak zwykło się mówić, nie ma nieodpowiedniej pogody do uprawiania sportu, może być tylko źle dopasowane ubranie. Odzież sportowa to nieodłączny element podejmowanych aktywności fizycznych. W przypadku rowerzystów mówimy o stroju kolarskim, który pełni bardzo wiele funkcji. Dlaczego warto zaopatrzyć się w strój kolarski? Jakie buty są najlepsze na rower?

Czy warto kupować odzież sportową?

Część osób stwierdzi, że zwykły bawełniany T-shirt i szorty są wystarczającym strojem na rower. Niestety takie myślenie może narobić sporo szkód, szczególnie przy dalszych trasach wycieczek. Odpowiedni strój kolarski  jest bardzo ważny, ponieważ:

  • zapewnia komfort podczas jazdy
  • zabezpiecza wrażliwe miejsca na skórze
  • ochroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
  • zabezpieczy przed przegrzaniem

rowerzysta

Komfort podczas wycieczki

Tzw. zwykła odzież, którą ubieramy na co dzień, nie nadaje się na dalsze wycieczki rowerowe, przede wszystkim dlatego, że nie jest wykonana z tkanin, które odprowadzają wilgoć – kiedy się spocimy, koszulka pozostanie mokra. Do tego jej krój może powodować powstawanie otarć.

Strój kolarski, który jest dobrze dobrany, zapewnia bardzo komfortowe warunki podczas przejażdżki. Koszulka kolarska, czy spodnie na rower uszyte są w taki sposób, żeby dopasować się do ciała niczym druga skóra. Bardzo częstym błędem, który często pojawia się, szczególnie u początkujących kolarzy jest zakładanie do profesjonalnego ubrania zwykłej bielizny.

Większość spodni na rower ma wszyte wkładki antybakteryjne oraz jest specjalnie wyprofilowana w kroku, dlatego nie ma potrzeby zakładania bielizny na dolne partie ciała. Prawidłowo dobrane spodnie na rower, mają za zadanie chronić te najwrażliwsze, a zarazem najczęściej narażone na otarcia miejsca.  Płaskie szwy, laserowe cięcia tkanin – te wszystkie zabiegi producentów odzieży sportowej, mają na celu poprawę komfortu kolarza podczas jazdy na rowerze.

Zabezpieczenie skóry

Kolarze cierpią na liczne otarcia, od których może uchronić dobrze dobrany strój kolarski. Umieszczone we wszystkich wrażliwych miejscach specjalne zabezpieczenia pomagają uniknąć wielu przykrych dolegliwości, przede wszystkim uszkodzeń naskórka. Problem ten jest szczególnie dokuczliwy podczas dłuższych odcinków, zatem im dalej planujemy jechać, tym staranniej powinniśmy dobrać strój kolarski.

Strój kolarza a pogoda

Aktywność fizyczna jest ważna zarówno latem, jak i zimą. Koszulka kolarska, spodnie na rower to stój odpowiedni na wycieczkę rowerową w czasie ciepłych miesięcy. Im niższą temperaturę pokazują termometry ze oknem, tym ciężej skompletować odpowiedni strój kolarski. Zaopatrzenie się w odpowiednią odzież sportową zapewni naszemu ciału właściwą temperaturę.

Profesjonalne ubranie przeznaczone na rower, uszyte jest ze specjalnych szybkoschnących tkanin, które bardzo szybko odprowadzą wilgoć z naszej skóry, pozostając przy tym suche. Podobnie jeżeli, chodzi o odzież sportową przeznaczoną na chłodniejsze pory roku – kurtki, bluzy mają w newralgicznych miejscach umieszczone specjalne siatki, dzięki którym mimo wysiłku nasza skóra powinna pozostać sucha.

Do tego odzież sportowa najczęściej jest wykonana z cienkich tkanin, jest to celowe działanie, ponieważ na rower idealnie sprawdza się ubiór na tzw. cebulkę. Dzięki założeniu kilku cieńszych warstw kolarz sam może szybko dostosować swój ubiór do aktualnych warunków pogodowych – założyć dodatkową warstwę przy ochłodzeniu, albo jedną zdjąć, kiedy zrobi się cieplej.

Do tego odzież, nawet ta przystosowana do cięższych warunków – deszczu, wiatru jest bardzo lekka i nie zajmuje wiele miejsca – wszystko po to, by kolarz mógł mieć ją zawsze pod ręką np. w plecaku, kiedy aura nieoczekiwanie się zmieni.

Jak dobrać buty na rower?

Równie ważnym elementem stroju kolarskiego, co odzież, są buty na rower. Klasyczne obuwie, w którym chodzimy, spacerujemy, podczas jazdy rowerem może bardzo szybko popękać, ulec zniszczeniu. Warto zatem zaopatrzyć się w obuwie, które zapewni komfort, amortyzację, do tego będzie służyć podczas wielu wycieczek. Buty rowerowe powinny być przede wszystkim lekkie, do tego mieć grubą i sztywną podeszwę, czyli cechy, których unikamy podczas kupowania codziennych butów do chodzenia.

Jednak buty rowerowe o grubszej podeszwie zapewnią komfort stopom podczas kontaktu z pedałem, do tego zapewnią odpowiednią trwałość. Buty na rower, podobnie jak resztę stroju dopasowujemy do warunków pogodowych – podczas letnich, słonecznych dni stawiamy na te przewiewne, zimą i jesienią na zabudowane modele z membraną.

na zakręcie

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stroju kolarskiego?

Wybierając ubranie odpowiednie na rower, warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni rozmiar odzieży. Zbyt mała koszulka kolarska, czy spodnie będą uciskały i nie zapewnią komfortu, podobnie odzież w zbyt dużym rozmiarze, także będzie powodowała dyskomfort.  Decydującą, co do wyboru stroju jest przede wszystkim prognoza pogody, którą kolarz powinien sprawdzić przed wyruszeniem w trasę.

Strój kolarza oprócz zapewnienia wygody i komfortu pozwala także na stworzenie ciekawych stylizacji, które mogą podkreślić atuty wytrenowanej sylwetki i pozwolą się dobrze prezentować podczas każdej wycieczki rowerowej.