CiekawostkiEuropa

Mało znane informacje i ciekawostki o mieście Bordeaux we Francji

Położone w centrum największych regionów winiarskich Francji, historyczne miasto Bordeaux oferuje wspaniałą architekturę, bogactwo kultury i oczywiście kilka wspaniałych odmian win. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Bordeaux.

Bordeaux znajduje się w południowo-zachodniej Francji.

Jest to jeden z wiodących francuskich producentów win.

Najpopularniejszym punktem orientacyjnym dla turystów jest Place de la Bourse, który został zbudowany dla francuskiego władcy Francji Ludwika XV.

Miasto ma bogatą historię i można to zobaczyć w architekturze ponad 5000 budynków.

Łaciński poeta Ausonius (310-393 A.D.) jako pierwszy w swojej poezji wspomina wino Bordeaux. W jednym z wierszy napisał, że sam uprawia winorośl i że docenia łyk lub dwa napoju. Château Ausone, z drobnych producentów wina, uważany za jeden z najstarszych winiarskich posiadłości w regionie.

Większość wina produkowanego w Bordeaux jest czerwona, z niewielką ilością białego wina.

Nazwa win eksportowanych do Anglii to vinum clarum lub vin clarum (po francusku: clairet). Anglicy nazywali je bordo i zaczęli je szeroko stosować jako główną nazwę wina Bordeaux, nawet jeśli było ciemniejsze w kolorze.

Znana jako jeden z najdłuższych pasów handlowych w Europie, Rue Saint Catherine to 1,2-kilometrowy odcinek wysokiej klasy sklepów, kawiarni i centrów handlowych. Wśród nich znajduje się słynny dom towarowy „Galeries Lafayette”, którego wnętrza mają przypominać pałac królewski.

W 1787 roku Thomas Jefferson odwiedził winnice w Bordeaux i zakochał się w regionie i jego winie. Został nieoficjalnym ambasadorem Bordeaux i przyczynił się do eksportu win Bordeaux do Stanów Zjednoczonych.

Teatr Wielki w Bordeaux, w którym odbywają się liczne przedstawienia, ma ponad 250 lat.

Najstarszy sklep winiarski w Anglii, BBR, nadal sprzedaje Bordeaux jako „dobre zwykłe bordo”.

Miasto znalazło się pod panowaniem Rzymu w 60 p.n.e.

Ciekawostki o Bordeaux

Jednym ze starych przydomków miasta było La Belle Endormie , czyli „Śpiąca Królewna”, ponieważ mury budynków w centrum miasta były kiedyś czarne ze względu na zanieczyszczenie środowiska.

Winorośl, która czyni Argentynę i Chile sławnymi, pochodzi z Bordeaux. Wielu Francuzów wyemigrowało do Ameryki Południowej w ciągu ostatnich dwóch stuleci i razem z nimi przywieźli sadzonki winorośli. Winogrona Bordeaux Merlot i Carmenere zakorzeniły się w Chile i sprawdziły doskonale się.

Słodkie białe wina Bordeaux są produkowane z zgniłych, spleśniałych winogron. Słodki Bordeaux jest produkowany z winogron Sémillon, Sauvignon Blanc i Muscadelle zainfekowanych botrytis cinerea, zwanych również szlachetną pleśnią.

Znajdują się tutaj 362 zabytki, z których niektóre sięgają czasów rzymskich.

Było to pierwsze miasto we Francji, które utworzyło ośrodek badawczy.

W Bordeaux nie ma wieżowców z powodu słabości podłoża. To jednak zadziałało na korzyść miasta, a jego centrum zachowało swoje tradycyjne kamienne rezydencje.

Wiele muzeów w Bordeaux eksponuje artefakty z czasów II wojny światowej.

W rzeczywistości wina Bordeaux rzadko były eksportowane przed XII wiekiem.

Vinexpo, jedna z największych na świecie wystaw winiarskich, odbywa się tu co drugi rok, za każdym razem pojawia się ponad 2000 wystawców z branży winiarskiej i spirytusowej.

Region Bordeaux produkuje około 60 mln do 70 mln sztuk wina każdego roku.

W Bordeaux działa ponad 9000 producentów wina. 60% tych producentów produkuje wino we własnym zakładzie, podczas gdy pozostali powierzają to zadanie 52 spółdzielniom.

Kluczowe odmiany winogron: Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot, Carmenere, Malbec; Semillon, Saugivnon Blanc, Muscadelle.

Informacje o Bordeaux

Miasto liczy około 230 000 mieszkańców.

W okolicy miasta mieszka około 750 000 osób.

Bordeaux ma umiarkowany klimat oceaniczny.

W regionie znajduje się największe ujście rzeki Gironde, które powstało w wyniku połączenia rzek Garonne i Dordogne. Winnice można znaleźć zarówno po wschodniej, jak i zachodniej stronie ujścia rzeki.

W Bordeaux znajdują się jedne z najstarszych francuskich muzeów, w których znajdują się ważne okazy i artefakty, od próbek zoologicznych po dokumenty historyczne i ekspozycje z czasów francuskiego oporu w czasie II wojny światowej.

Bordeaux to nie tylko fantazyjne zamki, drogie wino czy dekadencki styl życia. Wiele nowoczesnych technik produkcji wina zawdzięczamy Bordeaux, a zwłaszcza Émile Peynaud, słynnemu enologowi, który ukształtował wino tak, jak znamy je dzisiaj. Jego badania i odkrycia są wciąż kręgosłupem produkcji wina wysokiej jakości.

Bordeaux współpracuje z osiemnastoma miastami na całym świecie, w tym Fukuoka w Japonii, Quebec City w Kanadzie, Casablanca w Maroku, Petersburg w Rosji i Bristol w Wielkiej Brytanii.

Historyczna część miasta jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bordeaux przez trzy stulecia należał do Anglików.

Po raz pierwszy przeszedł w ręce angielskie, gdy Eleanora z Akwitanii ożenił się z Henry’m Plantagenetem, który później został królem Anglii Henrykiem II, ale kontrola nad regionem została utracona pod koniec wojny stuletniej w 1453 roku.

Aby zwiększyć świadomość artystyczną i kulturową w Bordeaux, powstał Autobus Sztuki Współczesnej, który podróżuje po Bordeaux w poszukiwaniu różnych eksponatów sztuki.

Bordeaux zmieniał się w czasie nie tylko pod względem stylu, ale i terytorium. Do XVII wieku Médoc – dziś podregion, w którym działają czołowi producenci – był bagiennym terenem, znanym przede wszystkim z produkcji kukurydzy. Środek XVII wieku przyniósł ze sobą dominację Republiki Holenderskiej w światowym handlu alkoholami i winem. Bordeaux było dla nich ważne i w tym czasie postanowili osuszyć bagna w Médoc, na lewym brzegu Gironde.

Bordeaux jest największym francuskim regionem winiarskim zarówno pod względem produkcji, jak i powierzchni winnic – 123000 ha, czyli 300000 akrów.