Ciekawostki

15 Zaskakujących Ciekawostek o Komiksach

spiderman

Komiks to historia obrazkowa z dodanym tekstem, która zaczęła zdobywać popularność na przełomie XIX i XX wieku. Na początku komiksy pojawiały się w gazetach jako forma satyry, ale po jakimś czasie zaczęto produkować komiksy jako osobne wydawnictwa.

Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Nazwa komiks to spolszczona wersja angielskiego słowa „comics”, co też jest skrótem od „comic strip”, czyli „pasma komicznego”. Została ona po raz pierwszy użyta w latach dwudziestych w Stanach Zjednoczonych.

2. Najstarszym superbohaterem, jaki pojawił się w komiksach, był  Superman. Komiks o jego przygodach został wydany po raz pierwszy w 1938 roku, co czyni człowieka-pająka starszym nawet niż „Bolek i Lolek”.

3. Komiks o niesamowitych przygodach kota Garfielda trafił na karty Księgi Guinnessa, kiedy okazało się, że jest najczęściej rozprowadzanym komiksem na świecie.

4. W dzisiejszych czasach największym gigantem w branż komiksowej jest Marvel, na podstawie którego powstają również wielkie przeboje kinowe. Twórcą Marvela był Martin Goodman.

5. W 1896 roku w Stanach Zjednoczonych pojawił się pierwszy komiks. Była to historia „Żółtego Bobasa”, a cała seria przypadła do gustu społeczeństwu.

6. Jednym z bardzo popularnych bohaterów komiksów jest Hulk. Warto jednak podkreślić, że w pierwszych historyjkach bohater ten wcale nie był zielony, tylko szary.

7. Najsłynniejszą serią komiksową w Polsce jest „Tytus, Romek i Atomek” autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego. Komiks ukazywał się przez ponad pięćdziesiąt lat od 1957 do 2009 roku. W tym czasie autor stworzył 31 komiksów i przygodach tytułowych bohaterów. Popularne są również „Przygody Koziołka Matołka” oraz „Małpka Fiki Miki”.

8. W Polsce historia komiksów rozpoczyna się zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Wówczas w prasie zaczęła pojawiać się obrazki z wierszowanym tekstem.

9. Komiksy cieszą się w naszym kraju sporą popularnością, a w związku z tym od lat organizowane są eventy poświęcone twórcom komiksów oraz fanom. Nalżą do nich na przykład Krakowski Festiwal Komiksu czy Bałtycki Festiwal Komiksu.

10. Pierwsze wydanie Supermana z 1939 roku zostało sprzedane za ponad trzy miliony dolarów na aukcji, co czyni z niego najdroższy komiks na świecie.

11. Komiksy o rodzinie Addamsów były tworzone przez Charlesa Addamsa.

12. Manga to rodzaj komiksu, który narodził się w Japonii. Bohaterowie mangi wyróżniają się bardzo dużymi oczami i zróżnicowanym wyglądem. Sztuka ta wyewoluowała z drzeworytu, a swoją obecną formą zawdzięcza czasom tuż po drugiej wojnie światowej.

13. Korea oraz Chiny również mają swoje formy komiksu. W Korei nazywane są one manhwa, a w Chinach manhuy.

14. W Argentynie popularna jest mafalda, czyli rodzaj komiksu, którego treści przeznaczone są dla dorosłych. Tematyką są tutaj młodzież i wszelkie problemy społeczne, a cała seria ukazywała się przede wszystkim w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

15. W czasach PRL nazwa komiks nie była zbyt mile widziana w Polsce, a w mediach dyskutowano o złym wpływie komiksów na psychikę.

5/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *