Ciekawostki

15 Ciekawostek o Clark’u Gable

Clark Gable
źródło: Studio publicity still / Wikipedia

Clark Gable był amerykańskim aktorem filmowym, którego kariera przypadła na tak zwaną Złotą Erę Hollywood. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Pochodził z rodziny farmerskiej o korzeniach niemieckich. Miał szesnaście lat, kiedy rzucił szkołę i zaczął podejmować najróżniejsze prace zarobkowe. To właśnie wtedy po raz pierwszy zetknął się z teatrem i się w nim zakochał.

2. Clark Gable jako młodzieniec zatrudnił się w jednym z teatrów jako chłopiec na posyłki, ale nie dostawał za to żadnego wynagrodzenia, dlatego ojciec wysłał go do pracy na polach naftowych. Jego sytuacja zmieniła się diametralnie, kiedy otrzymał spadek po dziadku.

3. Pieniądze umożliwiły my realizację własnych marzeń związanych z teatrem. Jego ojciec długo nie mógł zrozumieć decyzji syna i panowie nie mieli ze sobą kontaktu przez lata. Clark zaczął pracować w wędrownych teatrach, a jednocześnie dorabiał w tartaku.

4. W dwudziestoleciu międzywojennym aktor zyskał popualrność i zaczął grać na Broadwayu. Przełomowym wydarzeniem w jego karierze była rola w sztuce „The Last Mile”, która została doceniona przez krytyków. Jego pierwszym filmem dźwiękowym był western „The Painted Desert”.

5. Za kultową rolę uznaje się jego kreację w „Przeminęło z wiatrem” na podstawie powieści Margaret Mitchell. Na początku nie zamierzał grać w tym filmie, chociaż bardzo cenił książkę, ale presja była zbyt duża i na szczęście wyraził zgodę.

6. W 1942 roku jego ukochana żona, Carole Lombard, zginęła w katastrofie lotniczej, kiedy leciała wspierać żołnierzy amerykańskich. Z powodu jej śmierci aktor zrezygnował z aktorstwa.

7. Jego wszystkie partnerki po śmierci żony w znacznym stopniu ją przypominały, a dziennikarze mówili o tym, że postanowił spędzić resztę życia z duchem Lombard. Aktor będący z żałobie popadł w alkoholizm i zaczął izolować się od społeczeństwa.

8. W 1942 roku aktor zgłosił się do armii, prosząc o to, aby nie traktować go ulgowo i wysłać na front, gdzie sytuacja jest naprawdę ciężka.

9. Aktor cieszył się wielką sympatią żołnierzy, z którymi służył. W 1945 roku aktor postanowił wrócić do Hollywood.

10. Clark Gable zmarł na atak serca w 1960 roku, a wiele osób przypuszczało, że do ścmierci przyczyniła się bardzo restrykcyjna dieta, jaką stosował na potrzeby filmu „Skłóceni z życiem”.

11. Na pewnym etapie swojej kariery Clark Gable przyznał, że otrzymał około pięciu tysięcy propozycji małżeństwa od swoich fanek.

12. Clark Gable cierpiał na nerwicę natręctw i był fanatykiem czystości do tego stopnia, że zdarzało mu się kilka razu dziennie brać prysznic.

13. Do dziś aktor uznawany jest za jeden z symboli męskości Złotej Ery Hollywood. Jego znakiem rozpoznawczym były odstające uszy i mały wąsik.

14. Clark Gable był ulubionym aktorem Adolfa Hitlera, który wyznaczył nagrodę za pojmanie słynnego aktora. Sympatią darzył go również Józef Stalin.

15. Jego słowa w „Przeminęło z wiatrem”, które brzmiały „Frankly, my dear, I don’t give a damn” zostały uznane przez Amerykański Instytut Filmowy” za najsłynniejszy cytat w historii kina.