Afryka

51 ciekawostek na temat Zimbabwe

wodospad

Jako młody naród liczący 38 lat, Zimbabwe widziało wystarczająco wiele konfliktów, by przetrwać stulecia. Jest to fascynująca i piękna kraina, która stara się odzyskać dawne bogactwa z despotycznym rządzącym Robertem Mugabe. Jest to trudne, gdy nie masz nawet własnej waluty. Oto ciekawostki o Zimbabwe:

1. Bez wątpienia słyszeli państwo o katastrofalnym błędnym zarządzaniu, które doprowadziło do upadku dolara Zimbabwe. W 2009 r. zostało to przerwane, a kilka ostatnich notowań zostało wyemitowanych po kursie 1 USD = 35,000,000,000,000,000 dolara z Zimbabwe.

2. Dziś, w przypadku wszystkich przewozów do kraju, można handlować we własnej walucie. Rand południowoafrykańska i dolar amerykański są powszechnie stosowane.

3. Zimbabwe jest krajem śródlądowym położonym w południowej części ciemnego kontynentu, Afryce.

4. Kraj ten jest powszechnie znany z różnorodności przyrody i wspaniałych krajobrazów. Wodospad Wiktorii na rzece Zambezi jest wielkim przeżyciem dla turystów odwiedzających Zimbabwe.

5. Egzotyczne gatunki ptaków, flory i fauny, górskie góry i płynące rzeki znacząco poprawiają piękno kraju. Jeśli planujesz odwiedzić Zimbabwe, musisz poznać następujące interesujące fakty i odkryć ten kraj Afryki:

6. Liczba ludności: 13 805,084

7. Religie: protestancka 82,7% (w tym apostolski 41,8%, zielonoświątkowy 25,2%, pozostałe 15,7%), rzymsko-katolicka 6,7%, inna chrześcijańska 4,6%, tradycyjna 0,6%, muzułmańska 0,4%, inne 0,1%, brak religii 4,9% – dane z 2015 roku.

8. PKB : 32,38 mld USD (2016 r.).

9. PKB na mieszkańca: 2200 USD (2016 r.).

10. Stolica: Harare

11. Ciekawostki o Zimbabwe:

12. W Zimbabwe nielegalne jest zatrzymywanie pojazdu na drodze przez policję. Jedyną rzeczą którą mogą to zrobić, to poproszenie o okazanie prawa jazdy.

13. Duże obszary Zimbabwe były kiedyś porośnięte lasami z bogatą przyrodą. Wylesianie i kłusownictwo zmniejszyło ilość dzikich zwierząt.

14. Zimbabwe zdobyło łącznie osiem medali na Igrzyskach Olimpijskich w dwóch dyscyplinach – hokej (1) i pływanie (7).  Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2004 roku w Atenach zdobyli trzy medale olimpijskie: złoto, srebro i brąz, natomiast w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie zdobyli cztery medale: złoto i trzy srebrne. Złoty medal został zdobyty przez drużynę hokejową kobiet w 1980 roku.

15. Zimbabwe jest krajem płaskowyżu pozbawionym dostępu do morza.

16. Nazwa kraju pochodziła od centrum Great Zimbabwe, zbudowanego w średniowieczu i używanego przez ludność plemienia „Shona”. Ludność tego plemienia stanowi około 70% obecnej ludności kraju.

17. Zimbabwe było kiedyś bardzo bogatym krajem.

18. Kraj ten ma jedną z najwyższych na świecie stóp inflacji i bezrobocia.

19. Produkcja, górnictwo i rolnictwo stanowią podstawę gospodarki Zimbabwe.

20. Zimbabwe uniezależniło się od Wielkiej Brytanii 18 kwietnia 1980 roku. W tym dniu obchodzą oni swój dzień narodowy dla uczczenia swojej niepodległości.

21. Zimbabwe nazywają każdy rodzaj pasty do zębów „Colgate” i każdy słodki napój „Colą”.

22. Dla większości ludzi w Polsce niedobory energii elektrycznej i przerwy w dostawie prądu to dziwne zdarzenia, a kiedy do tego dochodzi, energia elektryczna jest odzyskiwana w bardzo krótkim czasie. Jednak w Zimbabwe przerwy w dostawach prądu są dość częste i przypadkowe, a w przypadku ich wystąpienia, przerwy mogą trwać do 4 godzin lub nawet dłużej.

23. Według danych UNICEF-u, 2015 roku , ponad 1,4 mln osób w kraju żyje z AIDS.

24. Mbira „mbira”, mały instrument trzymany w ręku, jest grana w Zimbabwe od ponad 1000 lat. Instrument ten jest również powszechnie nazywany „pianinem kciukowym”.

25. Harare jest miastem kosmopolitycznym i tętniącym życiem kulturowym. Galeria Narodowa posiada tu jedną z najpiękniejszych ekspozycji sztuki afrykańskiej na kontynencie, a w Muzeum Królowej Wiktorii znajdują się piękne eksponaty antropologiczne z okolicy.

26. W liniach lotniczych Air Zimbabwe w niektórych fotelach nie ma pasów bezpieczeństwa.

27. Hwange Park Narodowy jest miejscem, w którym znajduje się jedno z największych skupisk zwierzyny łownej, zwłaszcza słoni. Na powierzchni ponad 14 600 km2 znajduje się więcej zwierząt i więcej gatunków niż w jakimkolwiek innym parku w kraju z ponad 400 gatunkami ptaków.

28. Bulawayo jest drugim co do wielkości miastem w Zimbabwe, ale zachowało atmosferę małego miasteczka. Ogromne, zadrzewione bulwary pokryte kwiatami podczas wiosny są jedną z głównych atrakcji miasta.

29. Miejscami wartymi odwiedzenia jest Muzeum Narodowe oraz Muzeum Kolejowe.

30. Zimbabwe jest krajem śródlądowym położonym w południowej Afryce, pomiędzy rzekami Zambezi i Limpopo.

31. Graniczy z Południową Afryką od południa, Botswaną od południowego zachodu, Zambią od północnego zachodu i Mozambikiem od wschodu.

32. Wodospad Victoria Falls, jeden z największych i najbardziej spektakularnych wodospadów świata, znajduje się w północno-zachodniej części kraju, jako część rzeki Zambezi.

33. Kraj jest przeważnie sawanną, choć wilgotny i górzysty wschód wspiera tropikalne lasy wiecznie zielone i liściaste.

34. Rudy Wielkiego Zimbabwe to imponujący zespół kamiennych kompleksów zbudowanych między XIII a XV wiekiem, kiedy starożytne Królestwo Munumatapy istniało w całej swej świetności.

35. Park Narodowy Mana Pools znajduje się w skrajnie północnej części Zimbabwe i jest fragmentem Parków i Osiedla Dzikich Przyrody, obszaru o powierzchni 10.500 km2, rozciągającego się od rzeki Mozambiku na wschodzie do zapory Kariba na zachodzie.

36. Zimbabwe cierpi na niedobór pracowników służby zdrowia. Wielu pracowników służby zdrowia wyjechało z Zimbabwe w poszukiwaniu lepszych możliwości na całym świecie.

37. Wszyscy słyszeliśmy o syrenach i większość z nas wierzy, że są one mitem. Jednak w Zimbabwe panuje silne przekonanie, że syreny istnieją. W rzeczywistości te mityczne stworzenia są często winione za niefortunne wydarzenia, takie jak porwania, tortury i morderstwa.

38. Cholera i malaria to dwie główne choroby w kraju. Malaria występuje głównie w nisko położonych obszarach przygranicznych. W 2009 roku WHO zgłosiła ponad 760 000 przypadków malarii, podczas gdy jedna trzecia jej niewielkiej populacji cierpi na przewlekłe niedożywienie.

39. Miasto Kwekwe zostało zbudowane w 1898 roku z uwagi na odkrytą w okolicy kopalnię złota. Nazwa pochodzi od rzeki Kwekwe, wody w pobliżu osady, która została nazwana po tym, jak pojawiły się lokalne żaby.

40. W Kwekwe odkryto cztery różne złoża. Kwekwe jest nie tylko znaną z złota, ale również przemysłowym ośrodkiem nawożenia i stali.

41. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mężczyźni mogą żyć do 37 lat, a kobiety do 34 lat.

42. Jednym z największych osiągnięć prezydenta Mugabe jest edukacja. Zimbabwe ma najwyższy wskaźnik umiejętności czytania i pisania w Afryce, wynoszący 90%.

43. W 2000 roku około 70 % najlepszych gruntów należało do 4000 białych rolników, ale Mugabe przyspieszył proces zajęcia gruntów i ich redystrybucji wśród czarnoskórych.

44. Wielu mieszkańców Zimbabwe je tylko jeden posiłek dziennie. 25% obywateli Zimbabwe potrzebuje pomocy żywnościowej.

45. Wielowalutowość – Zimbabwe jest największym na świecie kantorem. Możesz kupić bochenek chleba w cenie R15 (południowoafrykańskia waluta), zapłacić w amerykańskich dolarach i otrzymać resztę w Euro,

46. Degradacja lasów i wylesianie, wynikające ze wzrostu liczby ludności, ekspansji miejskiej, są głównymi problemami i doprowadziły do erozji i degradacji gruntów, które zmniejszają ilość żyznych gleb.

47. Jest krajem, który opiera się głównie na energii wodnej.

48. Zimbabwe opierało się kiedyś w dużym stopniu na energii elektrycznej z Mozambiku i innych sąsiednich krajów.

49. W Zimbabwe raper 50 cent jest znany w Zimbabwe jako „500 milionów dolarów”.

50. Dla mieszkańców Zimbabwe wielki żołądek wśród mężczyzn jest znakiem bogactwa.

51. Położony jest na południowym zachodzie Zimbabwe, pomiędzy Bulawayo i Victoria Falls.