AfrykaCiekawostki

Ciekawostki oraz mało znane informacje o Malawi

ocean

Malawi jest pozbawione dostępu do morza i graniczy z Tanzanią na północnym wschodzie, Mozambikiem na wschodzie, południu i zachodzie oraz Zambią na północnym zachodzie. Przedstawiamy mało znane ciekawostki oraz ważne informacje o Malawi.

Wyspa Likoma w jeziorze Malawi to niewielka wyspa położona na wschodnim brzegu jeziora Malawi. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest katedra, która została wybudowana w 1903 roku.

Jezioro Malawi jest trzecim co do wielkości jeziorem w Afryce i jest nazywane „jeziorem kalendarzowym”. Dzieje się tak dlatego, że w swoim najdłuższym punkcie ma 365 mil długości, a w najszerszym miejscu 52 mile szerokości. Jeśli chcesz zwiedzić całe jezioro, możesz skorzystać z promu Ilala, który kursuje po jeziorze co tydzień.

Lilongwe jest stolicą i największym miastem Malawi. Miasto położone jest w centralnym regionie Malawi, w pobliżu granic z Mozambikiem i Zambią. Jest ważnym węzłem gospodarczym i transportowym dla centrum Malawi. Nazwa pochodzi od rzeki Lilongwe.

flaga

W 1968 roku Malawi stało się jedynym krajem poza Danią, który posiada fabrykę piwa Carlsberg. W większości barów i pubów znajdziesz zielony napój.

Sieć obszarów chronionych obejmuje około 17% terytorium kraju. W skład wchodzi 5 parków narodowych oraz 4 rezerwaty przyrody i inne rodzaje obszarów chronionych.

Mulanje Mountain to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania trekkingu w Afryce. Oferuje wspaniałe możliwości wędrówek na 3000 metrowy szczyt, z wieloma szlakami w dziewiczych krajobrazach z wodospadami i strumieniami.

Jeśli lubisz ryby? Musisz spróbować Chambo podczas wizyty w Malawi. Większość restauracji serwuje tę pyszną rybę.

Jeśli zatrzymasz się w domku nad jeziorem, prawdopodobnie zobaczysz rybaków sprzedających ryby bezpośrednio do domku.

Jest to 98 co do wielkości kraj na świecie pod względem powierzchni lądowej – 118 484 km2.

W 2006 roku Malawi znalazło się w międzynarodowym centrum uwagi, gdy David Banda Mwale, malawijski chłopiec z sierocińca, został adoptowany przez ikonę pop Madonnę.

Kraj obdarzony spektakularnymi wyżynami i rozległymi jeziorami, zajmuje wąski, zakrzywiony pas ziemi wzdłuż Doliny Rift Afryki Wschodniej.

Krajobraz

Malawi nazywa siebie „Ciepłym sercem Afryki”, opartym na życzliwości i otwartości, które sprawiają, że odkrywanie tego kraju jest przyjemnością.

Masyw Mulanje, znany również jako Góra Mulanje jest ogromnym granitowym masywem w południowym Malawi. Jego najwyższy szczyt Sapitwa jest najwyższym punktem w Malawi o wysokości 3002 metrów nad poziomem morza.

W latach pięćdziesiątych XIX wieku wiktoriański odkrywca i misjonarz David Livingstone zaczął badać kraj. W 1889 roku utworzono brytyjski protektorat, a w 1907 roku krajowi nadano nazwę Nyasaland. Dopiero w 1964 roku Malawi stało się niepodległym krajem, stając się republiką.

obszary wiejskie

Największy eksport Malawi to tytoń stanowiący 50% całkowitego eksportu kraju. Herbata stanowi 6% eksportu.

Jezioro Malawi zostało kiedyś nazwane „Jeziorem Gwiazd” przez słynnego szkockiego odkrywcę Davida Livingstone’a, ponieważ lampy, które widział z łodzi rybackich przypominały nocą gwiazdy.

Park Narodowy Lake Malawi został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 roku. Jest domem dla ponad 1000 gatunków, z których większość jest endemiczna.

Malawi’s Lake Nyasa zawiera więcej gatunków ryb niż jakiekolwiek inne jezioro na ziemi.

W ramach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) Malawi jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Afryce.

Słodkowodne

W Malawi nie jest niczym niezwykłym zobaczyć 12-osobowy autobus przewożący 25 osób, a także koszyki z warzywami, kozły i kurczaki.

Więźniowie i strażnicy więzienia Zomba zostali nominowani do nagrody Grammy w 2016 roku.

Malawi, zamieszkałe przez 18,6 mln osób.

Malawijscy mężczyźni wolą raczej noszenie spodni niż chodzenie w krótkich spodenkach, ponieważ te ostatnie uważane są za część garderoby noszoną tylko przez dzieci w wieku szkolnym.

Malawi rozciąga się na długości około 840 kilometrów z północy na południe i waha się w zakresie szerokości od 8 do 160 kilometrów.