Ciekawostki

10 ciekawostek o sztuce starożytnej Grecji

pomnik

Jedną z najważniejszych pozostałości po ludności starożytnej Grecji jest sztuka. Do dziś społeczeństwo całego świata podziwia pozostałości po ówczesnych artystach. Mamy możliwość czerpać inspirację z dzieł malarstwa, rzeźby oraz architektury, które zachowały się do dziś.

Wiele mówi się o artystach, którzy prezentowali swój talent i pozostali z nami na kolejne tysiące lat poprzez swoje prace.

Właśnie ze względu na wyjątkowy styk oraz piękno ich prac tak chętnie poruszane są tematy związane z tą częścią światowej kultury. Starożytna Grecja oraz sztuka powstała na jej terenie przyciąga wielu naukowców, oraz miłośników piękna. Dziś chcemy podzielić się z Państwem informacjami na temat sztuki starożytnej Grecji, aby jeszcze bardziej zbliżyć was do niej.

1. Sztuka grecka uważana była za formy najdoskonalsze, najpełniejsze i godne naśladowania – była ona inspiracją dla wielu artystów europejskich.

2. Wyróżniamy cztery okresy w rozwoju sztuki greckiej: archaiczny, klasyczny, hellenizmu oraz rzymski.

3. Okres archaiczny słynął głównie z ceramiki zdobionej geometrycznymi wzorami oraz budowy świątyń w typie megaronu.

4. Z okresu klasycznego pochodzi jedna z najlepiej znanych rzeźb starożytnej Grecji – Dyskobol. Przedstawia on popularny motyw sylwetki w ruchu.

5. Starożytne Ateny uznane są za miejsce, w którym dokonał się cud grecki. Sformułowaniem tym określa się stworzenie wzorcowych, klasycznych dzieł sztuki.

6. Okres hellenizmu słynął głównie z rozkwitu budownictwa użytkowego – łączono zatem piękno z użytecznością publiczną.

7. W trakcie trwania trzeciego okresu rozwoju sztuki greckiej rozwinęły się 3 tendencje formalne: barokowa, rokoko i klasycyzm. Pojęcia, z którymi nadal zapoznać możemy się w trakcie nauki sztuki oraz historii.

8. Sztuka starożytnej Grecji przez okres starożytności znacznie się rozwinęła. Początkowo dominowało w niej tworzenie rzeźb, z czasem jednak włączono sztukę do codziennego życia Greków.

9. Przykładowe dzieła sztuki pochodzące z okresu starożytności to Dyskobol, Atena Partenos, Doryforos.

10. Architektura starożytnej Grecji pozostała z nami do dziś. Możemy podziwiać ją w trakcie wycieczek do Aten.