Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek podróżniczych

Podróże kształcą i pozwalają nam poznać kulturę ludzi żyjących za granicą.

Jakie ciekawostki podróżnicze warto poznać? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Paradoksalne o wiele więcej osób mówi po francusku w Afryce niż we Francji. Na Czarnym Lądzie posługuje się nim ponad 400 milionów ludzi, podczas gdy we Francji ponad 60 milionów.

2. Gruzja jest krajem słynącym z liczącej parę tysiącleci tradycji produkowania wina. W związku z tym osoby pełnoletnie przybywające na lotnisko w Kutaisi otrzymują na powitanie małą buteleczkę wina, na której widnieje gruzińskie powitanie.

3. Budapeszt uchodzi za jedną z najpiękniejszych i najtańszych stolic europejskich. W niektórych miejscach w stolicy Węgier można zjeść obiad za mniejsze pieniądze niż w Warszawie.

4. W Islandii wierzy się w istnienie elfów, a w związku z tym powołano specjalną komisję badającą ich siedliska. Zdarzyło się nawet tak, że komisja zabroniła budowy drogi w danym miejscu, ponieważ miały tam mieszkać elfy.

5. Czarnogóra jest państwem wielkości województwa małopolskiego. Tym bardziej dziwi fakt, że jest tak zróżnicowana. Znajduje się w niej drugi najgłębszy kanion na świecie, góry, a także jedyny w tej części Europy fiord.

6. W Neapolu ponad 90 procent restauratorów i usługodawców płaci mafii neapolitańskiej haracze. Turyści nie muszą się jednak obawiać o swoje bezpieczeństwo. Członkowie mafii widzą, że miasto utrzymuje się głównie z turystyki.

7. Jednym z najsłynniejszych przysmaków, jakich turyści kosztują na Islandii, jest mięso sfermentowanego rekina, które cuchnie tak bardzo, że zabrania się spożywania go w pomieszczeniach.

8. Największe lotnisko na świecie znajduje się w Atlancie. Lotnisko Hartsfield-Jackson nazywane jest bramą łączącą Stany Zjednoczone z całą resztą świata.

9. Lotnisko Stansted w Londynie jest tak wielkie, że między terminalami kursują pociągi. Z kolei na lotnisku we Frankfurcie stworzono taśmy, które transportują pasażerów wraz z bagażem.

10. Podróżując do wielu państw afrykańskich Europejczycy powinni unikać picia wody z kranu czy nawet jedzenia owoców i warzyw, które mógłby być nią spłukane. Dzieje się tak, ponieważ nie jesteśmy uodpornieni na występujące w niej bakterie.