Ciekawostki

10 Ciekawostek o Ojcowie

fot. Jerzy Opioła / Wikipedia

Ojców to wieś w województwie małopolskim w całości położona na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Dolinie Prądnika, na Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. To właśnie położenie sprawia – jak i liczne atrakcje – iż każdego roku przybywa tu wielu turystów spragnionych poznania tego, co ma do zaoferowania. Co zatem warto zobaczyć w Ojcowie w jeden dzień lub weekend.

1. Powstanie Ojcowa

Pierwsze wzmianki o Ojcowie pochodzą z 1370 roku, wieś rozwinęła się z wcześniejszej osady zlokalizowanej przy zamku.

2. Wieś uzdrowiskowa

Do połowy XX wieku wieś miała status wsi uzdrowiskowej. Obecnie to centrum Ojcowskiego Parku Narodowego.

3. Ruiny zamku

W Ojcowie znajdują się ruiny zamku, który powstał na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Należy on do zamku ze Szlaku Orlich Gniazd. Obecnie w budynku przy bramie do zamku zobaczyć można wystawę „Dzieje zamku ojcowskiego” oraz makietę budowli.

Jako ruiny ostały się i najlepiej zachowane są elementy składające się dawniej na wieżę i bramę.

4. Kaplica

W miejscu dawnych łazienek zdrojowych powstała w 1901 roku kaplica „Na wodzie” pod wezwaniem świętego Józefa. Pod nią płynie potok. Po bokach głównego ołtarza kaplicy znajdują się dwa orły, a pod nimi wiją się trzy węże – ma to być symbol Polski oraz jej trzech rozbiorów.

5. Części wsi

Na integralne części wsi składają się: Bukówki, Czyżówki, Kolencin, Prądnik Ojcowski, Sąspówka-Kąty, Zazamcze, Złota Góra.

6. Jaskinie

Na terenie Ojcowa znajdują się dwie jaskinie będące atrakcją turystyczną: Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka.

7. Źródełko miłości

W Ojcowie znajduje się źródełko miłości.

8. Szlaki turystyczne

Przez wieś przebiega kilka kilometrów szlaków turystycznych wraz z punktami widowiskowymi.

9. „Jaskinia Krowia”

Niewielkie schronisko na skale „Jaskinia Krowia”, zwane również Owczarnią przez dawną funkcję miejsca ochrony dla wypasanych owiec, zostało wykorzystane jako scenografia do filmu „Ogniem i mieczem” – scena z Horpyną w Czarcim Jarze.

10. Ostaniec skalny

W Ojcowie zlokalizowany jest ostatni ostaniec skalny, który powstał w wyniku procesów krasowych. „Igła Deotymy”, bo taką nosi nazwę, porośnięta jest winobluszczem, co sprawia, iż jesienią przybiera czerwoną barwę wina.