Podróże

10 Zaskakujących Ciekawostek na Temat Płazów

salamandra

1. Płazy to klasa zwierząt, która stanowi istotny krok ewolucyjny pomiędzy rybami żyjącymi w wodzie a lądowymi ssakami i gadami. Są one jednymi z najbardziej fascynujących zwierząt na ziemi.

2. W przeciwieństwie do większości zwierząt, płazy, takie jak ropuchy, żaby i salamandry, po urodzeniu kończą swój ostateczny rozwój jako organizm, przechodząc w pierwszych dniach życia od stylu życia opartego na morzu do stylu życia opartego na lądzie. Co jeszcze czyni tę grupę tak fascynującą?

3. Płazy przetrwały na tej planecie ponad 360 milionów lat, przeżywając po drodze kilka masowych przypadków wymarcia. Niektóre gatunki osiągają ekstremalne długości, aby przetrwać w trudnym klimacie. Być może jednym z najbardziej ekstremalnych faktów dotyczących płazów jest fakt, że żaba leśna (Lithobates sylvaticus) może przetrwać zamarznięcie całego ciała. Jej serce przestaje bić, a krew całkowicie zamienia się w lód. Żaba leśna wykorzystuje cukry przechowywane w wątrobie do zalewania swoich ważnych organów glukozą, co zapobiega tworzeniu się destrukcyjnych kryształów lodu wewnątrz tkanki. Po rozmrożeniu żaba drzewna może nadal skakać jakby nic się nie stało.

4. Ich cykle życiowe są wysoce zróżnicowane.Większość gatunków płazów musi złożyć jaja w wodzie, aby uchronić je przed wysychaniem. Młode przechodzą przez kilka etapów metamorfozy, gdzie w stosunkowo w krótkim czasie mogą dokonać się duże przemiany fizjologiczne. Inne gatunki są w stanie całkowicie pominąć ten krok i wykluć się z jaj jako miniaturowi dorośli. Większość płazów beznogich o których prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście, (wyglądają jak dżdżownice lub śliskie węże) rodzą już rozwinięte potomstwo bez konieczności znoszenia jaj!

5. Mogą oddychać i pić przez skórę. Płazy mają bardzo cienką, przepuszczalną skórę, przez którą przepływa woda i powietrze. Proces ten polega na tym, że skóra jest wilgotna. Jeśli płaz zbytnio wyschnie, może zacząć dosłownie dusić się.

6. Jednym z najbardziej szalonych faktów na temat płazów są mniejsze gatunki salamander i co najmniej 1 gatunek żaby w ogóle nie ma płuc i polega całkowicie na swojej skórze w procesie oddychania.

7. Płazy mogą być ogromne! Kiedy ludzie myślą o płazach, zwykle wyobrażają małe żaby. Chińska Salamandra olbrzymia (Andrias davidianus) nie jest jedną z tych rzeczy. Może rosnąć do ponad metra długości i ważyć do 40 kilogramów. Chińska Salamandra olbrzymia jest największym żyjącym płazem, ale nie jest to największy płaz, który kiedykolwiek żył.

8. Tytuł ten należy do Prionozucha, płaza południowoamerykańskiego, który żył 270 milionów lat temu. Ten zamieszkujący bagno płaz miał ciało krokodyla i mógł dochodzić do 9 metrów długości.

9. Salamandry mogą regenerować koniczyny. Salamandry są jedynymi kręgowcami zdolnymi do pełnej regeneracji kończyn. Ich ciała są w stanie wyrosnąć na w pełni funkcjonalne, złożone struktury kostne i mięśniowe. Naukowcy od dziesięcioleci badają ten proces w nadziei na zastosowanie tej wiedzy na człowieku.

10. Gdy wylęgają się z jaj, płazy mają skrzela, dzięki którym mogą oddychać w wodzie. Mają również płetwy, które pomagają im pływać, podobnie jak ryby. Później gdy ich ciała się zmieniają, rosną nogi i płuca pozwalając im żyć na lądzie. Słowo „płaz” oznacza dwa życia, jedno w wodzie i jedno na lądzie. Płazy są zimnokrwiste. Jak ryby i gady, płazy są zimnokrwiste. Oznacza to, że ich ciała nie regulują automatycznie temperatury. Muszą się ochłodzić i ogrzać z wykorzystaniem otoczenia.