10 Intrygujących Ciekawostek o Tabliczce Mnożenia
Ludzie dzielą się na humanistów oraz ścisłowców. Chociaż nie każdemu jest po drodze z matematyką, istnieją pewne podstawy, które zna każdy. Jedną z nich jest tabliczka mnożenia.
Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Najstarsza na świecie tabliczka mnożenia została znaleziona w Chinach. Jej wiek określono na ponad 2300 lat.
2. Słowo „mnożyć” pochodzi z łacińskiego „multus”, co oznacza składanie.
3. Mnożenie liczb przez dziewięć sprawia, że suma wyników zawsze ostatecznie będzie dawała cyfrę 9. Na przykład 9×4 daje 36, a 3+6 to 9. Warto sprawdzić pozostałe działania, żeby przekonać się, że ta teoria ma pokrycie w rzeczywistości.
4. W Tabgha w Izraelu znajduje się Kościół Rozmnożenia, którego członkowie twierdzą, że to właśnie tutaj Pan Jezus rozmnożył pięć bochenków chleba oraz dwie ryby, aby nakarmić swoich wyznawców.
5. Przemienność mnożenia oznacza, że kolejność liczb w działaniu nie ma żadnego znaczenia dla ostatecznego wyniku. Prawo przemienne nie działa z kolei w innych podstawowych działaniach.
6. Kiedy mnożymy przez liczbę 6, iloczyn kończy się na tej samej liczbie, co liczba parzysta. Przykładem mogą być tutaj takie działania, jak 6×6 to 36 czy 6X4 to 24. wielu ludzi mówi o tym, że mnożenie przez liczbę sześć jest magiczne.
7. Wynik mnożenia nazywany jest iloczynem, co małym dzieciom często tłumaczy się, zadając pytanie „ile czyni jedna liczba pomnożona przez drugą?”. Z kolei mnożone przez siebie liczby nazywa się mnożnikami.
8. W 628 roku indyjski filozof Brahmagupta napisał znany i przełomowy tekst o matematyce pod tytułem „Otwarcie Wszechświata”. Zaproponował w nim system mnożenia nazywany gomutriką, który jest, jak sam to określił, „jak trajektoria moczu krowy”.
9. Pierwszą cywilizacją, która używała tabliczki mnożenia, byli Babilończycy. W Mezopotamii była ona znana już 4 tysiące lat temu.
10. Symbolem mnożenia nie zawsze był „x”. Tego symbolu użyto po raz pierwszy dopiero na przełomie XVI i XVII wieku.