Ciekawostki

22 ciekawostki o Oceanie Indyjskim

ocean indyjski

Ocean Indyjski graniczy z Azją, Afryką, Australią i Oceanem Południowym (Antarktyda). Jest to trzeci co do wielkości ocean na świecie.

Na Oceanie Indyjskim jest wiele wysp, wśród których są najbardziej znane są:

Przedstawiamy najlepsze ciekawostki, fakty oraz informacje o Oceanie Indyjskim:

1. Nazwa wywodzi się od miejsca wokół Półwyspu Indyjskiego. Ocean Indyjski jest w rzeczywistości najmłodszym z głównych oceanów.

2. Ocean Indyjski jest trzecim co do wielkości oceanem na świecie, pokrywającym 20% powierzchni Ziemi, po Oceanie Spokojnym i Atlantyckim. Pod względem wielkości Ocean Indyjski jest porównywalny z około 5,5-krotną wielkością w USA.

3. Najniższy punkt oceanu znajduje się w Java Trench, który ma około 7258 metrów głębokości.

4. Średnia głębokość wynosi około 3 890 metrów.

5. Szelfy kontynentalne oceanu są wąskie i mają średnią szerokość 200 km. Wyjątek stanowi zachodnie wybrzeże Australii, gdzie szerokość przekracza 1000 km.

6. Ze względu na swoje właściwości ocean ten jest miejscem wyjątkowym. Woda tutaj ma najwyższe stężenie rozpuszczonych i pływających węglowodorów, ma maksymalny ujemny bilans wodny i jest pojedynczym źródłem wody o najwyższym i najniższym zasoleniu.

7. Temperatura Oceanu Indyjskiego utrudnia uprawę planktonu na większości obszarów, co jest niezbędne jako źródło pożywienia dla życia w oceanie. Jest to jedna z głównych przyczyn ograniczonego życia zwierząt morskich na Oceanie Indyjskim w porównaniu z innymi oceanami.

8. Inny powodem ograniczonego życia na morzu jest niska zawartość tlenu w Oceanie Indyjskim.

9. Ocean Indyjski jest jedynym oceanem na świecie, który został nazwany na cześć kraju.

10. Spośród wszystkich krajów dzielących Ocean Indyjski, Indie mają najdłuższą linię brzegową z tym oceanem.

11. Łącznie z tym oceanem łączy się 16 krajów z kontynentu afrykańskiego, 18 krajów z kontynentu azjatyckiego i 57 grup wysp.

12. Kontynentalny naród Australii jest również połączony z Oceanem Indyjskim.

13. Na początku XIX wieku Ocean Indyjski był zdominowany przez Wielką Brytanię, ale Australia i Indie wkrótce zdominowały ten region, ponieważ Imperium Brytyjskie zmniejszyło swoje panowanie w tym regionie.

14. Ocean Indyjski jest narażony na różne źródła zanieczyszczeń, w tym zanieczyszczenia ropą naftową i zanieczyszczenie ze statków, w szczególności na Morzu Czerwonym, w Zatoce Perskiej i w Morzu Arabskim.

15. Na Oceanie Indyjskim często występują monsunsy, które latem powodują duże opady deszczu, a zimą silne wiatry.

16. Posiada on wiele granic płyt tektonicznych, w tym potrójny punkt Rodrigues, gdzie płyty kontynentalne afrykańskie, australijskie i antyczno-australijskie łączą się.

17. Marginalne morza, zatoki i cieśniny Oceanu Indyjskiego obejmują: Morze Arabskie i Czerwone, Zatokę Bengalską, Zatokę Perską i Wielką Zatokę Australijską.

18. Do głównych miast portowych na Oceanie Indyjskim należą: Singapur, Bombaj w Indiach, Raj w Jemenie, Durban w RPA, Maskat w Omanie, Dżakarta w Indonezji i Perth w Australii Zachodniej.

19. Ocean Indyjski jest zablokowany na północy przez Azję i przez to uważany jest za ocean zamknięty w porównaniu z innymi oceanami świata.

20. Jeśli udamy się przy NEWS (północ, wschód, zachód i południe), znajdziemy Ocean Indyjski graniczący z Azją na północy, Australię na wschodzie, Afrykę na zachodzie i Antarktydę na południu.

21. W rzeczywistości na południu Ocean Indyjski graniczy z Oceanem Południowym.

22. Najbardziej na północ wysunięty punkt Oceanu Indyjskiego znajduje się w Zatoce Perskiej na 30° na północ od równika.