Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Zoo

źródło: M. Kreuschitz 2010 / Wikipedia

ZOO jest miejscem, które bezapelacyjnie należy do czołówki najczęściej odwiedzanych na terenie Polski. Wizyta tam to nie tylko ogromnie przeżycie dla najmłodszych, ale również dla tych starszych uczestników takich wycieczek. Masa wielu fascynujących zwierząt sprawia, że taka wizyta staje się wręcz niezapomniana.

Dlatego bezapelacyjnie warto zapoznać się z listą 10 najlepszych zoo, jakie występują na terenie naszego kraju, by wybrać dla siebie to idealne.

1. Ogród Zoologiczny w Krakowie

Na początek warto przyjrzeć się jednemu z najpiękniejszych ZOO na terenie Polski. Można znaleźć tak około 270 gatunków zwierząt. Niezwykle ciekawy jest tu fakt, że duża część z nich zagrożona jest wyginięciem. Będąc w Krakowie, koniecznie trzeba tam zajrzeć.

2. Ogród Zoologiczny w Opolu

Kolejnym miejscem, które wręcz trzeba odwiedzić, jest zoo znajdujące się na terenie Opola. To nie tylko wiele wspaniałych zwierząt, ale przede wszystkim piękna okolica, gdyż to zabytkowy kompleks parkowy, który zachwyca niezwykłym drzewostanem praktycznie na każdym kroku.

3. ZOO Wrocław

To zdecydowanie największe, jak i również najstarsze ZOO istniejące na terenie Polski. Wielkie otwarcie nastąpiło już w 1865 roku i do dnia dzisiejszego emanuje pięknej i gromadzi największą kolekcję zwierząt z całego świata.

4. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Będąc na Górnym Śląsku, zdecydowanie warto postawić na wizytę w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. To istna perełka miasta Chorzów. Znajduje się on w Parku Śląskim, a w jego otoczeniu znajdziemy również wspaniałe Śląskie Wesołe Miasteczko.

5. Ogród Zoologiczny w Poznaniu

To obiekt, który wpisany został do rejestru zabytków. Mowa tu o starym ZOO, które funkcjonuje tam od 1874 roku i jest drugim najstarszym ZOO w Polsce. Ogromnym jego atutem jest położenie w pięknej i malowniczej okolicy leśnej.

6. Ogród Zoologiczny w Gdańsku

To kolejne miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Otwarte zostało w 1954 roku. Interesujący jest fakt, że jego powierzchnia wynosi aż 126 ha, co czyni go największym pod względem powierzchni na terenie całego kraju.

7. Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

To obiekt, który zajmuje około 40 ha. Po raz pierwszy zwierzęta można było tam podziwiać w roku 1928. Obecnie znajduje się tam ponad 3,5 osobników, które reprezentują aż 550 gatunków.

8. Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Mimo że w owym zestawieniu jest jednym z mniejszych, to i tak jest miejscem wartym polecenia. Wiele osób uważa, że właśnie to ZOO uchodzi za jedno z najpiękniejszych w Polsce, dlatego bezsprzecznie warto się tam wybrać.

9. Ogród Zoologiczny w Zamościu.

Jego historia sięga roku 1918. Początkowo był to mały obiekt, ale ogromna popularność sprawiła, że w mgnieniu oka zaczął się rozrastać. Obecnie liczy około 2,5 tysiąca okazów.

10. Nowe ZOO w Poznaniu

Ciekawy jest tu fakt, że położone jest tuż obok Starego ZOO, które zostało wspomniane wcześniej. Imponujące jest to, że jego powierzchnia wynosi aż 121 ha, co sprawia, że pod kątem wielkości powierzchni zajmuje w Polsce drugie miejsce.