Ciekawostki

15 Interesujących Ciekawostek o Zębach

Zęby umożliwiają nam gryzienie i rozdrabnianie pokarmu, a przy okazji stanowią wizytówkę każdego człowieka. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Składające się w 96-98 procentach z nieorganicznych składników mineralnych szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. W dziesięciostopniowej skali twardości Mohsa szkliwo ma aż pięć punktów, czyli tyle samo, co granit.

2. Chociaż szkliwo jest bardzo twarde i wytrzymałe, nie oznacza to, że nie można go uszkodzić. Najgorszy wpływ na nie mają brak higieny jamy ustnej. Dlatego między innymi tak ważne są regularne wizyty w gainecie dentystycznym.

3. Średnio jedno na dwa tysiące noworodków rodzi się z zębami. Zazwyczaj są one jednak rozchwiane i słabo wykształcone, dlatego nadają się do usunięcia.

4. Odcisk zębów jest tak samo unikatowy, jak linie papilarne. Każdy człowiek ma nieco inny, dlatego ta cecha na przestrzeni lat wiele razy pomagała w rozwiązywaniu spraw kryminalnych.

5. W ciągu życia człowieka zestaw zębów zmienia się dwukrotnie. Za pierwszym razem u dzieci wyrastają zęby mleczne, których jest dziesięć w szczęce i dziesięć w żuchwie. Na kolejnym etapie zęby mleczne zostają zastąpione stałymi odpowiednikami, których jest trzydzieści dwie sztuki.

6. Najczęstszą chorobą stomatologiczną jest próchnica. Co ciekawe, choroba ta jest zaraźliwa. Próchnicą można zarazić się podczas pocałunku lub korzystając z tych samych sztućców podczas jedzenia. Bardzo często zdarza się też tak, że chory ząb zaraża próchnicą zęby znajdujące się obok.

7. U wielu osób zdarza się tak, że część zębów mlecznych nie wypada, ponieważ nie wykształcił się zalążek zęba stałego. Wówczas dorosłe osoby wciąż mają zęby mleczne, często nawet o tym nie wiedząc.

8. Ze szczątków prehistorycznych ludzi wiemy, że nasi przodkowie mieli więcej zębów niż my. Zdarzały się u nich nie tylko dziewiątki, ale również dziesiątki.

9. U niektórych osób  dziewiątki wciąż wyrastają i nazywane są zębami głupoty. Zazwyczaj są nieprawidłowo ułożone i kiedy w końcu zostaną zauważone, należy je usunąć, ponieważ mogą prowadzić do bólu, szczękościsku czy powiększenia węzłów chłonnych.

10. Zębiak to łagodny nowotwór, który polega na tym, że w jamie ustnej powstają guzki albo podobne do zębów twory, które wymagają usunięcia. Rekordzista miał ich aż ponad 500. Nowotwór ten zwykle przebiega łagodnie.

11. Potworniak jest jedną z najstraszniejszych form nowotworu, kktóry polega na tym, że guz powstaje z różnych tkanek ludzkich, w tym z włosów i zębów. W 2018 roku w Chinach pacjentowi chorującemu na potworniaka usunięto dziewięć zębów z mózgu.

12. Najdroższy ząb na świecie to ząb Izaaka Newtona, który został sprzedany za 3 tysiące dolarów na aukcji.

13. Człowiek przed wycieczką na Antarktydę musi usunąć zęby mądrości oraz wyrostek robaczkowy, ponieważ w przypadku awaryjnej sytuacji nie mógłby tam otrzymać pomocy.

14. W ostatnich latach w Japonii panuje moda na krzywe zęby. Prowadzi to do tego, że osoby z krzywym zgryzem, nie prostują go, a osoby z prostym zgryzem, decydują się na noszenie aparatów doprowadzających do skrzywienia go.

15. W Luizjanie ugryzienie kogoś jest traktowane jako napaść, ale ugryzienie kogoś sztucznymi zębami traktuje się jako napaść z bronią w ręku.