Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o Sycylii

sycylia

Sycylia, to największa wyspa na Morzu Śródziemnym i położona jest we Włoszech. To tam znajduje się najwyższy czynny wulkan w Europie- Etna. Sycylia to bogata, niepowtarzalna kultura, życzliwość i otwartość mieszkańców. Jednakże największą sławę Sycylia zdobyła z niechlubnej niestety historii mafii.

Czy wież, że:

1. Sycylia to jeden z 20 regionów Włoch. Przypomina przewrócone na bok lub kopnięte serce, a według Sycylijczyków zaciśniętą pięść.

2. Etna- punkt orientacyjny Sycylii to najwyższy i największy aktywny wulkan w Europie. Jego wysokość to 3357 m n.p.m zaś powierzchnia to około 1250 kilometrów kwadratowych.

3. Pierwsze ślady działalności człowieka na Sycylii datowane są na ponad 12 tysięcy lat przed naszą erą. Pojawienie się człowieka na Sycylii wiąże się z wyginięciem między innymi słonia karłowatego.

4. Sycylia to miejsce narodzin wybitego greckiego matematyka, fizyka i wynalazcy- Archimedesa.

5. Sycylia to czwarty najbardziej zaludniony region Włoch. Zamieszkiwany jest przez około 5 milionów ludzi. Szczuje się, że na całym świecie mieszka około 10 milionów ludzi pochodzenia sycylijskiego.

6. Pierwsza linia kolejowa na Sycylii powstała w 1863 roku. Istnieje również możliwość dostania się z głównych miast Sycylii do Rzymu czy Neapolu, a jest to możliwe dzięki załadowaniu pociągów na promy przepływające Cieśninę Mesyńską.

7. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdziemy aż 7 obiektów z Sycylii: wspomniany wulkan Etna, Dolina Świątyń, Villa Romana del Casale, Wyspy Liparyjskie, późnobarokowe miasta Val do Noto, Nekropolia Pantalica, Palermo i kościoły katedralne w Cefal i Monreale.

8. Na wybrzeżu Sycylii mamy możliwość zobaczenia 218 starych wież strażniczych, pierwsze z nich datowane są na 1313 oraz 1345 rok.

9. Flaga Sycylii została przyjęta już w 1282 roku, składa się z motywu potrójnej spirali, pośrodku z głową meduzy i trzech kłosów pszenicy, co ma reprezentować żyzność ziemi sycylijskiej.

10. Każde miasto na Sycylii ma swojego patrona i obchodzi swoje święto. Miasta wypełniają się wtedy różnokolorowymi, barwnymi procesjami, orkiestrami oraz można obejrzeć pokaz sztucznych ogni.

11. Sportem, który jest najpopularniejszy na Sycylii jest oczywiście piłka nożna. Jedyna drużyna z Sycylii, która brała udział w rozgrywkach Europejskich to drużyna z Palermo.

12. Na Sycylii funkcjonują 4 uniwersytety. Jednym z nich jest założony w 1548 roku uniwersytet założony przez św. Ignacego Loyole. Zaś najstarszy uniwersytet na Sycylii znajduje się w Katanii i pochodzi z 1434 roku.

13. Sycylia to nie tylko wulkan, ale także trzeci co do wielkości we Włoszech producent win. Sycylia słynie również z dobrych likierów.

14. Sycylia po zjednoczeniu z Włochami była słabo rozwinięta, przez co rozpoczęła się ogromna fala migracji. Ten okres jest również uznawany za początek kontaktów sycylijskiej mafii z rządem.

15. Historia sycylijskiej mafii nie jest dokładnie znana, uważa się, że jej początki sięgają XVIII wieku i na początku byli to prywatnie egzekutorzy, zatrudnieni do ochrony mienia ziemskiego oraz kupców przed bandytami. Za najpotężniejszą grupa mafijną na Sycylii uważa się Cosa Nostra.

Jak widać, Sycylia to jedno z ciekawszych miejsc, często niedocenianych. Zobaczyć możemy ciekawe zabytki architektoniczne, przeżyć ciekawą przygodę i obcować z niesamowitą kulturą Sycylijczyków.