Ciekawostki

40 Zaskakujących Ciekawostek o Youtube

ujęcia z drona

Trudno sobie wyobrazić, że ktoś mógł nie słyszeć o YouTube. Jest to usługa tak popularna i tak powszechnie stosowana, że dzisiaj praktycznie każdy ją zna i każdy z niej korzystał.

A warto zaznaczyć, że usługa ta przeszła niesamowicie długą drogę aby być na miejscu na którym jest dzisiaj. Konsumpcja zasobów, które są potrzebne dla zapewnienia działania tak potężnej usługi jest niesamowita.

Przechowywanie tak dużej ilości materiałów i zapewnienie możliwości udostępniania ich w jakości FullHD lub nawet 4K dla tak wielkiej liczby użytkowników je

st wyzwaniem z którym mało która firma by sobie poradziła.

Swoją popularność platforma YouTube zawdzięcza nie tylko treściom, które są na niej publikowane, ale także tym w jaki sposób podchodzi do użytkownika. Bez wątpienia bardzo duży wpływ ma na to przynależność do grupy Google.

Google jest usługą, która skończyła już 15 lat i aby podkreślić jak ciekawą usługą jest YouTube, poniżej jest kilka ciekawostek dotyczących tej firmy. Dotyczą one statystyk i samej historii tej nieprzeciętnej firmy.

1. Podczas zakładania YouTube, jego twórcom przyświecała całkowicie inna idea jego wykorzystania niż jest to aktualnie. Mianowicie, YouTube powstawało jako portal matrymonialny, gdzie użytkownicy tego portalu mieli wrzucać filmiki z prezentacją siebie.

2. Powodem zmiany profilu działalności był fakt, że przez kilka kolejnych dni nie znalazła się ani jedna osoba, gotowa zaprezentować się w ten specyficzny sposób.

3. YouTube wystartował 14 lutego 2005 roku. Data nie jest przypadkowa. To dzień walentynek został wybrany w celu uruchomienia nowego portalu matrymonialnego.

4. Pierwszy film na YouTube nosił tytuł ‘Me at the zoo’ i został opublikowany przez użytkownika jawed dnia 23 kwietnia 2005 roku.

5. Na filmie ‘Me at the zoo’ występuje jeden z założycieli YouTube – Jawed Karim.

6. Autorzy YouTube byli byłymi pracownikami PayPala.

7. YouTube, Wikipedia i Myspace zostały uznane za „Człowieka Roku 2006” przez tygodnik Time.

8. W 2006 roku, w rankingu Alexa Internet, YouTube zajął 5 miejsce w rankingu najpopularniejszych stron.

9. Jednym z najpopularniejszych twórców na YouTube jest PewDiePie, który przekroczył już 100 milionów subskrybentów.

10. Więcej niż połowa ruchu na YouTube generowana jest przez urządzenia mobilne.

11. Od paru miesięcy YouTube udostępnia płatną wersję platformy skierowaną do osób, które nie chcą oglądać reklam i chcą mieć możliwość słuchania, na przykład muzyki mają przy okazji zablokowany telefon.

12. Największy ruch na YouTube generowany jest na materiałach muzycznych, szczególnie teledyskach. To tam znajdują się rekordziści wyświetleń.

13. A gdy jesteśmy już przy temacie rekordzistów – utwór Despacito ma już 6, 7 miliona wyświetleń i ciągle pozostaje najpopularniejszym utworem na YouTube.

14. Despacito dzisiaj jest najpopularniejszym utworem, ale to inny utwór dzierży bardzo interesujący fakt. Mianowicie Gangnam Style jest utworem, który pierwszy przekroczył miliard wyświetleń i tym samym zepsuł licznik wyświetleń YouTube. To właśnie dla niego został on rozbudowany.

15. Utwór ten ma też największą liczbę polubieni – przekroczyła ona już 36 milinów!

16. Idąc dalej w kierunku wyświetleń to pierwszym filmikiem, który osiągnął milion wyświetleń była reklama Nike z udziałem Ronaldinho.

17. Ruch generowany na YouTube jest jednym z największych w Internecie. Tak naprawdę tylko jedna witryna generuje większy ruch niż YouTube – Google.com.

18. Warto jednak wiedzieć, że Youtube, Google, Android i wiele innych niezwykle popularnych usług należą do firmy Alphabet – spółki matki całego Googla.

19. Ale YouTube nie tylko przez ruch w Internecie jest zaraz za Google.com. YouTube jest uznawany za wyszukiwarkę numer 2 w rankingu wyszukiwarek internetowych – oczywiście zaraz za gogle.com. Jest tym samym wyżej niż Bing, Yahoo i inne dedykowane wyszukiwarki.

20. Google zapłacił 1,65 miliardów dolarów za YouTube. Transakcja miała miejsce w 2006 roku kiedy to YouTube jeszcze raczkował.

21. Statystyki pokazują, ze przeciętny użytkownik odwiedza YouTube 14 razy w miesiącu.

22. YouTube zarabia na wyświetlaniu reklam. Czyni go to tym samym jedną z największych potęg reklamowych świata.

23. Spółka YouTube bardzo lubi robić różnego rodzaju żarty, przykładowo w 2008 roku na prima aprilis przekierowała wszystkie linki na teledysk Ricka Asteya „Never Gonna Give You Up”.

24. Rok później na to samo święto odwrócili stronę do góry nogami!

25. Jednym z najlepiej zarabiających kanałów na YouTube jest Ryan ToysReview, na którym to Ryan – kilkuletni chłopiec ocenia zabawki. Rodzice chłopca są przekonani, że taka popularność tego kanału to zasługa autentyczności chłopca.

26. YouTube jest też jednym z największych archiwów filmów. Najstarszy film z kotami dostępny na YouTube pochodzi z 1894 roku!

27. Najczęściej wyszukiwanym poradnikiem na YouTube jest „jak się całować”. Kolejne miejsce należy do „jak wiązać krawat”.

28. Najczęściej komentowanym filmem na YouTube jest teledysk „Baby” Justina Bibera.

29. „Baby” Justina Bibera to też jeden z materiałów, które mają najwięcej łapek w dół na YouTube. Przed długi czas był to rekordzista.

30. W skali najbardziej nielubianych filmików „Baby” został wyprzedzony przez „YouTube Rewond 2018”.

31. CEO YouTube przyznała, że ten filmik jest niewypałem, kiedy nawet jej córka powiedziała, że to jest jeden z najgorszych materiałów jakie widziała.

32. 27 lutego 2017 roku YouTube ogłosił, że użytkownicy platformy oglądają miliard godzin dziennie.

33. Najwięcej wyświetleń w ciągu 24 godzin od pojawienia się w serwisie zdobył teledysk do piosenki „Me!” Taylor Swift. Osiągnął on ponad 65 milionów wyświetleń.

34. W 2018 roku kilka teledysków zostało zhackowanych, między innymi Despacito, który zniknął z platformy. YouTube jednak szybko go przywrócił bez straty jego statystyk.

35. 3 kwietnia 2018 roku w siedzibie YouTube doszło do strzelaniny. Sprawczynią była 39 youtuberka, która popełniła wtedy też samobójstwo.

36. Platforma utworzyła zawód YouTubera, który dzisiaj w wielu krajach jest najbardziej wymarzonym zawodem wielu nastolatków.

37. YouTube bardzo dba o treści umieszczane na portalu. Nie można umieszczać treści zawierających pornografię, propagujących nienawiść, zachowania przestępcze czy zniesławienia.

38. Nad treściami znajdującymi się na YouTube czuwają algorytmy sztucznej inteligencji, które natychmiast blokują nieodpowiednie filmy nie pozwalając nawet na ich publikację. W przypadku bardziej złożonych problemów treściami administrują operatorzy, którzy zajmują się obsługą zgłoszeń od użytkowników.

39. YouTube oferuje bardzo wiele wersji językowych swojego portalu – przyjmuje się, że 95% populacji świata może wyświetlać stronę YouTube w zrozumiałej dla siebie wersji językowej.

40. YouTube stosuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego – dzięki czemu może generować napisy do filmików w różnych językach. Napisy te generowane są na podstawie wypowiadanych treści, co tylko potwierdza zaawansowanie technologiczne YouTube.