Ciekawostki

10 ciekawostek o wynalazkach

ciekawostki o wynalazkach

Na przestrzeni wieków pojawiło się wiele wynalazków, które miały na zawsze odmienić bieg historii i jeszcze więcej takich, którym nie przypisywano wielkiego znaczenia, ale dziś trudno wyobrazić sobie bez nich rzeczywistość.

Co warto wiedzieć o wynalazkach? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na ich temat.

1. Jednym z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości jest koło, które powstało mniej więcej trzy i pół tysiąca lat przed naszą erą. Dziś trudno wyobrazić sobie większość branż i aspektów życia bez tego elementu.

2. W epoce pozytywizmu polski wynalazca, Ignacy Łukasiewicz, wynalazł pierwszą lampę naftową. Odkrycie to zmieniło oblicze Europy, a później całego świata.

3. Bracia Lumiere, którzy wynaleźli kinematograf, zainspirowali się stopką w maszynie do szycia, aby stworzyć mechanizm, który pozwalał na płynną zmianę pojawiających się przed widzem obrazów.

4. Tomasz Edison, wynalazca żarówki, słynął z tego, że podkradał gotowe pomysły konkurencji, a następnie sam je opatentowywał. Zaskarbił sobie takim działaniem nienawiść wielu ludzi.

5. W połowie XV wieku niemiecki złotnik, Jan Guttenberg, wynalazł pierwszą przemysłową metodę druku. Jego odkrycie miało na wiele stuleci zmienić oblicze świata i wpłynąć na wielki rozwój drukarstwa.

6. W drugiej połowie XIX wieku Alexander Graham Bell zgłosił do biura patentowego pierwszy w historii telefon. Co ciekawe, niedługo po nim z bardzo podobnym pomysłem zgłosił się inny wynalazca. To dowód na to, że powstanie telefonu było czymś, nad czym pracowało więcej osób jednocześnie.

7. Kamizelka kuloodporna jest wynalazkiem, który cały świat zawdzięcza Polakom. Prototyp stworzyli Jan Szczepanik i Kazimierz Żegleń na samym początku XX wieku.

8. Szkocki bakteriolog oraz lekarz, Alexander Fleming, wynalazł penicylinę zupełnie przez przypadek. Podczas eksperymentu nie miał pojęcia, że wkrótce zmieni oblicze współczesnej medycyny.

9. Za najważniejsze wynalazki epoki średniowiecza uważa się dzisiaj proch i broń palną. To one zmieniły na zawsze oblicze wojny, ale również wielu innych dziedzin życia.

10. Carl Benz wynalazł trójkołowy samochód spalinowy i mimo że wcześniej konstruowano podobne pojazdy, to jego nazywa się dzisiaj ojcem motoryzacji.