14 interesujących ciekawostek o rzece Odra
Polska ma trzy największe rzeki – drugą pod względem długości jest Oda, ale to dopiero początek ciekawostki – Odrato nie tylko naturalna granica między Polską a Niemcami, ma też inne znaczenie, stanowi również dom dla wielu zwierząt i roślin, jak i bywa atrakcją turystyczną.
1. Całkowita długość Odry wynosi 854,3 km, przy czym w granicach Polski długość ta wynosi 742 km. Pod tym względem jest krótsza tylko od Wisły i Warty. Ponad 200 lat temu jej długość wynosiła ponad 1000 kilometrów, obecna jest wynikiem regulacji rzeki.
2. Jako że przez większą część długości jest rzeką żeglowną, wzdłuż niej znajduje się wiele kanałów, które łączą ją z innymi zbiornikami wodnymi. Poza tym przy niej powstał siedem elektrowni wodnych.
3. Niektóre obszary nadrzeczne Odry są prawnie chronione.
4. W 2022 roku doszło do katastrofy ekologicznej na tej rzece, w wyniku której życie w niej zaczęło wymierać, co było najbardziej widoczne po liczbie śniętych ryb, jakie pojawiły się na powierzchni. Ustalenie przyczyn tego zdarzenia pozwoli przygotować się na podobne sytuacje w przyszłości.
5. Odra ma swoje źródło w Górach Odrzańskich w Sudetach, we wschodnich Czechach. Znajduje się ono na wschodnim zboczu góry Fidlův kopec (680 m n.p.m.) na wysokości 634 m n.p.m.
6. Odra stanowi krótką granicę między Polską a Czechami w swoim górnym biegu, między Boguminem a ujściem Olzy. Od ujścia Nysy Łużyckiej w dolnym biegu stanowi granicę między Polską a Niemcami – ma ona długość 161,7 kilometra.
7. Odra przepływa przez województwa śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie w Polsce oraz przez landy Brandenburgia i Maklemburgia-Pomorze Przednie w Niemczech.
8. Największymi miastami zlokalizowanymi nad Odrą są Ostrawa, Opole, Wrocław, Zielona Góra i Szczecin.
9. Odra to nie pierwsza nazwa tej rzeki. W dokumentach historycznych można zetknąć się z mianami Odora, Odera, Oddera, Edra. Przypuszcza się, iż obecna nazwa „odra” ma pomorskie pochodzenie i oznacza „rzekę, która odziera brzegi, tworząc rozlewiska wodne, tzw. odrzyska”.
10. Żegluga na Odrze zaczęła rozwijać się w XIV wieku. W tym czasie w zlokalizowanej na jej brzegu Nowej Soli powstał port, który wyparł słynący z soli Gubin. W XVII wieku rozpoczęto budowę kanałów spinających Odrę z Hawelą i Sprewą. Pozwoliło to uzyskać połączenie z rozwijającym się wówczas Berlinem.
11. W 1970 roku miejsce miało wielkie oczyszczanie Odry. W wyniku tej akcji z rzeki wydobyto wówczas 1204 kłody, 336 dębów oraz 509 pni. Tak oczyszczona Odra miała służyć do transportu wojska.
12. Na górnej Odrze na granicy powiatów wodzisławskiego i raciborskiego znajduje się zbiornik przeciwpowodziowy Polder Buków.
13. Na Odrze funkcjonują przeprawy promowe, w Bytomiu Odrzańskim do przepraw służy łódź. W położonym nad nią Wrocławiu mają miejsce rejsy przeznaczone dla turystów, które odbywają się pod biało-czerwoną flagą. W mieście tym jest także przystań kajakowo-gondolowa oraz marina.
14. W lipcu 1997 roku miejsce miała tak zwana „powódź tysiąclecia”. W wyniku wystąpienia z brzegu wód Odry zalane zostały tereny przy niej, między innymi Wrocław, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Opole oraz szereg innych miejscowości nadodrzańskich. O tej katastrofie zrealizowano dobrze przyjęty serial „Wielka Woda”.