10 Ciekawostek o Skunksach
Skunksy to zwierzaki, które, podobnie jak wiele innych stworzeń, pojawiają się w porównaniach, powiedzeniach i przysłowiach. Wszyscy wiemy, że wyrzucają z siebie ciecz, której zapach jest okropny, dlatego porównanie ze skunksem jest obraźliwe i nie ma na celu tego, by sprawić drugiej osobie przyjemność. Czy to groźne zwierzęta i jakie mają zwyczaje? Gdzie można je spotkać? Dlaczego i w jakich okolicznościach wydzielają fetor wyczuwalny z daleka.? Poznajmy 10 ciekawostek o skunksach.
1. Gdzie można natknąć się na skunksa? To mieszkaniec Ameryki. Zamieszkuje tereny Stanów Zjednoczonych, bardzo dobrze znany jest też w Kanadzie i północnym Meksyku. Uwielbia leśne, trawiaste, otwarte obszary. Coraz częściej można go spotkać blisko upraw rolnych.
2. Kto jest jego krewniakiem? Skunks należy do niewielkich ssaków drapieżnych, wśród których wyróżnia się wiele gatunków, w tym: łasice, wydry, kuny, norki i oczywiście przypominające wyglądem skunksa, nasze zimowe śpiochy – borsuki. Zaliczany jest do rodziny skunksowatych, jego bliziutki krewniak to surillo.
3. Na co polują skunksy? Ich ofiarami są między innymi owady, w tym pszczoły, skunksy są odporne na ich jad, podobnie jak na jad grzechotnika, lubią też skorupiaki, świerszcze, koniki polne, myszy i robaki, również ryby. Skunks to wszystkożerny, mały drapieżnik, który nie pogardzi również owocami.
4. Co zawiera cuchnąca ciecz , którą wystrzeliwuje skunks w sytuacji zagrożenia w celu obrony przed wrogiem? Zawiera związki siarki, ta oleista wydzielina jest trochę żrąca, może spowodować chwilową utratę wzroku.
5. Które zwierzęta polują na skunksy? Przede wszystkim duże ptaki drapieżne – na przykład sowy i orły. Największym wrogiem skunksa jest sowa.
6. Czy samica i samiec różnią się wyglądem? Tak. Cechuje je dymorfizm płciowy, samce są większe i cięższe od samic.
7. Czy skunks może być zwierzakiem domowym? Tak, usuwane są wtedy jego gruczoły zapachowe. To inteligentne, bardzo towarzyskie stworzenie.
8. Jaki tryb życia prowadzą skunksy? Często mieszkają w norach po innych zwierzętach, rozmnażają się raz w roku, na wiosnę. W jednym miocie samica rodzi od dwóch do dziesięciu maleństw. To zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia , za dnia chowają się w rożnych zacisznych miejscach. Skunksy zjadają to, co w danej porze roku jest najprostsze do zdobycia, mają słaby wzrok i widzą tylko na odległość około trzech metrów. Czując zagrożenie tupią przednimi łapkami i stroszą ogon.
9. Dlaczego skunksy stały się też ofiarą ludzi ? Ze względu na ich cenne futro, a piżmo skunksa, co może zaskakiwać, wykorzystywane było do produkcji perfum. Kiedyś chwytano je w potrzaski i sidła, co na szczęście zostało zakazane przez prawo.
10. Czy skunks jest dla człowieka niebezpieczny? Czasami tak, kiedy jest nosicielem wścieklizny. W jego naturalnym środowisku zdarza się to dość często, ugryzienie jest wtedy groźne. W warunkach hodowlanych bywa bardzo przyjazny, uwielbia zabawę, podobnie jak pies lub kot, jest świetnym czworonożnym kompanem.