CiekawostkiPodróże

Ciekawostki o samolotach dla dzieci

lotnisko

Ludzie zawsze zazdrościli ptakom umiejętności latania. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku ludzie latali statkami lżejszymi od powietrza, takimi jak balony, ale dopiero w 1903 roku ludzie zbudowali pierwszy cięższy od powietrza statek – samolot.

1. Chińczycy wynaleźli latawce około 400 r.n.e. Wykorzystywali je w eksperymentach pogodowych i ceremoniach religijnych. Latawce pomogły naukowcom zrozumieć, jak działają prądy wietrzne.

2. Dzisiejsze samoloty są samolotami o stałych skrzydłach, co oznacza, że skrzydła się nie poruszają. W przeciwieństwie do ptaków, które machają skrzydłami, aby podnieść się w powietrzu, skrzydła samolotu pozostają w tym samym miejscu przez cały czas lotu.

3. Silnik zapewnia siłę napędową umożliwiającą przesuwanie samolotu do przodu z prędkością wystarczająco dużą, aby pokonać opór i pozwolić skrzydłom na stworzenie podciśnienia niezbędnego do lotu.

4. W 1485 roku Leonardo DaVinci narysował zdjęcia maszyn latających. Jeden z jego wynalazków, ornitopter, dał naukowcom pomysł na helikopter.

5. Nietoperze są jedynymi ssakami, które są w stanie osiągnąć stały poziom lotu.

6. Jedną z zalet podróżowania samolotem jest to, że podróżuje on bardzo szybko, dzięki czemu można pokonać duże odległości w krótkim czasie. Niektóre samoloty potrafią latać szybciej niż prędkość dźwięku. Te samoloty nazywane są naddźwiękowymi. Podróżują z prędkością ponad 1225 kilometrów godzinę!

7. Samolot, zazwyczaj odnosi się do każdego typu samolotu o napędzie silnikowym, który ma stałe skrzydła i jest cięższy od powietrza. Samolot porusza się w powietrzu za pomocą silnika i skrzydeł.

8. Najsłynniejszy naddźwiękowy samolot nosił nazwę Concorde. Leciał między Nowym Jorkiem, Londynem i Paryżem. Podczas gdy zwykłe samoloty mogły polecieć z Nowego Jorku do Paryża w ciągu ośmiu godzin, pokonanie tej samej odległości zajęło Concordowi tylko trzy i pół godziny.

9. Latające ryby są znane z tego, że ślizgają się dzięki powiększonym płetwom, które działają jak skrzydła.

10. Obecnie istnieją szybowce, samoloty pasażerskie, helikoptery i odrzutowce oraz promy kosmiczne. Niektóre z tych odrzutowców mogą podróżować nawet szybciej niż dźwięk.

11. Bracia Joseph i Jacque Montgolfier wymyślili pierwsze balony na gorące powietrze w 1783 roku. Pierwszy balon na gorące powietrze przewoził owcę, koguta i kaczkę na ponad kilometr.

12. George Cayley zbudował pierwsze szybowce w 1799 roku. Jego szybowce unosiły się na prądach powietrznych, ale nie mogły pokonać dużych odległości. W ciągu następnych 50 lat Cayley udoskonalił swoje projekty. Jego wczesna praca pomogła później wynalazcom zrozumieć prawa lotnicze.

13. Otto Lienthal stworzył pierwsze szybowce, które mogły pokonywać dłuższe dystanse i przewozić ludzi. Napisał książkę o aerodynamice, która pomogła braciom Wright w ich wynalazkach.

14. W 1903 r. bracia Wright zbudowali pierwszy latający samolot na świecie.

15. Samoloty pasażerskie – Samoloty te są najczęściej wykorzystywane do przewożenia pasażerów z jednego miejsca do drugiego. Jednym z największych samolotów pasażerskich jest Boeing 747-400, który może pomieścić 524 pasażerów, nie licząc załogi. AirBus A380 jest w stanie pomieścić jeszcze większą liczbę pasażerów, nawet 840.

16. Podczas I wojny światowej rządy zbudowały samoloty wojenne do walki. Po wojnie komercyjne linie lotnicze zaczęły budować samoloty do przewozu ludzi i do transportu. Dziś samoloty przenoszą nas na cały świat.

17. Promy kosmiczne – Jeśli chcesz poznać kosmos, musisz zarezerwować bilet na prom kosmiczny! Wygląda to jak coś pomiędzy samolotem a rakietą.

18. Istnieją również samoloty papierowe. Ale służą one głównie do zabawy. Japoński inżynier ustanowił rekord w 2009 roku, puszczając papierowy samolotem, który mógł utrzymać w górze przez 27,9 sekundy.