O Sikorkach – 10 ciekawostek i ciekawych informacji dla dzieci
1. Sikorka to najbardziej rozpoznawalny ptak polskiej zimy. Głównie przez fakt, że wtedy bardzo często przylatuje do karmników, które budujemy i jedzą wysypane tam ziarno, ale duże znaczenie ma też ich ubarwienie. Są bardzo kolorowe – czarny łebek z czarnymi piórkami, oraz brzuszek żółto-zielony brzuszek i zielonkawe skrzydła rzucają się w oczy, zwłaszcza we śniegu.
2. Sikorki to ptaki trochę mniejsze od wróbli. Są jednak o wiele bardziej żarłoczne. W ciągu dnia zjadają tyle jedzenia ile same ważą. Przekłada się to na wynik nawet 3 milionów owadów zjedzonych przez rodzinę sikorek – czyli dwoje dorosłych plus około 10 piskląt – w ciągu jednego lata.
3. Sikorki żywią się głównie różnymi owadami, ziarnami, a zimą ludzie wywieszają im czasami kawałki słoniny, które też chętnie zjedzą.
4. Sikorki to jedne z inteligentniejszych ptaków. Mają też bardzo dobrą pamięć – potrafią zapamiętać, gdzie inne ptaki przechowują zapasy, lub w których domach są wysypywane dla nich ziarna. Dzięki temu zimą szybciej znajdują pokarm.
5. Jak na takie małe ptaki sikorki żyją bardzo długo. Dowiedziono, że na wolności mogą przeżyć do 15 lat.
6. W Polsce sikorki są bardzo liczne. Ich liczebność określa się na 4 miliony par. Co ciekawe gatunek ten znajduje się pod ochroną w Polsce. Głównie przez wzgląd na ich dobroczynne działanie w zjadaniu owadów, głównie szkodników.
7. Sikorki często budują swoje gniazda w okolicy zamieszkanej przez ludzi w szczelinach w murze, lub dziurach, ale też w dziuplach, wszelkich dziurach, czy norach
8. Pisklęta sikorek bardzo szybko się usamodzielniają. Zwykle potrafią już wyfrunąć z gniazda po 20 dniach. Później zostają w pobliżu. Zwykle nie oddalają się zbytnio od miejsca, w którym się wykluły.
9. Ich dzioby są krótkie ale bardzo mocne – nadają się idealnie do rozłupywania nasion.
10. Sikorki potrafią być też upierzone zamiast na czarno to na niebiesko. Jest to bardzo kolorowe upierzenie innego gatunku sikorki, występującej w Polsce.