Ciekawostki

Krokodyl Gustaw – Ciekawostki o Największym Ludożercy

krokodyl
fot. Thinkstock

Krokodyl Gustaw znany jest również jako „diabeł z Burundi”. Jest to krokodyl nilowy, który zasłynął ogromną popularnością. Niektórzy ludzie, pod względem mitów na jego temat, porównują go nawet z potworem z Loch Ness, tyle że istnienie krokodyla Gustawa udokumentowano tak, jak jego liczne ludzkie ofiary.

1. Krokodyl o pancernej skórze

Na jego ciele znaleziono wiele ran, które zadane zostały różnego rodzaju bronią: nożami, oszczepami, bronią palną. Żadna z nich nie zdołała jednak zabić, a nawet bardziej zranić zwierzęcia. Nikomu do tej pory nie udało się go upolować. Uznawany jest on nawet za kuloodporne zwierzę.

2. Krokodyl Gustaw w warszawskim zoo

W 2011 roku zwierzę to zostało podrzucone do ogrodu zoologicznego, którego obsługa dała mu schronienie. Było ono jednak tymczasowe, ponieważ na całym terenie obiektu nie było odpowiednich warunków do życia dla tego gatunku. Paczka podrzucona została bez nadawcy, nie podano również jej zawartości, była ona jedynie zaadresowana na Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. Odebrano ją w sobotę po południu, miała zaczekać na dyrekcję zoo do poniedziałku, zostawiono ją więc nienaruszoną. W niedzielę jednak w środku coś zaczęło chrobotać. Nic dziwnego, gdyż wewnątrz znajdował się krokodyl nilowy w klatce.

3. Krokodyl Gustaw jako zwierzę inteligentne

Fakt, iż nikomu nie udało się upolować zwierzęcia, ani zatrzymać na dłużej, sprawia, iż uznajemy, że Gustaw był niezwykle inteligentną bestią.

4. Gustaw i jego fascynujące uzębienie

Żarłok ten miał w paszczy pomiędzy 64 a 68 zębów, co sprawia, iż był on słabszy od aligatorów, których pyski są najszersze.

5. Gustaw i jego morderstwa

W przeciągu całego życia krokodyl zabił lub poturbował ponad 300 osób, co wynikiem jest naprawdę ogromnym. Pojawił się on pierwszy raz w Afryce, w Burundi. Ciekawostką jest, iż tamtejsi ludzie informują, że w 1987 roku zwierzę zostało zastrzelone na prośbę mieszkańców, którzy byli nim przerażeni.

6. Zwyczaje zwierzęcia

Inne krokodyle potrafią polować na zebry oraz antylopy, jednak Gustaw był takim, którego wymiary nie pozwalały mu na takie ataki. O wiele łatwiej było mu zabijać dla swojego pożywienia hipopotamy, bawoły, a nawet ludzi. Miejscowi jednak twierdzili, że kiedy Gustaw zabijał ludzi, nie zjadał ich ciał.

7. Poszukiwanie krokodyla Gustawa

Od 1998 roku polował na niego mieszkaniec Burundi, Patrice Faye, który również nadal zwierzęciu imię. Wraz z zespołem wybudował on klatkę, twierdząc, iż na pewno złapie ona bestię i nie pozwoli jej uciec. Próba jednak nie powiodła się, krokodyl znów wydostał się na wolność. Ponownie odkryto go w 2008 roku, jednak w Indiach. Komisja Rekordów Księgi Guinnessa w tym samym czasie okrzyknęła istnienie indywidualnego krokodyla, którego wielkość sięga aż 7 metrów. Nie zostało jednak potwierdzone do teraz, czy Gustaw był największym ze swojego gatunku. Liczyć on będzie około 70 lat, niektóre źródła podają, że może nawet mieć on lat sto.

8. Film na cześć Gustawa

Film „Primeval: Lęk Pierwotny” został wyprodukowany w 2007 roku i inspirowany był właśnie historią rzeczywistego krokodyla, który przez wiele lat terroryzował ludzi w Rwandzie i Burundi. W filmie jednak imię krokodyla zostało zmienione na Gustave. Warto jednak podkreślić, że film nie jest bezpośrednio oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia krokodyla Gustawa, a jedynie inspirowany nimi.